Furia Salamandra Faerfaxová se nikdy nechtěla stát popelářkou nebo učitelkou. Chtěla být bibliomantkou jako její otec. Mít vlastní dušeknihu, sesílat mocná zaklínadla a žít ve světě hutnou četbou popsaných stran. Jenže osud měl jiné plány a Furia se rázem ocitá v ohrožení života. Je nucena cestovat do Libropolisu, města ztracených knihkupectví, aby zabránila Librokalypse a zachránila svoji rodinu. A to je možná větší úkol, než třináctiletá holčička dokáže zvládnout…

Kai Meyer je jeden z nejúspěšnějších německých spisovatelů pro mládež. Jeho knihy byly přeloženy asi do třiceti jazyků. Dosud napsal přes padesát románů, věnuje se ale také například komiksům. Některá jeho díla již vyšla také v češtině, například pirátská fantasy trilogie Piráti z Karibiku (která ovšem s filmem nesouvisí). V současné době přichází na trh jeho nejnovější dílo Stránky světa.

Jedná se o další lehce pohádkový, lehce teenage fantastický příběh, připomínající třeba kultovní Zlatý kompas či Odinovo dítě. V centru pozornosti stojí velmi mladá dívka, ve které dřímá neobvyklý talent, s jehož pomocí je nucena zachraňovat svět. Také přitom řeší své milostné pletky, musím ale říct, že autor byl díky bohům zdrženlivý a romantické dějové linky (čekají nás totiž hned dvě) se příliš neroztahují. Jedna z nich je dokonce platonická (přičemž její gradace je jednou z nejzvláštnějších a zároveň nejlepších pasáží knihy). Nemusíte se tedy bát žádného dalšího Stmívání. Sympatické na Furii Faerfaxové je to, že pokud máte rádi knihy, jistě nebudete mít problém se s ní ztotožnit (ideálně pokud jste taktéž náctiletá dívka).

Dějová linie nám nabídne nepříliš originální příběh o prohnilém systému, diktatuře nejsilnějších, revoluci, jež požírá sama sebe… Zkrátka něco podobného, jako nabízí řada dnešních filmů pro puberťáky. Pokud je máte rádi, jste na správné adrese, pokud ne, nejspíš moc nadšení nebudete. Autor každopádně vsadil svoje akcie především do vytvoření zajímavého světa knižních mágů, což je koneckonců struna, na kterou vás láká také anotace. Jenže výsledek je trošku rozpačitý.

Svět knih je vpravdě magický, ale převést jej do doslovné podoby chtělo pořádný kumšt. Meyerovi se to podařilo tak napůl. Některé aspekty jsou vynikající (třeba samotné město Libropolis mělo výtečnou atmosféru), jiné lehce infantilní (jako například „písmenkové“ bytosti ve sklepě). Jelikož se jedná o trilogii, je zde potenciál univerzum rozšířit a dopracovat, ale v současnosti musím říct, že jde o průměr a najdeme i jiné světy (když jsme u té literatury pro mladší ročníky, tak třeba ten v sérii Feralové), jež se vydařily lépe.

Největším problémem příběhu je kombinace podle mého názoru poměrně obtížného tématu (zfantastičtění světa knih) s poměrně mělkým obsahem. Jsem si samozřejmě vědom toho, že dílo je určeno spíše pro mladší ročníky, jenže pokud nemáte doma opravdového knihomola, nevím, zda si k tématu najde cestu. A starším či dospělým bude chybět větší hloubka či alespoň originálnější zápletka.

Stránky světa jsou průměrnou knihou, která se sice pokusila o velký a působivý fantasy svět, ale výsledek bohužel zůstal za očekáváním. Přesto se domnívám, že si své fanoušky (či spíše fanynky) najde. Pokud máte doma nedospělého, ale vášnivého čtenáře, který na „vysokou“ literaturu ještě nemá kapacitu, myslím, že nešlápnete vedle.

Autor: Kai Meyer
Překlad: Tereza Pecáková
Vydal: CooBoo, 2016
ISBN: 978-80-7544-173-7
EAN: 9788075441737
Počet stran: 392