Janu Rečkovou snad ani není třeba představovat. Je stálicí naší domácí fantastiky a na svém kontě má několik desítek knih. Píše fantasy, sci-fi, horory či thrillery, žánry velmi ráda a efektivně kombinuje. Brilantně využívá svůj talent pro jazyk, díky tomu jsou knihy čtivé, výborně propracované a s řadou překvapení. S tím vším se setkáme i v jejím novém díle – sbírce povídek se jménem Protože se stmívá.

„Z chodbičky se útočníkům vylézalo stejně špatně jako vojákům po žebříku na hradby, pár jsme jich úspěšně zlikvidovali ohněm a nožem, ale jen se kolem připáleného druha protáhl nečekaně štíhlý a obratný voják, situace se zvrtla.“

Každá povídka se odehrává v jiném světě a navíc jsou všechny psány kombinací různých žánrů i témat. Setkáte se díky tomu s fantasy, sci-fi, detektivními a hororovými prvky, najdete tady i lásku, napětí a bezmoc. Mistrovská hra se slovy vás zcela pohltí. Knihu jsem si užívala od začátku do konce. Každý příběh vás vtáhne a už nepustí. Vzbudí ve vás nejrůznější pocity a emoce. A právě to bych chtěla podtrhnout, protože ne všechny povídky mají zcela ukončený děj a donutí čtenáře přemýšlet o osudu protagonistů.

Postavy v knize jsou výborně popsány, umíte si je představit nejen vzhledově, ale hlavně povahově. Rečková dokazuje, že je opravdu mistr svého oboru. Dialogy jsou adekvátně proloženy popisnými částmi, které děj přibližují a osvětlují. Skrze ně vstupujete do tajů různých světů a jedním dechem proplouváte celou zápletkou. Nechybí překvapení a napětí, které vás podněcuje k ještě intenzivnějšímu a soustředěnějšímu čtení. Ve sbírce Protože se stmívá se musí jednoduše najít každý.


„Odrazil jsem se skoro současně s Raylem, uviděl jsem pod sebou propast, dohmátl jsem rukama na její kraj, na samý kraj, neudržel bych se, kdyby mě nechytily za obě předloktí ruce v nemotorných rukavicích.“

Sbírka obsahuje devatenáct povídek a okrajově se zmíním o těch, které mě zaujaly.

Úvodní příběh se pyšní názvem Maximálně 80 % duše a myslím, že to na rozjezd byla ta nejlepší volba. Povídka je velmi dobře sepsaná. Celou dobu jsem byla přesvědčená o tom, že se jedná o běžný příběh bez hlubší myšlenky. Ovšem nečekaný zvrat přijde až ke konci. Víte, co se stane, když namalujete více než 80 % duše?

Času her se seznámíme s časohráči a umělci, kteří předvádí svá okouzlující vystoupení v tzv. mezerách. Protagonisté dokážou přijít na to, co se před lety stalo, a odlišit realitu od klamu. Tento příběh mě zaujal, protože je zde důmyslně propojeno fantasy s detektivními prvky.

Jak mohou pouťové atrakce vysávat z lidí duši, předávat jejich energii dále a uzdravovat se dovíme v Ruském kole. V povídce mě nejvíce zaujal charakter hlavní postavy, malého chlapce Damíka, který kvůli mozkovému nádoru skončil na invalidním vozíku. Ale díky jeho všímavosti a důvtipu ho naštěstí čekají světlé zítřky. Trochu toho pozitiva se vždy hodí.

Výčitky svědomí jsou hrozná věc. Ovlivňují každého z nás. Ale co dělat, když naše noční můra rok, co rok ožívá? O tom více v Poslední písní Tonyho M. V příběhu je pro čtenáře velmi zajímavě napsáno, jak si oživlý člověk postupem času uvědomuje, že je vlastně mrtvý.

Lidé, kteří v určitých oblastech vynikají před jinými – co s nimi? Zavřít je do blázince. A občas některý z klientů zmizí neznámo kam. Děsivou atmosféru ještě více prohlubuje naturalistický popis léčebny. S mladou praktikantkou Ladou ale zjistíme, co se děje, protože Všichni jsme na ráně.

Být ta nejošklivější dívka ze třídy je pro každou slečnu utrpení. Ale co když spolužačky začnou jedna po druhé umírat? Smrt k MDŽ – neobyčejný hororový příběh, kde je přes všechny hrůzné činy záporná postava sympatická. A to se jen tak nevidí.

Detektivní a hororový Vánoční autobus vás zavede do prostředí, kde si nemůžete být ničím jisti. Protagonisti se ocitli v bludném kruhu a je jen otázkou času, kdo bude další na ráně. Zde se autorce podařilo skvělé zobrazení strachu, bezmoci a apatie lidí, a to vše podtrhuje strhující děj. Výborný kousek sbírky.

Protože se stmívá uzavírá povídka Nebylo ráno. Osob na vesmírné lodi začíná pomalu ubývat. Objevují se zde postavy z hororů – upíři, zombie, duchové – a vraždí posádku. Příběh o tom, jak se klasický experiment neklasicky zvrtne. Jedná se z mého pohledu o velmi povedené zakončení nejen díky excelentnímu ději, ale hlavně kvůli poslední větě povídky, která nás přímo vyzývá k zamyšlení.

Na závěr bych chtěla navíc pochválit nádhernou obálku, která podle mě knihu bravurně vystihuje. Grafické úpravy obalu se ujala Žaneta Kortusová. A na úplný konec doufám, že budete ze sbírky stejně nadšeni jako já.

Vydal: Epocha; 2017
Autor: Jana Rečková
ISBN: 978-80-7557-059-8
Počet stran: 520