Illuminae je dramatický příběh o ztrátě domova, bezmoci vyprávěný pomocí záznamů, e-mailů a vojenských zpráv.

Australské spisovatelské duo Amie Kaufmanová a Jay Kristoff nejsou na literární scéně žádní nováčci. Oba dva za sebou mají úspěšné fantasy série. Illuminae je jejich první společný projekt.

                                    Nejdřív přežít. Potom všem říct pravdu.“

Píše se rok 2575 a mezi dvěma megakorporacemi zuří bitva o planetu Kerenza, na které se nelegálně těží nerost hermium. Právě ve chvíli, kdy na Kerenzu zaútočí společnost BeiTech, se spolu rozcházejí Kady a Ezra. Červená linie tu, i přes zařazení do young adult žánru, nepřebíjí akcí nabitý sci-fi příběh, a společně s Kady a Ezrou se děj přesouvá na dvě lodě, které přeživší z Kerenzy zachrání. Ezra se dostane na Alexandra, kde se stává pilotem letounů typu Cyklon, Kady se ocitá na Hypatii. Pro rebelskou Kady je těžké sžít se s tamějším životem a pro svou nepřizpůsobivost není určena k výcviku nováčků.

Ke všemu její matku převelí na Koperníka, sesterskou loď Hypatie a Alexandra. Když její matka přestane odpovídat na e-maily a Kady se dozví o zničení Koperníka, je rozhodnutá zjistit, co se na lodi stalo. Smrtícímu viru Fobos, izolovanému právě na Koperníku, se podařilo zmutovat, vedení tají pravdu a ke všemu zešílela umělá inteligence flotily. Kady se i proti své vůli musí spojit s Ezrou, aby odhalila pravdu. Aby toho nebylo málo, blíží se k nim nepřátelské plavidlo BeiTechu Lincoln, aby Alexandra a Hypatii vymazalo z vesmírného prostoru.

Nosný příběh není úplně originální, ale to mu to neubírá na zajímavosti. Rozsah 600 stran neodrazuje, spíš naopak. Zdá se, že stránek by mohlo být i více. Díky dynamickému ději čtení rychle ubývá. Velkou poklonu bych ráda vysekla překladateli Richardu Podanému, který si skvěle pohrál s překladem záměrných jazykových překlepů a hrubek v textu.

Kady a Ezra jsou sympatičtí hrdinové v porovnání s vedením flotily, generálem Torrencem nebo nevýraznou Ann Chauovou, kapitánkou vědeckého plavidla Hypatia. Zatímco Ezra vzbuzuje dojem správného kluka, hackerka Kady s růžovými vlasy, která pro záchranu nejbližších neváhá nasadit svůj vlastní život, je tahounem celého příběhu.

Minimum informací o členech posádky posouvá děj kupředu, i když na druhou stranu by detaily z běžného života na Hypatii, Alexandru nebo Koperníku dodaly příběhu na uvěřitelnosti. Nápad s virem Fobos patří k tomu nejlepšímu, co se v knize objevuje. Prostřednictvím lékařských a policejních záznamů právě tahle část působ nejvíc živě a hororově. Druhá, hlavní linka, zešílení počítače na Alexandru AI SPIRO, kvůli jeho filozofickým debatám a později lidskému chování a vnímání, působí trochu nesmyslně. A dokonce i přehnaný počet mrtvých příliš tlačí na pilu ve zdůraznění dramatičnosti příběhu. Konec odhalující hlavního nepřítele je prvoplánový, rychlý a trochu předvídatelný, ale knihu připravuje pro další dva díly.

Kniha Akta Illuminae zaujme především svým typografickým zpracováním, které ze čtení dělají neobvyklý zážitek.

Přebal knihy je nestandardně plastový, poloprůhledný a odkrývá něco málo k obsahu knihy, který je vyvedený na tvrdé vazbě. Každá stránka je malým střípkem do barvité skládanky. Kniha má vzbuzovat dojem tajných akt a toho se drží i ztvárnění. Najdete tu vesmírnou encyklopedii Unipedii, fotografie padlých, nákresy a popisy lodí, přepisy vojenských zpráv, kresby prostřednictvím počítačových kódů i plakáty k filmům promítaných na plavidlech. Celý příběh se na malé ploše odvíjí jako ve filmu a pohání čtenáře ve čtení. Je to jako probírat se opravdu tajnou složkou, u které vás nesmí nikdo spatřit. Za jedinečné považuji grafické znázornění letounové bitky, která působí velmi reálně.

I když je příběh určený spíš pro mladší generaci, Illuminae zůstane díky svému zpracování výjimečným knižním klenotem, k němuž se budete vracet.

Nezbývá než doufat, že další díl odhalující pravdu o vesmírné stanici Heimdall, bude stejně povedený jako ten první.

Vydal: CooBoo, 2016

Autor: Amie Kaufmanová, Jay Kristoff

Překlad: Richard Podaný

ISBN: 978-80-7544-223-9

Počet stran: 608, váz.

About The Author