Již pátý díl Pirátů z Karibiku s podtitulem Salazarova pomsta připlul do našich kin. Snímek dostala na svědomí norská dvojice režisérů Joachim Rønning a Espen Sandberg, kteří natočili velmi dobře hodnocené Kon-Tiki. Za scénářem Pirátů z Karibiku stojí Jeff Nathanson, který pro Spielberga napsal Chyť mě, když to dokážeš a Terminál, kromě toho se podílel také na Křižovatce smrti 2 a 3 a v neposlední řadě na filmu Nebezpečná rychlost 2: Zásah.  Po nepříliš dobře přijaté čtyřce Pirátů s podtitulem Na vlnách podivna, měla pětka sérii nakopnout kvalitativně zpět na úroveň prvních tří dílů.

Hned na úvod film nasazuje laťku velmi vysoko, akční scénou skoro jako z Rychle a zběsile. Poté se film lehce zadrhne, jelikož je potřeba vysvětlit divákům nespočet věcí, tato část působí trochu utahaně. Na druhou stranu se nám výborně představují nové tváře série. I když může se zdát, že film má jednoznačného hlavního hrdinu v postavě námořníka Henryho (Brenton Thwaites), postupem času se ukáže, že vše stojí a padá na astronomce Carině (Kaya Scodelario). Napadá vás spojitost s posledními Star Wars? Ano, v čele hereckého obsazení je sympatická a odhodlaná hrdinka, která má podobnou roli jako Rey ve Star Wars.

Samotný Jack má sice na začátku filmu hodně prostoru, postupem času ale přejde do tradiční vedlejší role, která mu sedí nejlépe. Jeho excesy jsou díky tomu přiměřené a Jack pouze doplňuje děj v roli přiopilé legendy. V neposlední řadě ve filmu najdeme různé boční zápletky, ve kterých se  vrací na scénu například kapitán Barbossa (Geoffrey Rush). Ten uzavře s hlavním padouchem Salazarem (Javier Bardem) dohodu – když ho nechá žít, pomůže mu najít Jacka. Salazar totiž z nějakého důvodu nemůže vstoupit na pevninu. Vrací se i Will Turner (Orlando Bloom), který si střihne jedno větší cameo.

Všechny zmíněné postavy pátrají po Poseidonovu trojzubci, který svému držiteli umožní vládnout všem mořím a oceánům. Upřímně řečeno, děj je nejslabší stránkou pátých Pirátů, je totiž opět překombinovaný. Sérii citelně chybí propracovaná mytologie, ze které by mohly filmy těžit. Na druhou stranu, výrazným pozitivem je epická výprava, kterou doprovází povedený soundtrack od Geoffe Zanelliho (známé motivy Hanse Zimmera se samozřejmě připomenou), poctivé režisérské řemeslo a trikové orgie. Právě triky jsou ve filmu na vysoké úrovni a určitě si během sledování několikrát řeknete, že utracené peníze na tom filmu jsou opravdu vidět (zejména u IMAX verze).

Negativa a pozitiva jsme probrali, zbývají nám rozporuplné body, které pro někoho mohou být plusové a pro někoho mínusové. Dobrým příkladem jsou akční scény, u kterých je škoda, že se u nich tvůrci ještě více neodvázali. Zvláště by se to hodilo ve druhé půlce filmu, kdy graduje děj snímku. Takže i přes velkolepost samotného finále bylo znát, že nejlepší akční scéna celého filmu proběhla na jeho začátku. Dalším příkladem je postava Jacka Sparrowa (Johnny Depp). Jak už jsem zmiňoval, oceňuji, že nebyla v centru dění, ale i tak působila vyšeptale, což občas rušilo. Samostatnou kapitolou je pak jeho představitel Johnny Depp, který už bohužel není v takové formě v jaké býval, jeho Jack tak již není k popukání, ale aspoň baví.

Ostatní herci si plní své. Dvojice Bardem a Rush předvádí slušné až velmi dobré výkony, jejich vzájemný konflikt je správně napjatý. Romantická linka mezi Henrym a Carinou neruší a je milým zpestředním filmu. Plusem je také tempo filmu, které po druhé akční scéně nepolevuje a vydrží až do konce filmu. Ačkoliv kritici v Americe byli přísnější, za mě se jedná a velmi povedenou fantasy plavbu na Černé perle, která se svojí kvalitou přibližuje k prvnímu filmu této pirátské série. Ano, ve filmu je pár much, které by šlo nějak vychytat. Na druhou stranu, Piráti z Karibiku vždy byli, jsou a budou o zábavě pro celou rodinu a tuto roli pětka splňuje. Epický, úderný a dokonce i dojemný, takový je pátý díl Pirátů z Karibiku s podtitulem Salazarova pomsta.

Moje hodnocení: 75%