Parné léto se blíží, a ačkoliv to nejpohodlnější, co můžete udělat, je zalézt spolu s ledničkou do sklepa, někteří z nás podlehnou falešnému šílenství krytému termíny jako „dovolená“ či „prázdniny“ a vydají se do ještě tropičtějších krajů rekreovat. Protože za dva týdny na pláži by se musela unudit i kokosová palma, přinesli jsme vám tipy, jakou hru si vzít s sebou, abyste si mohli pocucávání koktejlů s deštníčky proložit také nějakou zajímavou partií.

Bang! – Začneme starou klasikou od Albi, na kterou upřímně mnozí nadšenci moderních her hledí s jistým despektem… a ačkoli z dnešního pohledu trpí mnohými neduhy (jako např. eliminace hráčů, po které se ještě partie může vléct), jeho věhlas, přístupnost a zábava se jí upřít nedá. Vždyť co může být lepší poté, co vás dva kamarádi celou dovolenou štvou bojkotováním společných plánů a hloupými poznámkami, než je prostě rozstřílet na maděru? Co, oni byli s vámi v týmu? Ooops…

Celestia – dobrodružství vzducholodí ocení zejména něžné pohlaví. Cestování ve hře během cestování v reálném životě? Ideální hra pro utěšení člověka, který se bojí létat – při ztroskotání vzducholodi se prostě na cestu vydáte znovu! Celestia neomrzí a navíc je vizuálně krásná. Co víc si na výlet přát.

Hanabi – hra roku 2013 je nejen výborný úvod do kooperaček, jako kolektivní rébus skvěle poslouží i na cestách a herní neználky ohromí hned dvěma věcmi: že hrají všichni spolu a že drží karty rubem k sobě. Hanabi je výborný příklad potrápení hlaviček na minimu pravidel, donutí ponorkové účastníky zájezdu chvíli myslet jako tým a v nové kovové krabičce se vejde i do větší kapsy.

Krycí jména – klasika Vlaadi Chvátila baví napříč generacemi a její jednoduchá pravidla zvládnete i po kýblu mojita. Navíc u sebe snese pořádnou smečku lidí, může si tak zahrát celý skautský tábor nebo zájezdový autobus i s řidičem. Děti si více užijí obrázkovou variantu, především ty v předškolním věku. 

Malé velké galaxie – cokoliv „malého velkého“ je dost malé na to, aby to jelo na výlet, a dost zábavné na to, aby vám to ukrátilo pár večerů. Redakčním favoritem jsou Malé velké galaxie, ve kterých snadno zažijete pocit budování vesmírného impéria, ač je krabička s hrou velmi kompaktní. Pokud sáhnete po jiné variantě „malé velké hry“, jistě také neuděláte chybu. Malé velké galaxie vydávají v češtině REXhry.

Milostný dopis – tahle pecka se vleze do kapsičky na cigaretové pouzdro, přitom nabízí až čtyřem hráčům hromadu skvělé zábavy. Nachystejte svůdné pasti na krásnou princeznu Anette a odežeňte ostatní nápadníky! Nabyté schopnosti se vám navíc můžou hodit na každé chorvatské diskotéce.

Mr. Jack Pocket – Asymetrická kapesní honba, kde je jeden hráč úskočný Jack rozparovač a druhý slavný Sherlockův tým vyšetřovatelů, co jej za 8 tahů musí objevit, je velmi příjemné večerní cvičení na logiku v páru. Devět destiček města, čtyři akce za tah, nespočet kombinací a skvělé zadostiučinění, když Jacka dopadnou… nebo když naopak unikal dost dlouho. A když se po hře cítíte ukřivděně, prostě si napříště prohoďte role. Ideální hra na večerní posezení na balkoně na párové dovolené.

Nejsme tu sami – hon příšery na tým zoufalých kosmonautů se jako hra na cesty hodí zmínit hlavně proto, že i přes velikost krabice netradičně pobere 7 lidí. Umím si ji představit třeba na kolektivní cyklodovolené při zastavení v hospůdce. Navíc díky asymetrii opět nabízí, že se tak rychle neohraje.

Noé – Drobná hráčštější varianta na Oko” se spoustou roztomilých zvířátek je skvělý tip na rodinnou dovolenou s dětmi školního věku. Místo v batohu vám nezabere, kovová krabička něco vydrží a různých fintiček je ve hře tak akorát, aby to hráčského tátu neurazilo a nehráčskou mámu neodradilo. Téma nakládání zvířat na bárky, které je vozí z pevniny na archu, navíc k válení se u moře tak nějak sedne. V češtině hru vydaly REXhry.

Samurai Spirit – Zase jedna hra, která v malé krabičce pobere 7 lidí… tentokrát ovšem musí spolupracovat, aby ubránili vesnici. Chytrý Bauzův počin, kde je potřeba správně kombinovat a půjčovat si schopnosti, abyste se prolízali balíkem zlých nájezdníků za minima ztrát, je ideální k večernímu posezení k pivu s partou, kterou už unavilo na sebe střílet v Bang!.

Skol ty Skoty – letošní chystaná rychlá dvojkovka s vizuálním kabátem od Iella (v češtině vydají REXhry, ale jinak jako hra Schotten Totten existuje na trhu poměrně dlouho) je opět pěknou volbou pro pár. Jednoduchý balíček karet, trumfování se navzájem na devíti kamenech současně a hrací doba do 20 minut vám jistě neodradí ve hrách méně kované partnerky… a zpestří společnou poobědovou siestu.

Star Realms – rychlá, návykově zábavná karetka pro 2 až 4 hráče. Pravidla vysvětlíte za tři minuty, jedna partie trvá dvacet minut, ale pokud vám uletí letadlo a vy budete muset strávit dvacet čtyři hodin na letišti, nebudete se nudit ani vteřinu.

Summoner Wars – taktéž pidihra, co se balení týče. Na hotelovém pokoji se ale promění ve válečnou zónu pro 2, v případě vlastnictví rozšíření 4 generály. Tak dávejte pozor, ať z toho zájezdu taky něco máte a ne jen výhru 7:5 ve prospěch nemrtvých.

Pax Renaissance – vypadá to, že si dělám srandu, co? Kdy jako budeme dost střízliví na to, abychom mohli hrát něco tak složitého, jako je Pax? Ale věřte mi, na každé dovolené se najdou dny, kdy máte chuť udělat si klídeček a relax a trošku zaměstnat mozek. Pax je variabilní, zabaví vás na dlouhou dobu a jinou takhle komplexní hru v tak malé krabici v češtině jen tak nenajdete. Když samozřejmě nepočítáme Neanderthal

Ta Ÿu – Na závěr jen čestná zmínka o hře, která se dnes už shání hodně těžko. Abstraktní pokládání a spojování kanálků nezní na první poslech nijak lákavě, ale jako mnoho abstraktních her, i tato je navržená opravdu chytře a poskytne ve dvou pěkné cvičení v kalkulaci rizik a push-your-luck (protože nevíte, zda na Vás kýžená kostka vyjde). Čím ovšem vyniká mezi hrami na dovolenou, je provedení kompletně v plastu a s látkovým pytlíkem, navíc má herní plán drážky na dílky, takže vše drží tam, kde má. Nepřítomnost papírových a dřevěných komponent dělá z Ta Ÿu možná jedinou deskovku, kterou si můžete zahrát ve vířivce.

Na článku spolupracovali Michal Stárek a David Navrátil.