Na nástupišti 5, severní část, prosím ukončete nástup do zvířecího vlaku T1GR ve směru Míšova manéž. Vlak je připraven k odjezdu. Palubní četa ve složení 6 tygrů, 5 žiraf, 2 ryb a 3 ledních medvědů vám přeje příjemnou cestu!

Cirkus na kolečkách
Autor Steven Aramini
V ČR distribuuje REXhry
Počet hráčů 2–4 hráči
Časová náročnost 20 minut
Vhodné od 8 let
Jazyková závislost Česká pravidla, minimum textů ve hře
Rok vydání 2016
Pořadí na BoardGameGeeku 528. (rodinné), 1 927. (celkem)
Mechanismy Draftování karet, hand-management, skladání sad

Cirkus na kolečkách je roztomilá rychlá karetka od Stevena Araminiho, který je mezi autory deskových her nováček. Hra vychází z původního kousku Yardmaster a přidává k němu lákavý zvířátkový vizuál, čímž hru činí atraktivnější pro rodinu i s dětmi. Tuzemským hráčům hru přináší vydavatelství REXhry.

Z kompaktní krabičky na nás vykoukne štos karet a několik barevných žetonků. Karet jsou v podstatě čtyři druhy: vagony zvířat k připojení k vlaku, karty zvířat, bonusové karty a čtyři karty lokomotiv. Každý z hráčů (dva až čtyři) si vezme lokomotivu a k ní se v průběhu partie bude snažit připojovat vagony se čtyřmi druhy zvířat. Kdo první připojí vagony se zvířaty s bodovou hodnotou 18 bodů (ve hře čtyř hráčů 16), ukončí hru a hráč s nejvíce body vítězí!

Hráči se střídají v tazích, během kterých mají k dispozici tři typy akcí a celkem dvě možnosti je provést (klidně dvakrát tu samou): líznutí karty zvířete (nebo dobrání vrchní karty z odhazovacího balíčku), naložení vagonu a výměna žetonu „náhrady“ (pro umožnění výměny zvířat). Hráči si vybírají ze společné nabídky vagonů a aby mohli vagon připojit ke svému vlaku, musí jej napřed „naložit“, což provedou zahráním odpovídajícího počtu karet zvířat konkrétního druhu z ruky.

Pravidla pro připojování vagonů do soupravy jsou jednoduchá: buď musíte připojit stejný typ zvířete (tygr, žirafa, ryba, lední medvěd), nebo vagon se stejným počtem zvířat jako poslední vagon ve vaší soupravě (hodnoty od 1 do 4). Zdánlivě jednoduché, přesto však tento mechanismus skýtá dostatečnou výzvu. Šetříte na krásný vagon, ale někdo vám ho vyfoukne? Smůla, měli jste mít jeden záložní!

Pokud hráčům chybí nějaké zvíře, mohou jej nahradit pomocí dvou zvířat jiného druhu, ale pouze pokud mají správný žeton „náhrady“ na konkrétní druh. Žetony náhrady si mezi sebou hráči mohou vyměňovat, ale to také stojí akci. Naložit můžete i vagon, který nelze okamžitě připojit k vaší soupravě. Odložíte ho na „servisní“ kolej a připojíte později, ovšem na konci hry se počítají body pouze z připojených vagonů. Hru ještě dále zpestřují nepovinné bonusové karty, které např. umožňují nahrazovat zvířata v poměru 1:1, provádět akci navíc (toto umí i žeton principála, který mezi hráči koluje), naložit o zvíře méně apod.

Pravidla vysvětlena za pět minut, hra nachystána za polovinu tohoto času, krásné obrázky zvířátek a svižný průběh hry dělají z Cirkusu na kolečkách příjemný přírůstek do domácí sbírky, zvlášť když vám chybí hra, kterou s vámi můžou hrát i dětičky. Jak byl původní Yardmaster v podstatě ošklivá hra, o to víc na Cirkusu vyniknou roztomilé kresby.

Na trhu fillerů či dětských her se jedná o kvalitní přírůstek, který můžeme doporučit všem, kteří hledají jednoduchou a hezkou hru. Na druhou stranu, pro náročné hráče hra ztrácí po pár partiích kouzlo a tudíž nedokáže zastat funkci hlavního a jediného filleru pro sofistikované deskoherní portfolio.

Hra mi trochu připomíná jiný kousek ze stáje REXher Safari Bar. Máme tu zvířátka, někam se chtějí dostat (do baru vs do cirkusu) a obsahují specifická pravidla pro jejich umístění do fronty/vlaku. A navíc jsou obě hry rychlovky, které jsou díky náhodě vhodné, i pokud se sejdou zkušení hráči se začátečníky. Pro deskoherní veterány to může být někdy frustrující, ale partie jsou krátké a je třeba k nim přistupovat jako k oddechovkám.

VERDIKT
Roztomilá svižná karetka, která okouzlí děti a nehráče a jejich nadšení přesvědčí k partičce i kované stratégy.