Co je doopravdy zač vesmírná stanice Areston? Je to ztracená archa dávno mrtvých poutníků z jiných světů? Otrokářská loď neznámé despotické civilizace? Přísně tajný vynález, který na nekonečnou oblohu vystoupal z některé pozemské továrny? Ani po vydání příběhů Terstegena zvaného Sršeň nemají lidé jasno. Jenže pak spadne z nebe podivný stroj a trosečník, který nehodu přežije, začíná vyprávět svůj příběh. Ačkoliv jeho povídání připomíná spíš báje a mýty, jediný, částečně nedobrovolný posluchač brzy s úžasem zjistí, jak moc se mýlil ve svých představách o světě…

Zkušený český autor Josef Pecinovský neztrácí s přibývajícím věkem tah na branku, právě naopak. I přes to, že stále chrlí softwarové příručky, si dokáže najít čas také na sci-fi. Jeho Stavitelé Arestonu jsou prequelem k parádní sci-fi sérii Areston, vyprávějící o nejdrsnějším vězení, jehož chladné cely kdy lidstvo ochutnalo. Přišel čas dozvědět se pravdu o Černých jezdcích, Lingardovi s rudou lebkou i smyslu existence samotného Arestonu.

Nerad bych vám z děje prozrazoval víc, než jsem již napsal. Koneckonců, Stavitelé Arestonu jsou především o odhalování temných, fascinujících a občas bizarních tajemství. Ještě dodám, že kniha funguje především jako kronika událostí, které předcházely vzniku Arestonu, ale také některých, jež následovaly po jeho doslovném pádu. Pochopení navíc vyžaduje znalost Terstegenových zápisků (= série Areston), pokud jste tedy trilogii nečetli, budete se mezi stránkami ztrácet jako maličký asteroid v hlubokém vesmíru.

Kvůli takto zvolené formě se bohužel dočkáme mělčího děje, než na jaký jsme byli zvyklí. Terstegenův příběh se vám odehrával přímo před očima minutu po minutě a v některých pasážích jste si připadali jako v reality show, kdy jen kamerou sledujete nekompromisní boj o přežití. Nyní se dočkáme obecnějších příběhů, zahrnujících nezřídka celou generaci, jež mají přesah také do politiky, mytologie a dalších oborů. Z toho plyne jedna věc, Stavitelé Arestonu jsou o dost odlišný typ knihy, než jste z původní série zvyklí. Raději s tím počítejte, jinak byste mohli být zklamaní, i když pár momentů ala originál se zde také najde.

Vesmírné putování, diplomacie, obchodní záležitosti a podobná mezigalaktická dobrodružství vnímám – hned po odhalení záhad, které mě pálily nejvíc – jako druhou nejsilnější devizu knihy. Je trochu škoda, že se autor nevyhnul jisté až přehnané šablonovitosti (Quenthové), dílo se tak posouvá do lehkého patosu (což ale nemusí každému vadit). Pro jednou zase dobře pochopíte, kdo je dobrý a kdo je zlý, i když se nějakého toho podrazu také dočkáte. Pokud vám to takto vyhovuje, budete spokojení.

Také počítejte s tím, že i jednotlivé postavy – s výjimkou hlavního hrdiny – nemají prostor být dostatečně vykresleny. Na druhou stranu, setkáme se se starými známými (jako třeba populární Haruspex) a často se o nich dozvíme detaily doplňující jejich minulost a charakter. Z nových hrdinů je asi nejzajímavější praotec Demetrios, se kterým se tak trochu vrátíte v čase a budete svědky poctivého střetu kultur hned v několika podobách.

Stavitelé Arestonu se od původní série velmi odlišují, přesto nejsou špatná kniha, i když Pecinovského vrchol vypadá přeci jen jinak. Z mého pohledu budou nejvíce lákat fanoušky Arestonu, jenž hoří zvědavostí, jak to vlastně celé bylo. Pravda, přečtením přijdete o takřka hmatatelnou auru tajemství, kterou trilogie oplývala více než české země mlékem a strdím. Zvědavost je ale od toho, aby se uspokojovala, a univerza od toho, aby se poznávala. Přišel čas poznat i toto, nasedněte proto na vesmírnou loď a nechte se unášet do hlubin kosmu. Zázraky, o jakých jste ani nesnili, již čekají…

Autor: Josef Pecinovský
Vydal: Epocha, 2017
Série: Areston 4
ISBN: 978-80-7557-086-4
EAN: 9788075570864
Počet stran: 184