Velryby byly toho rána poněkud neklidné, ve vzduchu něco viselo. Konflikt. Už toho bylo dost! Lidé už přírodu ničili příliš dlouho, je čas na restart, vše musí být zničeno a z trosek starého světa vznikne nový, čistý a harmonický ráj na Zemi. Je čas NIČIT!

Velryby ničí svět je zbrusu nová desková/karetní hra od čtveřice mladých českých tvůrců, kteří se rozhodli hráčům nabídnout rychlou karetku s nevšední tematikou. Hra původně vznikla pouze pro interní potřeby jejich hráčské skupiny, ale poté, co zabodovala i u dalších lidí, rozhodli se ji přinést i hráčské veřejnosti prostřednictvím crowdfundingové kampaně na webu startovač.

S jedním z autorů, Petrem Vojtěchem, jsem se sešel v Geekárně blízko pražského Anděla (mimochodem pro pražské deskoherní fandy je to místo jako dělané, doporučuji návštěvu!). Dorazil také Wolfsen ze Zatrolených her, jehož rozhovor najdete zde. Byli jsme tedy tři, což je v tuto chvíli ideální počet hráčů pro partičku Velryb. Petr je publicista, ale spolu se svými kamarády tvoří i počítačové, mobilní a především deskové hry (na místě měl sebou i vlastní verzi Milostného dopisu). Z pohledu byznysu je jejich skupina téměř kompletně integrovaná, protože si umí sami udělat design, testování, grafiku, sazbu a jeden z nich vlastní dokonce tiskárnu!

Po vysvětlení pravidel (což zabere asi pět minut) jsme se vrhli do víru velrybí zteče na lidskou civilizaci. Názvem Velryby ničí svět se nenechte zmást, jeho primárním účelem je zaujmout a dodat této abstraktní hře vtipné a chytlavé téma. A to se daří, ilustrace jsou rozhodně jednou z největších devíz této hry.

Herní komponenty jsou karty velryb (16ks ve verzi pro tři hráče, opět inspirace Milostným dopisem; ve finální edici by karet mělo být 20), dvě speciální šestistěnné kostky (hodnoty 1, 1, 1, 2, 2, 3) a žetony surovin (surovin jsou čtyři druhy, číslo 4 je pro hru klíčové). Úkolem hráčů je získat ve svém tahu co nejvíce karet velryb. Na konci hry vítězí hráč s nejvíce kartami (tedy angažoval nejvíce velryb ke zničení světa).

Průběh hry je velmi rychlý, ve svém tahu hráč nejprve hodí kostkami a poté se svými hody naloží dle uvážení. Má dvě možnosti: buď kostku/y použije na těžbu surovin (obdrží tolik žetonů suroviny, kolik na kostce padlo, druh dle typu karty, na kterou těžební kostku položí) a nebo ji „spotřebuje“ na pohyb s kartami. Karty jsou totiž čtyři v řadě a pomocí pohybu se hráč na tahu snaží splnit podmínku pro získání karty. Jednoduchý princip, ale na začátku hry vám pěkně zavaří mozek. V dalších partiích už pak budete tušit jaký je ideální postup, co zahrát, abyste soupeři nenechali karty „zadarmo“, prostě jak vytěžit ze svého tahu co nejvíc.

Konec hry nastane většinou po 3 kolech, pro vyrovnaný herní zážitek je ale třeba zahrát tolik partií, kolik je hráčů, aby každý alespoň jednou začínal (nicméně při našem testování žádnou partii nevyhrál začínající hráč).

Celkově je hra příjemná, na půl hodiny zabaví krásně a pravidla vysvětlíte i úplnému nováčkovi. A navíc se nad kresbami velryb šplhajících po Empire State Building zasmějete. Kampaň ke hře poběží ještě 4 týdny a již teď je zafinancovaná na 120 %.