Měsíc uběhl jako voda a v deskoherní větvi crowdfundingové scény se urojilo nespočet zajímavých projektů. Začneme netradičně v ČR a zabrousíme tak poprvé mimo Kickstarter.

Konkrétně se podíváme na Hithit, což je tuzemský crowdfundingový server, přes který již úspěšně našlo financování 7 počinů blízkých hrám. Tentokrát však o přízeň podporovatelů bojuje pořádná pecka – našim čtenářům již dobře známá hra na hrdiny Legendy země Euthie. K úspěšnému financování projektu zbývá něco přes čtvrtina cílové částky (ambiciozních 600 000Kč) a kampaň poběží ještě cca 14 dnů. Tento český projekt má od nás palec nahoru a doufáme, že skončí úspěšně.

Nyní se již vydáme do dobře známých vod šílenců, kteří jsou schopni vypláznout 100 dolarů, jen to fikne, hlavně když má hra pěkné figurky. Jdeme na Kickstarter!

První kousek, který nám padl do oka, je adaptace (nebo spíše nové vydání) rodinného hitu Avenue jménem Kokoro: Avenue of the Kodama. Oproti své předloze by nový počin měl bodovat krásným vizuálem a herním plánkem, který lze opakovaně pokreslit a zase smazat. Jinak sází na ověřený recept rychlé rodinné zábavy, při které až šest hráčů zároveň kreslí cestu mezi svatyněmi a snaží se přitom vést cestičky tak, aby posbírali bonusy, které na mapce leží. Hra nám trochu připomíná rychlovku Sabotér a využitím smazatelné herní desky Pictomanii. Kromě toho je hra sympatická i cenou, která činí 20 dolarů, kampaň poběží ještě něco přes týden a její domovina je v USA. Kdyby náhodou došlo na lokalizaci, tipujeme, že tuto malou hříčku by mohly vydat REXhry.

Méně je někdy více, proto i další tip je cenově přijatelný a vypadá, že by mohl nabídnout dostatek zábavy i bez obligátních figurkových armád. V Itálii se totiž kuchtí deskovka nápadně připomínající příběh odvážných Galů Asterixe a Obelixe. Projekt hry jménem Samhain je tematicky zasazen do období Julia Cesara, který se svými mocnými římskými legiemi postupuje směrem na keltské území a tamním klanům se to moc nelíbí. Jenže na to, aby se spolu dohodli rovnou a odrazili vpád Římanů, jsou Keltové příliš pyšní. Takže se rozhořel souboj o nejmocnější klan, který bude velet odporu proti Římskému impériu. Hra staví na mechanismu tajného umisťování dělníků a modulární herní desce (ne nepodobné Istanbulu), členové vašeho klanu tak budou sbírat suroviny nebo se modlit k Bohům, zároveň bude třeba odolávat tlaku Římanů, kteří se budou snažit vnést mezi klany svár. Partie by měla trvat do hodiny a ke kampani se lze připojit za velmi sympatických 14 EUR, za které dostanete základní hru a všechny stretch goals. Podle nás by tato hra mohla slušet portfoliu MINDOKu.

Na jihu Evropy ještě zůstaneme a přesuneme se do Řecka, kde vzniká kooperativní hra Kitchen Rush. Jak již název napovídá, bude to pořádný spěch a k tomu s pánvičkou a nožem v ruce. 1 až 4 hráči společně umisťují dělníky ve formě přesýpacích hodin na plánek restaurace a snaží se splnit objednávky hladových hostů, nakupovat suroviny a vařit lahodné pokrmy. I přes přístupné téma hra nechce cílit pouze na rodinnou zábavu, ale chce být dostatečnou výzvou i pro středně náročné hráče. Za 55 dolarů se podporovatelé mohou těšit na několik přesýpacích hodin, spoustu dřevěných komponent surovin a koření, herní plán a karty. Hra je již teď zafinancovaná, ale kampaň poběží ještě cca 3 týdny. Pokud by někdo Kitchen Rush lokalizoval, tipli bychom si, že by to bylo Albi.

Co by to bylo za okénko do světa crowdfundingu, kdybychom nezmínili nějakou pořádnou figurkovku? Tak tady je! Tentokrát náš zvídavý zrak padl na hru Clash of Rage, jejímž hlavním lákadlem je více než 70 propracovaných figurek. Hra je pro jednoho až pět hráčů a měla by nabídnout odlišné herní strategie pro jednotlivé klany, které bojují o nadvládu nad Smaragdovou říší (v originále Emerald Empire). Ve hře bude možné hrát kampaň, nebo jednotlivé souboje, hrdiny a jednotky bude možné obdařit vybavením a zbraněmi. Akce ve hře jsou řízený taktickými kartami, které má každý klan jiné, hra se odehrává na modulárním herním plánu (ten mimochodem hodně připomíná Legendy země Euthie!), znovuhratelnost by tedy měla být velmi dobrá. Kampaň hry končí za týden a pokud byste se chtěli přidat k zástupu backerů, připravte se vydat 85 dolarů. No a naším tipem na lokalizaci je vydavatelství Blackfire.

Do pětice všeho dobrého vaší pozornosti doporučíme v daleké Austrálii vzniknuvší hru Hand of Fate: Ordeals. Ta je zasazena do světa úspěšně videohry Hand of Fate, která byla před 4 lety také financována přes Kickstarter. Hand of Fate: Ordeals je dobrodružná karetní deckbuildingovka, která nabídne souboje či kooperativní hru pro jednoho až čtyři hráče, kteří budou prozkoumávat lokace, vylepšovat svůj balíček a připravovat si mocná komba na nepřátele. Hra nabídne na deckbuilding poměrně netypicky i figurky a velmi typicky spoustu karet, které jsou její alfou a omegou (řeč je o více než třech stovkách karet). Hra nás zaujala především svojí vizuální stránkou, která je opravdu stylová a neotřelá, a možností vybrat si mezi kooperativním i kompetitivním módem. Základní balíček v kampani začíná na 60 dolarech, za které dostanete základní hru, všechny stretch goals a návdavkem ještě Steam verzi původní videohry. Již 3 týdny před koncem má hra „vyděláno“ a původní cíl překročila již téměř sedmkrát. U této hry se nám tipuje výrazně obtížněji, ale zkusíme to s MINDOKem, kterému by takový deckbuilding slušel.

Souhlasíte s našimi tipy? Nebo máte na Kickstarteru či jiném crowdfundingovém serveru jiné favority? A co byste rádi viděli v češtině? Těšíme se na vaše komentáře na Facebooku!