Vesmírná věznice Areston nabrala nové poutníky a znovu se vydává do tajemných zákoutí vesmíru. Pro bývalého novináře Terstegena, nyní známého jako Sršeň, peklo zdaleka nekončí. Objevil se starý známý v roli nebezpečného nepřítele a každé odhalené tajemství Arestonu klade další otázky. Tajemný vrah Hundertdog natahuje své dlouhé prsty a Sršni je jasné, že pokud ve svém jednání selže, miliony lidí zahynou…

Josef Pecinovský, nestor české sci-fi a držitel mnoha prestižních ocenění, šlápl v poslední době zase na plyn a výsledkem je Vládce Arestonu, třetí díl pochmurné vesmírné kroniky o vězení, kam byste se doopravdy nechtěli dostat. Trilogie se v Česku dočkala solidního ohlasu a její završení bylo netrpělivě očekáváno. Jak to celé dopadlo?

Začnu jednou zčásti smutnou, zčásti veselou informací. Většinu záhad ohledně Arestonu totiž kniha neodhaluje – tuto roli budou mít pravděpodobně Stavitelé Arestonu, kteří mají trilogii doplnit. Pokud jste tedy čekali rozuzlení těch nejskrytějších tajemství, budete muset čekat i nadále. Na druhou stranu, oddalovaná radost je nejintenzivnější a další kniha z tohoto univerza je pro mě velice dobrou zprávou.

Příběh Sršně, muže, jenž se pokusil změnit kovový, kulatý, vakuem plující svět na alespoň trochu příjemné místo k životu, pokračuje. I tentokrát jej čekají vzestupy na výsluní a pády na úplné dno, rozkoš, prolitá krev, bolest i utrpení. Nebezpečí se zde posunulo z tajemných postav a jevů na lidi bez morálky a skrupulí; ti jsou pravým ohrožením nejen Arestonu, ale v širším poselství celého lidstva, zejména díky své schopnosti získat moc. Pecinovský ale ukazuje, že i diktátoři a zabijáci mají slabé stránky, byť také potichu dodává, že těchto parazitů rozhodně není snadné se zbavit.

Horší stránkou tohoto motivu je lehké vzdálení se od mysterióznosti a nadpřirozenosti, jež činila první díl trilogie v mých očích tak zábavným a výjimečným. Čeho ale rozhodně neubylo, to je napětí, dramatické zvraty a atmosféra strachu a nejistoty. Hrdinové příběhu nemají jisté vůbec nic a kdo byl včera dítětem štěstěny, toho dnes hrobaři strkají nahého do šachty. Autor již v předchozích dílech sice prozradil, že Sršeň svou pouť přežije, to ale neznamená, že se jeho osud nemůže proměnit v krvavou frašku, ve které je světlo na konci tunelu spíše kanadským vtipem plným zklamání. To vše dokresluje skutečně působivé vyvrcholení prosycené brutalitou, depresí a nedůvěrou v duchu Clavellova Krále krysy, který nás naučil, že v každém člověku se skrývá sobec a že ani ti nejsilnější nevládnou věčně.

Areston je svým způsobem také velmi akční trilogie, a třetí díl se nijak nevymyká. Můžete se těšit na různé mafiánské praktiky, souboje pěstmi i chladnými zbraněmi, na zhusta koncentrované šílenstvím páchnoucí násilí i na zběsilý boj o život, jenž se mezi studenými stěnami cel mění v bizarně hororové představení.

Vládce Arestonu sice nepřekonal pro mě legendární první díl série, přesto nabízí velice kvalitní akční počtení s občasným hlubším přesahem a sociální sondou do života lidí, jež se až příliš snadno mohou proměnit v čárku ve statistice úmrtnosti. Pokud by vás náhodou měli zavřít, určitě si vyproste, abyste si mohli vzít nejen tuto knihu, ale celou trilogii s sebou. Ukrátí vám dlouhé večery a zajisté vás také inspiruje. K dobrým činům, samozřejmě…

Autor: Josef Pecinovský
Vydal: Epocha, 2017
Série: Areston 3
ISBN: 978-80-7557-054-3
EAN: 9788075570543
Počet stran: 368