Po jednom z plesů se Evelyn zdá podivný sen. Ráno na to zjistí, že její sestra zmizela. Podle nalezeného dopisu odjela do Londýna, ale tomu Evelyn nevěří. Ve zprávě nachází drobnosti, které jí k její sestře nesedí. Marně hledá podporu své teorie u okolí, zejména u rodičů. Ti si myslí, že se jen snaží být něčím zajímavá a pobuřovat. Což o to, v tom je Evelyn opravdu dobrá. A jak už to u ní bývá, co si namane, to taky dotáhne do konce. A tak se vydává pátrat po své sestře na vlastní pěst.

Při hledání sestry postupně zjišťuje, že obě disponují výjimečnými schopnostmi. Postupem času se kolem ní ale začíná motat čím dál tím víc lidí s různými dary. A myslím, že se dá očekávat, že ne každý své schopnosti využívá zrovna ke ctnostným účelům…

Nejen, že se Evelyn snaží najít svou sestru, ještě ji k tomu všemu obletují hned dva muži. A ona si chudák neumí vybrat, ke kterému ji to táhne více. Jeden vtipálek, druhý zadumaný s nelehkou minulostí. Jedno mají společné – neustále si něco nechávají pro sebe a když říkají pravdu, obvykle ne úplnou. Oba mají něco do sebe a sama netuším, kterému bych dala přednost.

Už na samotném přebalu knihy najdeme přirovnání k X-menům v atmosféře Pýchy a předsudku. Myslím, ze je to docela trefné přirovnání. Právě historický nádech se mi na knize velmi zamlouval. Sice se čtenář nedozví, v jaké době konkrétně se děj odehrává, ale je příjemné se začíst do příběhu, ve kterém neexistuji mobily, notebooky a facebooky.

Evelyn je trochu ztřeštěná, hádavá a má řádně prořízlou pusu. Někdy se projevuje její mladická naivita a taky má problém s odhadem, kdy je potřeba držet jazyk za zuby. Podobně jako v sérii Drahokamy (od Kerstin Gier) na nás dýchne atmosféra plesů a honosných večeří. Pro Evelyn jsou ale takové akce docela utrpením a vidí je spíše jako setkání pokrytců. Tanec jí nic neříká stejně tak jako společenské tlachání. Je zkrátka takový malý rebel, který absolutně nezapadá do představy její rodiny ani soudobé společnosti.

Pod maskou lži je příjemným počtením, zejména pro slečny či ženy. Přece jen, ženská postava a milostné pletky udělají své. Příběh je spletitý, plný intrik a Evelyn netuší, na čem je. I já sama jsem se někdy nemohla rozhodnout, na čí straně stát.

Dovolím si zkritizovat obálku knížky. Sice vím, že člověk nemá soudit knihu podle obalu, ale ten český přebal se mi opravdu nelíbí. Mnohem více mě zaujal ten původní… je tak nějak tajemnější a elegantnější.

Musím přiznat, že zpočátku mě kniha příliš nezaujala. Možná moc rozvláčný začátek, nevěděla jsem, kam autoři směřují a podobně. Snad hrálo roli i mé očekávání, ale byla jsem docela skeptický čtenář. Pak nastal průlom – děj získal spád, objevilo se více zápletek, všechno se zamotávalo a já se lépe začetla.

Konec vám samozřejmě neprozradím, ale musím říct, že mě potěšil. Nemám ráda přeslazené konce, plné klišé a ideálů. A přesně takový nečekejte. Naštěstí.

Vydal: Fragment; 2017
Autor: Tarun Shanker, Kelly Zekas
Překlad: Martina Buchlová
ISBN: 978-80-253-3312-9
EAN: 9788025333129
Počet stran: 304