Na konci 19. století Evropa prosperuje, rozvíjí se věda, průmysl a umění. Nicméně tento úspěch má i svou temnou stránku. V pozadí úspěšných vynálezců a bohatých továrníků se skrývá brutální drancování kolonií a zotročování lidí. V tomto světě žijí také dvě světoznámé lupičky Irena Orletzová a Belinda Meredithová, které jsou pověřeny důležitou misí. O jejich pomoc žádá samotný Scotland Yard. Obě dámy se tak ocitají na zaoceánské lodi Poseidonii, kde každý nerozumný krok může znamenat smrt…

Chorvatská fantastika není pro české čtenáře zatím příliš známá, ale právě Aleksandar Žiljak  patří mezi její nejvýznamnější osobnosti. Za svou tvorbu byl také oceněn prestižní cenou SFERA udělovanou záhřebským vědeckofantastickým spolkem.

Poseidonia je zcela prvním steampunkovým chorvatským románem vůbec.

Knihu, jejíž autorem je chorvatský spisovatel, jsem dostala do rukou vůbec poprvé, a proto jsem byla velice zvědavá. Celý příběh je situován do alternativní historie, kdy svět neohrožují němečtí nacisti nýbrž německá zločinecká organizace Doppelblitz (jejím cílem je také vytvoření dokonalé čisté rasy). Stačí vzít pár tisíc vojáků, sadistickou vražedkyni, exotické zvířectvo a pár uranových hlavic, nalodit je na jednu loď a příběh je zde. Příběh plný dobrodružství, krve a také sexuálních scén, při kterých budete mít občas pocit, že je napsal František Kotleta. Přeci jen bičování lidí pro uspokojování svých chlípných potřeb není zrovna běžná praktika.

Velkým plusem celé knihy jsou samotné protagonistky Belinda a Irena. Autor obě ženy i jejich lupičské a bojové schopnosti vylíčil realisticky. Únik z budovy ve stylu Jamese Bonda, kdy okolo létají kulky a agent se dostane bez jediného škrábnutí ven, zde opravdu nečekejte. A právě tento fakt z mého hlediska přidává knize na přitažlivosti a uvěřitelnosti. Irena a Belinda nejsou neporazitelné superhrdinky, jsou to také citlivé dámy, a to zvláště když si projevují city navzájem (a to ve všech směrech). Ale všeobecně lesbických scén se zde objevilo více. Nicméně Žiljak v těchto scénách nezabíhá do detailů.

Celkově je děj plynulý a bez zdlouhavých scén. Osobně jsem byla překvapená, že jsem knihu přelouskala za dva večery. Mínusem knihy ovšem bylo autorovo oslovování čtenáře. Často se zde objevují fráze začínající „milí čtenáři“ s následovným popisem dějem kapitoly. Na konci příběhu se čtenář sice dozví, proč autor je oslovoval, ale stále lze tento počin považovat při čtení za rušivý.

Za chvályhodné mohu označit Žiljakovo propojení příběhu s reáliemi. Lze vidět, že věnoval knize opravdu hodně času. Propojení mezi příběhem a skutečností lépe pochopíte, když zároveň s dějem budete pročítat i poznámkový aparát na konci knihy, kde jsou zmíněné reálie podrobněji popsány.

Poseidonii bych doporučila dospělému publiku, které se neštítí krve, násilí a ani spousty erotických scén, a to i těch homosexuálních.

Autor: Aleksandar Žiljak

Překlad: Jan Kravčík

Vydal: Gorgona, 2016

ISBN: 978-80-88029-06-9

EAN: 9788088029069