„Zrůdy a zrůdičky velký i malý,

vás by si, dětičky, k večeři daly.

Korsaji zubatí s ostrými drápy

vyschlí a kostnatí budou tě trápit.

Malchají, malchaji, hrozný to zjev,

smrtícím úsměvem sajou ti krev.

Sunaji s očima jak z černé tuši,

písničku zahrají, vezmou ti duší.“

Vítá vás město Verity. Temné, nebezpečné a rozdělené. V jeho severní části vládne nemilosrdně otec od Kate, která dělá vše proto, aby nikdo neměl pochyb, čí je dcera. Jižní části vládne rodina od Augusta, který je jednou z nestvůr a zoufale touží po tom, aby byl někým jiným. Ač oba tak rozdílní, naleznou Kate a August společnou řeč. Zdá se vám to trochu jako Romeo a Julie? Nenechte se zmást!

Verity, město plné nestvůr, strachu o život a draze vykoupené iluzi bezpečí, to je realita, do které nás autorka Victoria Schwabová zatáhne zcela bez okolků. Kate, připravená být stejně chladnokrevná jako její otec, se vrací do města a nastupuje na střední školu. Zde se setká s Augustem a to hned první den. Náhoda, nebo dobře promyšlený tah?

V rozděleném městě je křehké příměří na spadnutí. Nestvůry se bouří a Kate s Augustem sžírají pochybnosti a nejistota. Nemohou věřit nikomu, nic není jisté. Zbývá jen bojovat o svůj život a doufat v pochopení toho, co se děje okolo.

Hlavní postavy knihy nejsou bezduchými teenegery. Kate je bojovná, svérázná holka, která se snaží získat přízeň a uznání svého otce, často bojuje sama se sebou a zdá se, jako by měla dvojí tvář. Takovou má i August, nestvůra, která se zoufale snaží být někým jiným. Sžírá ho hlad, ale to, co jej živí a kým je, nenávidí.

Autorka Divoké písně otvírá snad až filozofickou otázku dobra a zla, charakteru člověka a nestvůry. Samotnou mě překvapilo, jak rychle jsem byla vtažena do děje. Hltala jsem každé slovo, otáčela stránku jednu za druhou. Zalíbilo se mi město Verity a ač bych byla ráda za trochu úplnější popis světa, má představivost si mnohé doplnila a vykreslila. Nenechala jsem se odradit trochu ohraným začátkem dvou odlišných bytostí, které se setkají na místní střední škole a udělala jsem dobře. Jste-li už přehlceni všudypřítomnými romantickými „love story“, zde se setkáte s překvapivým vznikem přátelství, které je stmeleno bojem o přežití a až skoro detektivním pátráním.

Divoká píseň se jednoduše povedla. A její děsivá, a přesto úžasná básnička je jen malým lákadlem. Vřele doporučuji!

Pro ty, kterým je Victoria Schwabová méně známá či by chtěli přelouskat i něco z její další tvorby, doporučím také úspěšnou sérii Archiv nebo Temnější tvář magie.

Vydal: CooBoo, 2017

Autor: Victoria Schwab

Překlad: Magdaléna Stárková

ISBN: 978-80-7544-253-6

Počet stran: 335