Laurell K. Hamiltonová je americká spisovatelka, která začínala jako autorka povídek. Skutečný úspěch jí ale přinesla rozsáhlá série Anita Blakeová, lovkyně upírů, které se po celém světě vydalo více než šest milionů výtisků v šestnácti jazycích. Tuto vlajkovou loď autorčiny tvorby doplňuje podobně laděný cyklus Meredith Gentryová. Pohlazení soumraku je druhý díl již zmiňované série a navazuje na první knihu s názvem Polibek stínů.

„Řekli byste, že fae nebudou tak podezřívaví,
zvláště ve vztahu k jiným fae, ale opak je pravdou.“

Princezna Temného království, Meredith NicEssusová, teď již nazývaná podle své nově získané moci, princezna Těla, se stala přímou dědičkou královského trůnu spolu se svým bratrancem Celem. Královna Andais, její teta a Celova matka, přenechá trůn tomu, kdo bude mít jako první potomka. Merry je v menší výhodě, Cel si totiž odpykává půlroční trest za pokus o její vraždu. Princezna se snaží se svými ochránci počít dítě. Ví, že pokud neuspěje, není v sázce jen její život, ale i život všech jejich blízkých, na kterých jí záleží.

„Slíbila jsem, že je všechny ochráním.
A své slovo dodržím.“

Princezna se svými ochránci žije v lidském světě a nadále se prokazuje identitou Meredith Gentryové. I když už všichni vědí, že je sidhe a navíc princezna, dědička trůnu. Stále pracuje jako vyšetřovatelka v soukromé detektivní kanceláři, kde nebezpečí číhá na každém kroku, a to nejen kvůli práci. Osudové setkání s mocnou sidhe, která byla vypovězena z Požehnaného království, přinese do celého příběhu zvrat. Merry se dozví tajemství, které může vyvolat válku mezi Požehnaným a Temným královstvím. A aby toho nebylo málo, někdo vypustil strašného netvora, který se živí životy lidí. Bude Merry schopna čelit nástrahám a nebezpečí?

Postava Merry prošla v druhém díle zásadní proměnou, která se mi líbí. Uvědomila si, že nenese zodpovědnost jen sama za sebe, ale také za své blízké. To, že se stala přímou dědičkou trůnu, ji přiměje stát se ještě sebevědomější, otrlejší a cílevědomější ženou, než jakou byla v Polibku stínů. Musí si před ostatními vysoce postavenými sidhe sjednat respekt a uznání, aby se v případě, že se stane královnou, nestala pouhou loutkou. I přes to, že je Merry drsnější než kdy dříve, stále působí sympaticky. Její logické myšlení, dobré srdce a smysl pro humor ji naštěstí pro čtenáře neopouští.

Laurell K. Hamiltonová nás v knize seznamuje s životními příběhy dalších postav. Prozradím jen, že mezi mé oblíbené protagonisty patří Kitto, Doyle a Frost. Kitto mě ohromil svou oddaností k Merry. Doyle – královnina Temnota – je záhadný a právě proto zajímavý. Vzbuzuje respekt, ale zároveň umí být citlivý a umí naslouchat. V případě potřeby adekvátně reaguje, čehož si velmi cením. A nakonec je tu Frost, sidhe, který prošel asi největší proměnou za všech. Z nepříjemného, uzavřeného a emoce neprojevujícího muže se stala bytost, která nejen dokáže projevit, co cítí, ale také milovat.

Znovu jako v prvním díle příběh vypráví sama Merry. Děj je i v Pohlazení soumraku poutavý, živý, s neustálými zvraty a překvapeními. Autorka prokládá text i popisnými pasážemi, které podtrhávají dané výjevy a dokážou čtenáři navodit živý obraz příběhu. Například vidíme gesta jednotlivých postav při jejich jednáních či slyšíme zabarvení hlasu. Musím říct, že to se mi u mnoha knížek nestává. Navíc autorka občas v knize připomíná události, které se staly v minulém díle. Všechny získané informace nám tedy lépe do sebe zapadají.

Polibek stínu spadá do žánru erotických paranormálních romancí. Není zde klasický milostný příběh, ale najdeme zde dobrodružství, akci, násilí, drama, detektivní prvky, a dokonce i prvky hororu. V tomto díle ještě více vycházejí do popředí politikaření, intriky, sex a vydírání. Často se také objevuje hra se slovy. Vše je opět v dokonalém souznění s charaktery jednotlivých postav. Neustále napětí a dějové zvraty nás nutí udržet pozornost.

Z druhého dílu jsem nadšená ještě více než z Polibku stínů, a již se nemohu dočkat třetího pokračování série. Co vy?

Vydal: Epocha; 2013

Autor: Laurell K. Hamiltonová

Překlad: Kateřina Bínová

ISBN: 978-80-7425-180-1

Počet stran: 288