Vánoce se kvapem blíží a váháte-li, o jaký dárek napsat Ježíškovi, nechte se inspirovat tématem poslední letošní Pevnosti. Je jím fantasy série Kolo času. Americký autor Robert Jordan začal psát první knihu cyklu už v roce 1984. Dlouhých šest let trvalo, než vyšla první kniha Oko světa. Jordanův svět je barvitý, postavený na rozporech a dualitách, ne vždy se šťastnými konci. Pevnost vám podrobně představí vznik Jordanova světa. Vzhledem k tomu, že tento autor zemřel před dokončením ságy, představí Pevnost Jordanova pokračovatele, který se se ctí zhostil nelehkého úkolu dopsat poslední díl.

Vánoce jsou časem pohádek nejenom těch televizních, ale pokud vás rok od roku stejná klasika nudí, nabídne Pevnost řešení. Seriálový závěr roku totiž bude fantastický. Pevnost si nachystala výběr toho nejlepšího, na co se můžete těšit. Namátkou vyjmenujme Stranger Things, další adaptaci knihy Margaret Atwoodové Alias Grace, Gunpowder a další.

Ani v prosincové Pevnosti nebudou chybět střípky z knižního světa. Tipnete si, která kniha se stala knihou měsíce? Pokud hádáte To Stephena Kinga, nebudete daleko od pravdy. Tentokrát však Pevnost zaujalo audio zpracování, které dostalo, hádáte správně, nejvyšší možný počet bodů. Z knižních novinek se zaměříme především na Setkání stínů, pokračování série Temnější tvář magie V. Schwabové. Milovníkům světa Harryho Pottera by nemělo uniknout nové vydání Fantastických zvířat, tentokrát v krásně ilustrované úpravě. Čínská sci-fi je něco méně obvyklého a pokud jste četli Problém tří těles, určitě si nenechte ujít pokračování Temný les, které vydává nakladatelství HOST. Mezi tipy Pevnosti rozhodně patří i knihy nakladatelství Argo zejména horor Trhlina slovenského autora Jozefa Karika anebo v poslední době tolik diskutovaný Příběh služebnice Margaret Atwoodové. Kuchařky z fantasy sérií jsou čím dál tím oblíbenější. Po Hře o trůny tu máme pro kuchařské nadšence další. Oficiální kuchařku World of Warcraft vydává Fantom Print.

Román Kaziměsti je příběh o čtyřech kamarádech z pera začínajícího autora Martina Bečana. Jak Kaziměsti začali? Která postava je autorovi nejvíc podobná a proč svou knihu vydal právě v nakladatelství Fragment, se dozvíte ve vyčerpávajícím rozhovoru. Dystopie jsou v posledních pár letech oblíbené téma. Zejména ty týkající se alternativní historie a druhé světové války. Peter Tieryas je korejsko-americký autor, který se inspiroval románem Philipa K. Dicka Muž z vysokého zámku. Tierasův román Spojené státy japonské vydává Argo a na vás v článku Pevnost čekají podrobnosti o knize. Z knižní nálože to samozřejmě jako vždy není všechno. Pevnost doporučí tyto i jiné tituly napříč fantasy a sci-fi žánry.

Článek o steampunkovém cosplayi, kterým provází Petra Slováková, se tentokrát zaměří na zbraně a to zbraně méně obvyklé. Zapomeňte na pistole nebo šavle. Věděli jste, co za zbraň se třeba dá vyrobit z části psacího stroje?

Jako tradičně je možné si v Pevnosti nastudovat něco málo z historie. Tentokrát se s Pevností vydáte po stopách raně středověkých rukopisů, které se pokusí osvětlit události cestu čtrnácti českých knížat do centra franské říše. Koho pak ti zpropadení Čechové uctívali, než se z nich stali křesťané vám Pevnost také ráda prozradí.

Ať už za oknem sněží nebo ne, zachumlejte se v posledních dnech roku do deky a ponořte se s Pevností do fantastických světů!