Přemýšleli jste někdy nad tím, co je to odvrácená strana světa? Je to zlo, které páchají mocní na obyčejných lidech? Je to závist, která lehce ovládne kdekoho? Možná… každopádně všechno má svoji odvrácenou stranu a to dokazuje každá z deseti soutěžních povídek (Soutěž Žoldnéři fantasie) ve sborníku a samozřejmě hostující povídka od předního českého autora Miroslava Žambocha.

Sborník je provázán ilustracemi vztahujícími se k tématům příběhů. Na konci vás pak jistě osloví dovětek Leonarda Medka o použití jednoho prvku z druhé povídky v literatuře v minulosti. Všichni autoři ze soutěže mají také za svojí povídkou krátký medailonek o jejich dosavadní literární činnosti.

Nuže pojďme si představit ony někdy až mrazivé povídky. Hovězí spravedlnost, tak se jmenuje příběh od Věry Mertlíkové, který vás zavede na Island, kde se setkáváme s poněkud složitou, zato však zajímavou historií jednoho severského boha. U této povídky jsem se pobavila a musím říci, že mě velmi zaujal i samotný námět. Druhá povídka s velmi dlouhým názvem: Jak vrchní komisař Olič prodal svůj stín za jedno plzeňské nás zavede do doby Rakouska-Uherska, právě za již zmíněným vrchním komisařem Oličem, který opravdu prodá svůj vlastní stín za jedno plzeňské. Autor, Miroslav Sedláček, ovšem velmi neotřelým způsobem ukazuje, že něco tak banálního jako prodat svůj stín, nemusí být vždy jen legrácka na pobavení kumpánů. Lehce se totiž mohou podobné legrácky vymknout z rukou…

Štětec z velbloudí srsti od Jana Hamouze popisuje nelehký osud malíře Färäka a zahleděnost sama do sebe, kterou trpí její Výsost Loreka – egoistická, krutá a namyšlená králova zdejší země. Radmila Tomšů do soutěže uvedla povídku Cesta za snem, která vám milým a příjemným způsobem vykreslí osud jednoho nemotorného mladíka a jeho přátel. Vévodovy cesty, takový název nosí další dílo, tentokrát od Karla Doležala, z něhož vám bude běhat mráz po zádech. Představí se vám zde jako hlavní hrdinka Kate, která pomocí moderní vědy dokáže svou mysl propojit s předměty, v nichž je otištěna něčí mysl z minulosti. Ne vždy je však dobré něco takového provádět…

Otec a smrt, poměrně neveselý název povídky od Pavla Fritze si ovšem nezadá s jejím obsahem. Myslím, že tady jde jen těžko dodávat cokoliv, abych neprozradila příliš mnoho, snad jen to, že se zde opravdu setkáte s otcem, který se za své potomky bije navzdory všemu. Znamení zlata, příběh od Lindy Koutové, nám ukazuje svět plný magie, touhy po moci, odvahy i strachu. Dokáže moc změnit někoho k nepoznání a hloupá zloba zničit něčí život? Nezapomenutelné hrdinské činy vyprávěné v mnoha podobách a mnoha baladách, toto je život Gvyna, hrdiny od Jarmily Kašparové. Je ale možné, aby za tím vším stálo prach obyčejné kouzlo a malý démonek? Byl opravdu Gvynův nejlepší přítel jen výplodem magie? To už si musíte přečíst sami.

Dva nerozluční přátelé se vydají zachránit kůži jednomu protivnému družiníkovi jejich vévody. Jestli se jim to podaří, to se dozvíte v příběhu Jestřábnice od Michaely Merglové. Pak na řadu přichází poslední soutěžní povídka a to od Kristýny Sněgoňové, O lásce. Jak už název vypovídá, jedná se zde o lásku, ovšem ne pouze o lásku mezi dvěma lidmi, nýbrž i lásku k vlasti či lásku k sobě sama.

Povídkovou sekci knihy poté uzavírá již jednou zmíněné dílo od hosta sborníku Miroslava Žambocha Odvrácená strana světa. Zde bych pouze podotkla, že není vhodné povídku číst večer za svitu lampičky a jestliže jste právě sami doma. Předpokládám ovšem, že si ji jistě užijete.

Sborník se mi velmi líbil. Témata povídek se lišila, i když všechny jedno spojuje – a to právě ona odvrácená strana světa. Každopádně jsem si jeho četbu užila a na každém z příběhů si našla něco, co mě mile překvapilo, oživilo děj, anebo pobavilo. Myslím, že mi nezbývá než všem autorům popřát, ať jsou jejich další literární činy stejně příjemné jako ty, které vyšli v Žoldnéřích fantasie tohoto roku.

Vydal: Straky na vrbě, 31. 7. 2017

Autor: Kolektiv autorů

INSB: 978-80-87364-69-7

EAN: 9788087364697

Počet stran: 409

Cena: 250,-