FANTASTICKÁ EPOCHA O VÁLCE ZRCADEL:

V novém románu Terezy Matouškové Válka zrcadel se koncentruje nový literární fenomén ne nepodobný úspěchu Hry o trůny nebo severských detektivek. Nová generace domácích fantasy autorek byla ještě nedávno známa jen hrstce poučených čtenářů. V krátké době se ale stala čtenářsky oblíbeným a především jasně odlišitelným literárním proudem, který si brousí zuby i na mainstreamového čtenáře.

Od Pána prstenů ke Hře o trůny

Podobně jako se před 15 lety díky filmovým adaptacím Pána prstenů dostala fantasy z ghetta zapálených fanoušků k široké veřejnosti, literární žánrovou scénu zase výrazně ovlivnila sága o Zaklínači z pera polského spisovatele Andrzeje Sapkowského. Ten mytologický a filosofický obsah Pána prstenů vrátil zpátky na zem mezi lidi z masa a kostí a oslnil nejen brilantním civilním stylem, ale především naturalističností postav a prostředí. Jeho hrdinové a hrdinky intrikují, souloží a prohrávají – koncept, který posléze učinila masově populárním seriálová adaptace literární ságy Hra o trůny spisovatele G. R. R. Martina.

Ještě v 90. letech bylo domácím fantasy autorkám vyčítána černobílá schematičnost a emocionalita na úkor děje. Příchod spisovatelek jako byla Jana Rečková a Františka Vrbenská ale přinesl důraz na literární kvalitu a Zaklínačem odchované literátky v čele s Petrou Neomillnerovou pak zvedly stavidla naturalističnosti a sexuálních scén.

Mezi planetárním kolapsem a vlastním prahem

Nová generace autorek reprezentovaná právě Terezou Matouškovou pak oblíbený koncept doplnila o neprvoplánové postavy a hlubší témata. Matoušková vystudovala biologii a zabývala se i etikou ve vědě, její cyklus Podmoří je tak obrazem světa po globální válce a odráží aktuální témata hrozícího kolapsu planetárního ekosystému.

Válka zrcadel přináší do jejího díla nový svět i literární styl. V ich-formě psaný román si skrze hlavní ženskou, přesto ne-zcela-lidskou postavu hraje s oblíbeným tématem xenofobie a střetu civilizací, ale zároveň i odklonem od světa velké politiky k obyčejným lidským věcem. Podobně jako v loňské žánrové antologii ženských autorek Žena se lvem se tu jako tenká červená niť vine něco, co lze s jistotou prohlásit za specifikum aktuálního proudu ženské fantasy. Místo velkých „her o trůny“ přichází pochopení, že jako smrtelné lidské bytosti můžeme zachránit svět jenom tím, že nejdříve zachráníme sami sebe. A že nejpřímější cesta, jak přispět k velkým společenským změnám, je nejdříve si zamést před vlastním prahem.

 

Na Válce zrcadel bych chtěla nejvíce vyzdvihnout ponurou atmosféru, která je hmatatelná na každé stránce knihy. Z Ankařina popisu je patrná určitá tichá rezignovanost s tím, jak pro ostatní lidi znamená jen pouhé zrcadlo zobrazující dávno mrtvé nejbližší a málokdo spatří její pravou tvář. I ostatní charaktery má autorka skvěle vykreslené a nejvíce to je viditelné v dobře napsaných dialozích. – Katy13, MFantasy.cz

 

Tereza Matoušková na Světě knihy 2017

Srdečně zveme na besedu spojenou se křtem novinky, která se bude konat v pátek 12. 5. 2017 od 10.00 v sále Fantasy a sci-fi. Svou novou knihu Frost představí i další z našich autorů, Oskar Fuchs. Oba budou po akci na vedlejším stánku P615 podepisovat své tituly. Druhá autogramiáda se uskuteční  na stánku P615 v sobotu 13. 5. od 13.00. Více na https://www.facebook.com/events/239909486417294/

 

Anotace

O očích se říká, že jsou oknem do duše. Ty Ankařiny připomínají pohled do zrcadla a kdo do nich pohlédne, znovu spatří své milované. Kaltská čarodějka a schovanka arcimága se naučila se svým darem žít, a už ani nepřemýšlí, zda to není spíš prokletí. Přesto se může její život ocitnout v troskách mávnutím motýlích křídel. Jakoby nestačily intriky a politické hry. Začínají se vynořovat i bezejmenné stíny dávnověku. Odkaz bytostí, kterým stačí pár kapek krve, aby proměnily zapomenuté pohádky v krutou realitu.

Kniha Válka zrcadel je k dostání na pultech knihkupectví od dubna 2017. Čtenáři si ji ale mohou pořídit i na knižních e-shopech, s 25% slevou přímo na stránkách Nakladatelství Epocha, kde naleznete další informace. E-knihu připravujeme.

Ukázky z knihy si můžete přečíst na http://issuu.com/epocha/docs/v__lka_zrcadel_uk__zka_1 a http://issuu.com/epocha/docs/v__lka_zrcadel_uk__zka_2

 

Info o knize

Válka zrcadel / Autorka: Tereza Matoušková / Obálka: Alena Kubíková / Formát: měkká vazba, 125×200 mm / Vydání: první / Počet stran: 224 / Cena: 185 Kč (na www.epocha.cz 139 Kč) / Nakladatel: Nakladatelství Epocha (www.epocha.cz) / ISBN: 978-80-7557-055-0

http://www.facebook.com/fantastickaepocha

https://www.facebook.com/anitablakeova