Holky, co to umí s mečem, ovládly červnovou Pevnost a je víc než jasné, že hlavní protagonistkou bude Gal Gadot jako amazonská princezna Diana. Wonder Woman vstoupila do kin teprve minulý týden a už sbírá jednu nadšenou kritiku za druhou. Snímek má na svědomí režisérka Patty Jenkinsová. Oproti komiksu se děj přesunul na bojiště I. světové války a nepostrádá pořádnou dávku akce i humoru. Diana ovšem není první zbraní se ohánějící hrdinkou, která se na filmovém plátně kdy objevila. V tématu měsíce se představí všechny známé bojovnice, Rudou Sonjou počínaje a Dianou konče, a ukáže se, že holka se zbraní a pořádnou motivací zůstává vděčným tématem.

Po dlouhé době se hlásí i Transformers. Od premiéry prvního filmu uběhlo už deset let. Transformers: Poslední rytíř je v pořadí pátým počinem o měnících se autobotech a ke slovu se dostane i transformeří mytologie. Jak si s tím vším mišmašem tvůrci poradili a co má vlastně nejnovější Transformer společného s Rychle a zběsile? O tom vás seznámí nová Pevnost.

Ze žhavých novinek je to především Zaklínač, který se díky stanici Netflix dočká seriálového zpacování. Že rušit mrtvé se (opět) nevyplácí zjistí Tom Cruise v dalším přírůstku znovuomílané klasiky, Mumie. Akční fantasy odkazuje ke tradičním kořenům a kromě Afriky se podíváme i do Londýna. A ani milovníci hororů nepřijdou zkrátka. Do hledáčku se ovšem dostanou všechny mumie, které se kdy v plátnech i bez nich ve filmu a literatuře objevily. Za „otce“ téhle hororové klasiky se nepovažuje nikdo jiný než Bram Stoker. Která kniha ho mimo Draculy proslavila, jak vypadá mumifikace a proč nás mumie stále tolik fascinují?

Blíží se léto a to se neobejde bez zásoby dobrého čtiva. V nakladatelství Epocha vyšla kniha Válka zrcadel talentované české autorky Terezy Matouškové. Brněnské nakladatelství HOST pokračuje ve fantasy titulech a přináší hned několik novinek: Řád zlomených křídel se věnuje padlým andělům nad Paříží, Posvátné lži Stepanie Oakesové představí psychologický thriller se zápletkou jako z pohádek bratří Grimmů.

Tipem redakce je pro červen povídková sbírka Jany Rečkové Protože se stmívá a magický svět přinese Noční labuť, kniha o nekromantské čarodějce. Další novinkou se pro tento měsíc stává Projekt Kronos Pavla Bareše. Dystopický příběh, kdy je svět poznamenaný třetí světovou válkou slibuje vybroušené charaktery i ponurou atmosféru. Ve fantasy ságách zavzpomínáme na Zeměplochu Terryho Pratcheta, následovaná Lovcovým odkazem.

Ženami červnová Pevnost začala, jimi i končí. V historickém okénku se dozvíte něco o uvolněných mravech a etiketě nejenom během bálů a jiných kratochvílí. Věděli jste, po čem uklouzl Král slunce na jednom z plesů anebo jak si (ne)nápadně odskočit na toaletu během tance?

Červnová Pevnost prostě přináší porci toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co na vás před horkým létem čeká!