Legendy se vrací v květnové Pevnosti a podle obálky to není nikdo jiný než sám král Artuš se svými družiníky. Režie dalšího filmového zpracování se ujal Guy Ritchie, který do role proradného Vortigerna obsadil Juda „Watsona“ Lawa. Jestli se nová akční podoba staně letním trhákem nebo propadákem, to se dozvíme začátkem května.

Tím ovšem artušovský mýtus nekončí. Pevnost vás totiž vezme na výpravu do temného středověku, kdy se zrodila legenda o nejslavnějším anglickém vládci. Dozvíte se mimo jiné, že Guinever byla dcera římského patricije anebo že Merlin stál za krádeží Stonhenge z Irska.

Legendou se stal dnes již klasický Vetřelec, který za necelé dva roky oslaví už čtyři dekády od doby, kdy se poprvé objevil na stříbrném plátně. Ridley Scott se ujal režie části, která všechny předchozí spojí do jednoho celku. Alien: Covenant se do kin dostane v půli května.

Protože tento měsíc patří legendám, nejde zapomenout na nejslavnějšího piráta Karibiku, Jacka Sparrowa. Těžko věřit, že od Pirátů z Karibiku: Prokletí Černé perly uběhlo už patnáct let. Ze snímku, který měl být původně podle odhadů prodělečný, se však stal kultovní trhák. Následovaly další tři díly a o tom, že Jack Sparrow rozhodně nepatří do starého železa svědčí Salazarova pomsta, další dobrodružství excentrického piráta. Kromě Johnyho Deppa se tu objeví i staří známí: Orlando Bloom nebo Geoffrey Rush.

Pevnost mimo jiné ukáže herce, kteří měli původně Jacka hrát, včetně všech jeho protivníků. Dočtete se, jak vznikaly kostýmy, poodhaleno bude něco z filmové magie i vznik dnes již legendárního hudebního tématu, za kterým nestojí geniální Hans Zimmer, jak si mnozí myslí.

Z knižních novinek budou mít radost především knihomolové, protože jich je tento měsíc dost na pořádnou zásobu dobrého čtení. Mezi těmi nejžhavějšími můžeme zmínit román Frost z českých, pardon, moravských luhů a hájů, který vydává nakladatelství Epocha. Představena bude i fantasy sága Briana Staveleye: Kronika netesaného trůnu.

Rozhodně by vám neměla uniknout recenze na steampunkový román Kouř Dana Vylety a v článku o Holly Blackové se dozvíte, že i upíří tematika může pořád překvapovat.

Drobnohledu neunikne ani poslední novinka z nakladatelství Host Všichni ptáci na nebi. Magie a věda, to je hlavní námět tohoto mnohavrstevnatého příběhu.

Marissa Meyerová, známá jako autorka Měsíčních kronik, se vrhla na další převyprávění klasických pohádkových zpracování. Bez srdce vypráví příběh Srdcové královny z Alenky Lewisse Carolla. Podsvětí Michala Šefary vás pro změnu zavede do zákoutí pražského metra. V rozhovoru se dočtete vše o tom, jak tento skvělý literární počin vznikal. Svá tajemství a podrobnosti o knize poodhalí i Patricem Ness, autor Volání netvora, podle kterého byl natočený i stejnojmenný film.

A nezapomeňte, že Pevnost najdete i na pražském knižním veletrhu od 11.-15. května!

Toto a mnohem víc přináší květnová Pevnost, tentokrát plná mýtů a legend. Nenechte si ji ujít!