Rhiannon je šestnáctiletá dívka, která si předsevzala, že jejím údělem je milovat svého přítele stůj co stůj. Ačkoli jí Justin vrací z její lásky méně, než co by se za nehet vešlo, Rhiannon pokračuje ve své životní misi pořád stejně usilovně. Ke změně dochází až po dni stráveném na pláži, kdy jí Justin najednou city opětuje stejnou, ne-li větší mírou. Rhiannon tento den vlije do žil novou energii, dokud nezjistí, že ten den na pláži byl v těle Justina A, který se každý den nekontrolovatelně probouzí v jiném těle. Vyvede A Rhiannon z jejího světa plného stereotypů a slepé odevzdanosti?

Další počin Davida Levithana Ještě jeden den čtenáři zprostředkovává děj prvního dílu Den co den, ale tentokrát z pohledu druhé hlavní postavy Rhiannon. Jasně a stručně řečeno, jedná se o to stejné v bledě modrém. Autor tohoto románu se v poli young adult fiction pochybuje již od roku 2003, kdy nasratroval svoji kariéru románem Boy Meets Boy. Kromě svých dalších literárních výtvorů, jako je například Líbali jsme se z roku 2013, má na kontě i díla ve spolupráci s dalšími světovými autory. Jedná se například o dílo Dash & Lily – Kniha přání, kterou vytvořili společně s Rachel Cohnovou či spolupráce s Johnem Greenem, která dala vzniknout knize Will Grayson, Will Grayson.

Rhiannon je typická představitelka dívky, která vyrůstá v nefunkční rodině, a veškerý svůj život si promítá do svého vztahu s Justinem. Tohoto chlapce se drží zuby nehty, ačkoliv on se o její přízeň nijak zvlášť nezasluhuje. Je poměrně omezený, vulgární a plytký ve většině oblastech, ve kterých si plytkost člověka dokážete představit. Ale díky tomu, že na jeden den tělo Justina obývá A, Rhiannon získá vizi změny. A se do ní zamiluje, pokouší se ji navštívit i v jiných tělech – napřed tajně, ale časem Rhiannon vystaví konfrontaci s realitou života, který A vede. Rhiannon je postavena před mnoho zkoušek, ale i životních rozhodnutí. Zůstat ve své ulitě s Justinem a pouze kráčet v jeho stínu nebo se povznést nad fyzický stále se měnící plášť A a hledět na svět z jiného úhlu pohledu?

Tento pokus autora o druhý díl považuji za počin velice troufalý, ale zároveň velmi vydařený. V prvním dílu jsem něco postrádala, při čtení druhé dílu mi to hned došlo. V Den co den z pohledu A chyběl rámec prostředí, který hlavní postavu definuje, A byl poměrně špatně zařaditelná postava a čtenář mohl uvažovat pouze nad tím, co říká a jaké jsou jeho skutky. Ale Ještě jeden den z pohledu Rhiannon, která má rodinu, přátele, studijní prospěch – pomáhá dodefinovat si v hlavě postavu A.

Román je srozumitelný a má svoji hodnotu i nezávisle na prvním díle, ale dohromady tvoří vyvážené spojení dvou realit osob, které spolu trávily velké množství času.

Oproti prvnímu dílu, který se vulgarismům vyvaroval, je tento díl mnohem pestřejší. Konečně je vrstva teenagerů vykreslena v tom úhlu pohledu, za který jsou velmi často káráni – mluví sprostě. I přístup Rhiannon k pohlavnímu styku – bere ho jako samozřejmost – je definičním atributem této knihy. V prvním dílu z pohledu A nebyl kladen důraz na tento akt. Dokonce jsou některé části poměrně „lechtivé“ na cílovou skupinu knihy.

Ještě jeden den mě nadchnul více než první díl, protože úhel pohledu Rhiannon byl jednodušší pro sžití se s vypravěčem knihy. Nejedná se o to, jakého pohlaví je čtenář a že vypravěčem je dívka, ale o to, že román byl mnohem více reálně zvládnutý, byl více uvěřitelný. Opět se jednalo o literaturu pro mladší čtenáře, děj byl lehký, srozumitelný, uspokojivý. U četby si čtenář příjemně oddechne, ale pokud pátráte po knize, která vám změní svět, tato to pravděpodobně nebude.

Autor: David Levithan
Vydal: CooBoo, 2016
Překlad: Tomáš Bíla
ISBN: 978-80-7544-181-2
EAN: 9788075441812
Počet stran: 360

Komentáře

komentářů

About The Author