Tradiční frmol ke konci měsíce se nám nevyhnul ani tentokrát, ale v posledním listopadovém dni přinášíme tradiční pohled do světa deskových her, které se vezou na vlně komunitních peněz. A protože o Vánocích je důležité udělat radost nejen ostatním, ale i sobě, pojďte s námi objevovat tipy, za které můžete utratit svoje cenné úspory!

V rozsáhlejším preview od Marka Dvořáka jste si mohli přečíst o nesmírně zajímavém kousku jménem Sorcerer. Kampaň k této hře za týden skončí a už teď se jedná o velký úspěch.

Lov na studentíky začíná! Ujměte se jednoho ze čtyř klanů monster a řádně vystrašte (dobře, zabijte) bandu študáků, která se skrývá v chatě v lese. Nádherně stylizovaná figurkovka Monster Slaughter vám do rukou dá rodinku monster (vlkodlaci, upíři, golemové, zombie), kterou povedete při zteči na chatu, ve které se ukrývají vaše pamlsky. Pomocí akcí se snažíte infiltrovat jednotlivé místnosti chaty a v nich vystrašit, zranit a eventuálně zabít nevinné teenagery. Každé rodince chutná jiný student – oběti představují různou bodovou hodnotu pro různé rodinky příšer, další body lze získat za správně odhadnutá úmrtí, prostě pěkně cynická záležitost! Každá rodina také má výrazně jiné schopnosti a k tomu ještě různé typy členů – dětičky, otec a matka. Vtipné obrázky, krásné provedení a zábavné pojetí strašidelného tématu přilákalo už přes 5 000 backerů, kteří neváhali přispět částkou 333 tisíc eur (9,4 milionu Kč). Kampaň sice již dnes končí, ale věříme, že bude možné hru získat i po jejím skončení, ovšem za celkem vysokou cenu přes 70 eur (1 800 Kč).

Jako další nám do oka padla krásná steampunková záležitost jménem Gearworks. Ta slibuje přemýšlivou zábavu pro dva až čtyři hráče a nás nadchla především krásným vizuálem se steampunkovými kresbami. Cílem hráčů je správným umisťováním karet s ozubenými kolečky opravit záhadný hodinový strojek. Trik je v tom, že se o totéž snaží i soupeři a vaši snahu mohou navíc sabotovat. Karty jsou umisťovány do mřížky a tato činnost má specifická pravidla, čímž hra trochu připomíná sudoku. Za šikovné umístění jsou hráči odměněni dalšími kartami, výhodami a poté i součástkami pro strojek. Abstraktní téma a puzzloidní hratelnost by měly napomoci přístupnosti hry a krásná grafika přiláká i nehráče. Pro svěží rodinné partie hra jako dělaná. Kampaň ke hře poběží ještě necelý týden a už nyní vydělala sice skromných, ale dostačujících 24 tisíc dolarů (500 tisíc Kč). Vstupní poplatek do světa steampunkové hodinařiny je 24 dolarů (500 Kč).

Další kousek, jehož kampaň právě finišuje, je Direwild, kooperativní prolézačka dungeonu pro jednoho až čtyři hráče. Hra staví na oblíbeném mechanismu budování balíčku. Hráči představují hrdiny se schopností vyvolávat tvory, kteří se budou bít za jejich společný cíl. Bývalý „kolega“ našich hrdinů totiž tak nějak propadl zlu a bohužel pro něj, oni to tak nemohou nechat. Za zlo v tomto případě hraje sama hra, hráči se tedy mohou semknout jako skupinka a využít všechny možnosti, které jim hra nabízí – vyvolávání tvorů několika úrovní a schopností, odemykání týmových vylepšení, vylepšování monster, souboje s pohůnky zla. I přesto, že hra obsahuje z pohledu hrdinů prakticky jen karty monster a pokladů, nabízí neuvěřitelné možností kombinací. Karty monster totiž lze používat několika způsoby, monstra spojovat a vytvářet tak ultimátní nástroje na hladký průchod dungeonem až k finálnímu bossovi. Mezi partiemi lze hru ukládat, další silnou stránkou by měla být znovuhratelnost. Design karet je také povedený, zamrzí tak pouze poměrně vysoká cena. Za základní hru bez miniatur vydáte 59 dolarů (1 300 Kč), za verzi s miniaturami 79 dolarů (1 700 Kč). I tak se již teď našlo 1 600 podporovatelů, kteří dali dohromady přes 110 tisíc dolarů (2,4 milionu Kč), aby hra mohla vzniknout.

Všechny hry, nejen z Kickstarteru, je potřeba hezky a šetrně uskladnit. Ve standardních skříních leží krabice s hrami na sobě, některé přečuhují, případně se do daného prostoru ani nevejdou. Je tu ale řešení, projekt s názvem BoxThrone. Ten představuje unikátní modulární úložný systém pro vaši sbírku her. Už žádné komponenty rozsypané po celé krabici, žádné odírání krabic, pády komínků navršených her. Speciálně designovaný systém by měl zaručit, že se do police vejde jakákoliv hra s přesností na 2–7mm! Modularita systému zaručí, že úložný systém poroste stejným tempem jako vaše sbírka her. Hry budou vždy krásně uloženy a návštěvám i vám na očích. Nastřádané prostředky v kampani už dosáhly úctyhodných 300 tisíc dolarů (6,5 milionu Kč), kampaň poběží ještě 14 dní, nejmenší stojánek s poličkami pro cca 10 her pořídíte za 79 dolarů (1 700 Kč), největší policový systém stojí přibližně 770 dolarů (16 500 Kč), poličky bez konstrukce je možno dokupovat za výhodnější ceny.

_

Co říkáte na listopadovou crowdfundingovou úrodu? Přispěli jste na kampaň nějaké hře? Co nový kus nábytku, nehodil by se vám? Těšíme se na vaše komentáře na FB!