Kouř od Dana Vylety jsem poprvé spatřila na polici ve svém oblíbeném knihkupectví. Krčil se tam jediný výtisk a na první pohled se zdálo, že tam vůbec nepatří. Zlaté písmo vysazené na přebalu knihy spíš připomnělo dávný výlet do zámecké knihovny než současnou literaturu. Poznámky na zadní straně knihy o poutavosti románu, který jsem přece jen ze zvědavosti zvedla, slibovaly skvělou četbu – co si ale budeme povídat, jsou ozdobou už každé druhé knihy bez ohledu na kvalitu obsahu. Za okny přestalo pršet a já knihu vrátila na místo.

Přesto mi byl Kouř zřejmě nějakým způsobem souzen. Objevil se v naší malé knihovně a já se rozhodla dát mu šanci. Nakonec mě pohltil a omotal kolem záhadného příběhu, který Dan Vyleta vypráví s lehkostí, jaká mnohým dnešním bestsellerům chybí.

Příběh začíná ve škole pro vyvolené. Přeloženo do dnešní mluvy – školu navštěvují potomci nejmocnějších a nejbohatších rodů Anglie. Tvrdá disciplína a tresty mají v žácích potlačit veškeré emoce, touhy, žádosti. Mají vytvořit pokolení, které stojí nad těmi, z nichž se kouří ve dne v noci. Kouř je projevem špíny, hříchu, černých myšlenek. Je stoupavým ztělesněním lidských poklesků, ulpívá na tělech, rtech, zubech, ulicích a strhává do svého víru všechny, kteří ho vdechnou.

Kouř může mít různé podoby – lehký, podobný mlze, přes barevné odstíny až po černý, který se valí z těch nejtěžších zločinců. Vystupuje nosem, ušima, ústy, póry. Jako kdybyste uvnitř těla zažehli sirku a začali hořet zevnitř. Existují obecná pravidla – za menší prohřešek trocha kouře, za překročení morálních a etických zásad hotové sloupce. Avšak ne u všech to platí. Někteří lžou, jako když tiskne, a přesto na jejich bílé košili nezůstane ani smítko sazí…

Charlie a Thomas teprve hledají své místo v tomto světě. Ač jsou oba úplně jiní, pojí je pevné přátelství. Právě toto pouto rozhodne o tom, že jsou oba na vánoční prázdniny pozváni do sídla barona Naylera, Thomasova příbuzného. Přivítá je Livia, baronova dcera, její matka (žena, jejíž myšlenky patří revoluci a změně řádu) a barončin syn Julius z prvního manželství, kterého již Charlie a Thomas znají ze školy a nenávidí ho.

Postavy postupně odhalují své úmysly. Livie se snaží ze všech sil ovládnout své pocity a nepustit ani pramínek kouře, baronka se naopak snaží kouř zkoumat z vědeckého hlediska. Barončin cíl není jasný, ale její pokusy naženou chlapcům dost strachu na to, aby se rozhodli honosné sídlo opustit. Cestou se přidává Livie, jež není schopná svoji náklonnost k Charliemu svázat. Avšak při cestě na nádraží je jejich kočár přepaden – kočí je mrtvý, Thomas těžce raněn a společně spadnou ze srázu. Nezbývá nic jiného, než se ukrýt daleko od zraku všech, hluboko mezi ty, jež dříve považovali za omezené tvory, kteří svým kouřem rozsévají zkázu…

Následuje velké putování za pravdou a odhalením podstaty kouře. Temná Anglie potažená černotou sazí je deštivá, mrazivá a zarývá se pod kůži. Je stejná, jakou ji známe z historie, ale s hlavními hrdiny se budete brodit bahnem lidství. A bude se vám neodbytně podsouvat myšlenka, zda by byl i dnešní svět stejně zbarvený. Stejně černý a zkažený.

Danu Vyletovi se podařilo příběh zasazený do minulosti propojit s dnešním světem. Nijak se totiž nelišíme od postav, které tvoří páteř knihy. Máme také své touhy, vášně, negativní a sprosté myšlenky. Jsme to my, kdo žijeme své životy, ale vždy stojí někdo nad námi, aby nás umravňoval.

Jak může takový příběh skončit? Na to je jednoduchá odpověď – určitě se krčí i ve vašem knihkupectví mezi všemi těmi barevnými a lákavými obálkami…

Vydal: Knižní klub, 2017

Autor: Dan Vyleta

Překlad: Jana Kunová

ISBN: 978-80-242-5673-3

EAN: 9788024256733

Počet stran: 448