Bavily vás v zeměpise slepé mapky? Chcete potrénovat znalost domácí kotliny? Jestli ještě navíc sdílíte vkus s praotcem Čechem, pak neváhejte a vydejte se na výlet po okresech České republiky v nové deskové hře A frčíme! Tato nenáročná hra zaměřená na geografii České republiky má potenciál zaujmout nejen milovníky a studenty zeměpisu, ale také rodiny s dětmi a širší okruh vlasteneckých deskovkářů. Co víc, na její výrobě se podílí lidé z chráněných dílen, takže nákupem přispíváte na dobrou věc.

A frčíme! je určená 2–5 hráčům a zahrát si můžete rovnou dvě varianty s herní dobou pohybující se kolem 15–30 minut. Uvnitř krabice naleznete sadu dvou map na oboustranném herním plánu, 110 karet okresů a přepravních prostředků, pěkně provedené dřevěné držáky na karty, šest figurek a kostku.

Cílem základní varianty hry A frčíme! je jako první vytvořit nepřerušenou cestu o deseti kartách skládajících se z okresů a různých dopravních prostředků. Karty na sebe navazují, pokud se jedná o sousedící okresy nebo pokud hráč dva nesousedící okresy dokáže spojit kartou vhodného dopravního prostředku. Auto spojí okresy, které mezi sebou mají ještě třetí okres; vlak spojí dva okresy stejné barvy; balón doletí do okresu ve vedlejším kraji… Princip je jednoduchý.

Karty skládáte vedle sebe do dřevěných stojánků a platí, že jakmile kartu jednou vložíte do stojánku, již s ní nehýbete. Maximálně ji můžete nahradit jinou kartou ze společné zásoby. Poskládat vedle sebe deset navazujících karet pak není vůbec jednoduché. Bude potřeba dobře plánovat svou trasu, ale také pružně přehodnocovat své plány s ohledem na měnící se situaci.

Pravidla hry navíc umožňují přizpůsobit si náročnost partie úrovni hráčů. Zatímco typy na zjednodušení hry ocení zejména nejmenší hráči, ti zkušenější si mohou pravidla naopak „přiostřit“.

Při plánování trasy rádi využijete barevnou mapu okresů, podle které zjistíte, jestli Ostrava skutečně sousedí s Jihlavou nebo jestli váš plán náhodou neobsahuje nějaké ty trhliny. Pečlivou kontrolou vlastní cesty s mapou nejenže zvyšujete své šance na vítězství, ale také se neúmyslně zlepšujete ve znalosti geografie naší rodné hroudy. Jedná se o nenásilný způsob učení, který zabaví i zarytého zeměpisného analfabeta. Tak proč to nezkusit?

Myšlenka vytvořit deskovou hru A frčíme! vznikla podle samotné autorky Kristýny Mothejzíkové z pocitu, že zatímco: „při hrách stačí málo a člověk se snadno naučí, kde leží Kongo, Thajsko nebo třeba Oklahoma,“ se znalostí polohy Prostějova nebo Prachatic už je to horší. „A proto jsem se rozhodla – inspirována zahraničními hrami – vytvořit hru, která hráče velmi lehce naučí, kde leží jednotlivé okresy České republiky.“

Jednoduchý a čistý design herních karet a herního plánu spolu s příjemným pocitem z dřevěných komponent vytváří dobrý dojem. Krátká herní doba nahrává tomu, že A frčíme! najde své místo jako pohodový filler či nenáročná společenská aktivita. A protože každý vyrobený kus prošel rukama lidí ve chráněných dílnách, dostáváte skvělou možnost, jak svým koníčkem pomoci ostatním. Nezbývá než rozložit mapy, naplánovat cestu a frčíme!