Po krvavé bitvě v Kruhu růží je Paige Mahoneyová jako Kmotryně v neustálém ohrožení. Stabilizace roztříštěného londýnského podsvětí, kterému nyní vládne, bude složitější, než se kdy zdálo. Paige netuší, že její vládu může velice brzy ukončit zavedení zdokonaleného detektoru Senshield. Jeho vylepšená verze už dokáže rozpoznat první tři řády jasnovidnosti, což pro komunitu vidoucích a světa, v němž žijí, znamená jistou zkázu.

Vítejte ve Scionu, totalitním zřízení, kde je vidoucnost trestaná uvězněním nebo smrtí. Krajinochodkyni Paige Mahoneyovou potkáváme v momentu, kde ji na konci druhého dílu autorka zanechala. Tváří v tvář Jaxonu Hallovi, bývalému vidopánovi sektoru I-4, zrádci a nyní poskoku Nashiry Sargasové. Kromě trpké konfrontace s minulostí svého vidopána se Paige musí vyrovnat s nelehkou úlohou Kmotryně. Navíc jsou v Londýně zaváděny detektory Senshield, které dokáží s přesností určit tři řády jasnovidnosti. Kruh kolem Paige se zužuje. Refájci na její dopadení povolali jednoho ze svých nejspolehlivějších pěšáků a Paige zbývá utéct nebo jednat.

Mladá autorka Samantha Shannonová vystudovala anglický jazyk a literaturu na Oxfordské univerzitě. Roku 2013 zaujala románem Kostičas, prvním dílem z plánované sedmidílné série z dystopického světa, kde jsou pronásledováni vidoucí, lidé nadaní jasnozřivností. Následoval druhý díl Vidořád. Po necelých třech letech autorka konečně vydala třetí pokračování A zrodí se píseň.

I když by se knihy neměly posuzovat podle obalu, v případě celé série Kostičas to tak úplně neplatí. Grafici z nakladatelství HOST si s vizáží obálky neskutečně pohráli. Výsledek předčí i ne moc působivou přední stranu vydání britského originálu. Pevná vazba je příjemně sametová a každý díl uvozuje drobný znak uprostřed. Scionskou kotvu, můru a květ pak doplňuje zlatě vyražený symbol. Kromě toho je celé vazbě určená jedna barva. Zatím modrá, červená a fialová. Nejenom proto se knihy postavené vedle sebe v knihovničce nádherně doplňují.

Ale dost bylo chvály na obálku. Je na čas se věnovat obsahu. Samantha Shannonová je označovaná za novodobou J. K. Rowlingovou a možná proto ji nakladatelství Bloomsbury přesvědčilo hned k napsání sedmidílné série. Podle mého názoru má Kostičas k Harrymu Potterovi blízko jen zdánlivě, i když se odehrává na Britských ostrovech a líčení scionského světa je stejně barvité jako kouzelnický svět.

Shannonová si už v prvním díle nastavila docela vysokou laťku. Kostičas, odehrávající se v Oxfordu, byl jen jakýmsi úvodem do celé série a nasadil poměrně rychle se odvíjející tempo. Vidořád čtenáře seznámil s londýnským podsvětím a ve čtivosti první díl o něco překonal. A zrodí se píseň balancuje někde na pomezí obou. Knize se Shannonová věnovala téměř tři roky. V neustálém popisování syndikátu by brzy vyčerpala sama sebe, proto se ústředním tématem stává hrozba Senshieldu a samozřejmě konfrontace s novou zápornou postavou, velitelkou Vanceovou. Shannonová pokračuje v tom, co začala. Kniha je čtivá, děj rychle odsýpá. Nezdržuje se zbytečnostmi a i romantická zápletka se (naštěstí) dostává do pozadí, než co by působila jako klišé. Paige se jako hrdinka od druhého dílu velmi posunula. Jedná i chybuje jako každý jiný člověk postavený před obtížná rozhodnutí. To je vidět hlavně na misích mimo Londýn. Paige se se svou kočenou a kočem vydávají do Manchesteru a Edinburghu. Čtenář má tak možnost pozorovat strukturu celého syndikátu a utvořit si lepší obrázek o fungování Scionu. Co ovšem patří k nejlepším partům knihy jsou snad všechny scény s Jaxonem Hallem. Je vidět, že hovory vidopána a jeho kočeny si autorka užívala. Působí velmi uvěřitelně, až se chvílemi nemůžete rozhodnout, jestli Jaxona za jeho jednání obdivovat nebo nenávidět.

I když je A zrodí se píseň dobrá kniha, nevyhnulo se jí několik slabých míst. Autorka mnohdy děj zbytečně urychluje jako by sama sebe dostala do slepé uličky. Zejména scény z Podzemí jsou rozepsané jen na několika stranách, přestože by zasluhovaly větší prostor. Nehledě na zvláštní šťastné náhody, které syndikát provázejí. Vztah mezi Paige a Strážcem se nevyvíjí a působí po tom všem, co ti dva spolu prožili, nedospěle. Strážce je navíc v příběhu jen jaksi do počtu. Objevuje se a mizí jako duch a některé dialogy mu snad autorka napsala jen aby zdůraznila, že se v blízkosti Paige vůbec vyskytuje. Shannonová místy vykrádá i sama sebe a některé scény z Archonu připomínají ty z Oxofrdu.

Přes několik nedostatků je A zrodí se píseň důstojným pokračováním série. Děj je nabitý akcí a prostě baví. Konec knihy příběh dalšího pokračování posouvá za průliv, což určitě přinese informace nejen o fungování evropského scionského totalitního systému. A objeví-li se i tady Refájci a Emejci, kdo ví. Autorka má ze svého jasnovideckého světa rozhodně ještě co odhalit.

Vydal: Host; 2017
Autor: Samantha Shannon
Překlad: Lenka Kapsová
ISBN: 978-80-7577-177-3
Počet stran: 423