Snili jste někdy o prestižní univerzitě a o tom, že budete vybráni jako jedni z mnoha uchazečů? Cia ano. Po střední škole toužila po příležitosti studovat na univerzitě v hlavním městě. Tomu však předchází Testování těch nejlepších. Nikdo se už ale nezmínil, že k Testování je potřeba více než inteligence, tužka a papír.

Joelle Charbonneau studovala klasický zpěv, nějakou dobu vystupovala a poté se stala učitelkou. Její práce se středoškolskými studenty jí byla velkou inspirací pro literární tvorbu. Kromě série Univerzita výjimečných je autorkou sérií Rebecca Robbins a Glee Club (nebyly vydány češtině).

Svět je po válce zdevastovaný. Jednotlivé kolonie žijí v revitalizovaných oblastech, ale mimo ně je zem poničená a neúrodná. Absolventi univerzity se snaží zemi navrátit její původní krásu, ale to se daří jen velmi pomalu. Náročné Testování a následné studium má vybrat ty nejschopnější vědce a vůdce. Šestnáctiletá Cia po střední škole doufá, že bude vybrána na Testování – zkoušku, jejíž splnění zaručuje studium na světové prestižní univerzitě.  Pro všechny mladé studenty je univerzita velkým snem. Tím spíše pro studenty z Pětijezeří. Z této kolonie už dlouho nebyli vybráni žádní studenti a Cia by si velmi přála tuto smůlu překonat. Její životní sen se však záhy změní v tu nejhorší noční můru.

„Dávej si pozor na to, komu budeš věřit, Cio.
Řiď se tím a všechno bude dobré.“

Celý příběh stojí na velmi propracované hlavní hrdince. Postupně poznáváme její osobnost a to, jak se vlivem zkoušek mění. Cia přichází o iluze a je čím dál tím ostražitější. Ví, že nemůžu věřit všem a často jí osud postaví před obtížné dilema. Přestává být naivní a důvěřivá, dospívá a prokazuje svou inteligenci a odvahu. Bude to ale stačit na úspěch v Testování? A co bude se Ciou dál? Pokračování snad přinese odpovědi.

Každá kapitola Univerzity výjimečných byla napínavá a končila náhlým zvratem nebo záhadou, na kterou chcete najít odpověď. Úvodní kniha série se mi zamlouvala a po přečtení mě napadla jediná věta: Kde mám další díl? Kniha mi svým námětem velmi připomínala trilogii Hunger games. Jsem zvědavá, jestli se bude další díl držet v podobném duchu.

Vzhledem k věku hlavní hrdinky je kniha určena spíše pro mladší čtenáře. Společně se Ciou zažívá čtenář první zamilovanost, odloučení od rodiny a náročné zkoušky. Pokud se rádi vracíte do vzpomínek na tato svá léta života, bude pro vás kniha příjemným oddechovým čtením, které vzbudí pár vzpomínek.

Univerzita výjimečných má příjemný spád, autorka čtenáře drží v neustálém napětí a pořád něčím překvapuje. Celkově hodnotím knihu jako velmi povedenou. Pevně věřím, že pokračování můj názor nepokazí. Cia má podle mě čtenářům ještě dost co nabídnout.

Vydal: Fragment; 2016
Autor: Joelle Charbonneau
Překlad: Alžběta Kalinová
ISBN: 978-80-253-2803-3
EAN: 9788025328033
Počet stran: 304