Osudem předurčení.

Osudem spojení.

Osudem odsouzení.

Dlouho očekávaná novinka od autorky bestsellerové trilogie Divergence vyšla již v lednu a mně se nyní dostal do ruky recenzní výtisk. Abych byla upřímná, Divergence mne zaujala, ale na Čáry života jsem popravdě nečekala. Na první pohled mě však upoutala knižní obálka, která je velmi povedená. Na dotek hebká a krásně podtrhující název. Kdo by odolal?

Veronica Rothová, jejíž prvotina měla takový úspěch především mezi dospívajícími čtenáři, nás i ve své další knize zve do nového světa – Galaxie. Galaxie, kde středobodem všeho je Proudnice, jež ji obklopuje. Pro všechny obyvatele několika zdejších planet je Proudnice nějak významná, především pak tím, že každému jednotlivci připadá „dar proudu“ a pro některé je přímo předurčen jejich osud. Takovými jsou i Akos a Cyra. Každý pochází z jiného národa, které se v lásce zrovna nemají.  Co však mají tito dva společného? Právě své předurčené osudy. Akosův dar je jediný, který může ten Cyřin usměrnit.

Oba hlavní hrdinové jsou významné postavy v rámci svých národů. Cyřin tyranský bratr ji kvůli jejímu daru využívá pro své chladnokrevné politikaření a upevňování vlastní moci. Akos se stane se svým bratrem terčem únosu, za kterým nestojí nikdo jiný než Cyřin bratr. Tak začíná nelehký úkol pro Akose, a to záchrana sebe a zároveň i svého bratra. Cyra chce bojovat sama, nenechat si znovu bratrem ublížit. Je ale možno postavit se svému osudu? Změnit jej?

Svět, který nám Veronica Rothová stvořila, je plný výrazných postav, politických i rodinných pletich, zoufalství i samoty bytosti obklopené davem lidí. Na druhou stranu je to také příběh plný hlubokých emocí, bratrské lásky a pochopení. Protagonisti bojují se svými předsudky a rodí se v nich důvěra, přátelství nebo i něco víc? To už posuďte sami.

Při čtení Čar života jsem hodně krát čekala na vysvětlení děje, ale mnohé pro mne doposud zůstává skryto. Upřímně doufám, že snad rozuzlení přijde v druhém díle. Mile mě však překvapila forma, kterou je kniha psána. Nabízí zde pohled na situace z pohledu Cyry i Akose. Můžeme tedy rovnou srovnávat a vidět svět očima dvou lidí – tak rozdílných, a přitom v mnohém stejných.

Ač je autorčino téma již mnohokrát zpracované a není snadné přijít s něčím novým, myslím, že Veronica Rothová dokázala, že do světa autorů fantasy patří. A to právě tím, že je schopna i na takové téma napsat poutavou knihu, která si najde místo v mnohých knihovničkách.

Vydal: CooBoo, 2017

Autor: Veronica Rothová

Překlad: Tomáš Bíla

ISBN: 978-80-7544-267-3

Počet stran: 420