Zaslechli jste je, Zpívající věže? Možná zaslechli, ovšem nyní se kolem rozeznívají jiné tóny. Tentokrát bohové hrají na struny osudu. Na struny osudu deseti hrdinů. Právě oni se postavili těm, jež drží jejich

životy v rukou a řekli ne, ale nechají si to mocní líbit? Dokáží se naši hrdinové vzepřít tomu, co jim je souzeno?

Tento sborník opět vychází se soutěže Zpívajících věží a ze světa Jitky Ládrové. Ke každé povídce přísluší jedna ilustrace boha, ve které lidé tohoto světa věří. Na konci knížky jsou přílohy v podobě zevrubného popisu Světa nejmocnějších a stručné charakteristiky jednotlivých říší.

Povídky jsou tentokrát propojeny něčím jiným, než Zpívajícími věžemi, a to osudem. Je možné svůj osud změnit, převézt bohy a vyrazit vstříc zářné budoucnosti? Na to se pokusila nalézt odpověď desítka autorů z Čech a Slovenska.

Představuji vám první z povídek zvanou Děti ze Země nikoho od samotné editorky sborníku Jitky Ládrové. Ve vyprávění se skrývá hluboká pointa, mimoto stále napjatě čekáte, jestli budou mít hrdinové štěstí a jestli vše skončí dobře. Další, kdo se pokusil vyzrát nad bohy, byla odvážná dívka, kterou do Světa nejmocnějších přivedla Tereza Holubová. Musím podotknout, že při čtení tohoto příběhu vám nic nedovolí odložit knížku, protože jste vtaženi do povídky tak, že nemůžete odolat pokušení přečíst ještě další odstavec, a nakonec zjistíte, že jste ji dočetli celou.

Ozvěna pomsty je velmi příhodný název pro dílo od Elišky Procházkové. Ukáže nám, že i drobná závist může strhnout lavinu událostí, jež neskončí jinak než právě pomstou… Vlastimil Diuk Čurda nás vezme za dívkou, jejíž cit se jí stal osudným, a ukáže nám, že není vždy nejlepší být bohatý a vznešený. Cena slobody, toto jméno nese první slovenská povídka od Romana Ušáka. I zde hraje vlastní cit velkou roli, protože láska v nás dokáže rozdmýchat něco, o čem jsme ani netušili, že jsme schopni učinit stejně jako hlavní hrdina Kergan. Každá mince má dvě strany, tohle tvrdí Barbora Novotná a jako důkaz nám předkládá povídku. Straghus, lovec lidí, se pokusí o něco tak troufalého, že by bylo až neuvěřitelné, kdyby se mu to podařilo. Co myslíte, zvítězí nad osudem?

Slyšeli jste někdy lyru, je to bezpochyby překrásný nástroj. Může být něco tak líbezného nástrojem nenávisti? To ukazuje Jan Konečný ve svých Tónech nenávisti. Po něm přichází Kristýna Jiroutová a její hrdina Zinael, mladý kouzelník, dítě Matky magie, toužící po hrdinských činech. Předposlední povídka, tentokrát opět slovenská, v níž nám Jela Abbasová představuje smrtelnou dívku Dialanu, je plna odvahy a touhy nevzdávat se.

A máme tu příběh poslední od Věry Mertlíkové – Hráč.Vyprávění o hlubokém přátelství a odvaze, kterou i ti bojácnější z nás vydolují ze srdce, když se jedná o záchranu nejlepšího přítele.

Sborník mě uchvátil každou svojí částí, samozřejmě hlavní jsou povídky a um autorů a editorky, ovšem opět, stejně jako u předchozího sborníku musím vyzdvihnout i ilustrace obálky a bohů. Takže krom skvělého počtení na vás čeká i příjemné zpestření v podobě obrazových komponentů sborníku. Pokud máte chuť opět se podívat do Království devatera divů, vřele vám knížku doporučuji.

Vydal: Straky na vrbě , 20. 9. 2017

Autor: Jitka Ládrová (ed.) a kolektiv

ISNB: 978-80-87364-73-4

EAN: 9788087364734

Počet stran: 281

Cena: 180,-