Přečkat smrtnou zimu byla jedna věc.
Nyní přichází možná ještě něco horšího…

Druhý díl série Smrtná zima s názvem Temná tání začíná docela idylicky – Emmeline s Kanem se radují z konce smrtné zimy a ze začátku jejich vztahu. Hledají každou volnou chvíli, kdy se mohou nepozorovaně vytratit a být jen spolu. Ale nebojte, tahle pohoda netrvá dlouho a vystřídá ji napětí a nebezpečí.

Kanadská spisovatelka Kate A. Boormanová se narodila v Nepálu. Vystudovala divadelní kritiku. Už odmalička ji více než domácí práce zajímaly knížky. Nyní žije se svým manželem a dvěma dětmi v Edmontu v Kanadě. Smrtná zima je prvním dílem z plánované stejnojmenné trilogie a zároveň autorčiným debutem, na něj navázala pokračováním s názvem Temná tání.

Kvůli svým snům se již v prvním díle vydala Em do okolních lesů pátrat po Matise – dívce z jiné osady. Společně se dvěma druhy přečkali smrtnou zimu v Emině pevnosti a nyní se od náhodného zeměměřiče dozvídají o postupném osidlování jejich území. Matisa se začne obávat o své lidi. Tajemství, které jim zajišťovalo mír a strategickou výhodu, je nyní v ohrožení. Proto se společně vydávají na cestu k Matisiným lidem, aby je mohli varovat. Čeká je cesta plná nástrah se neobejde bez obětí a trápení.

Na šestnáctiletou dívku je Emmeline dost vyspělá hlavní hrdinka. Ostatně podle všeho, čím si musela projít, se není čemu divit. Ačkoli je právě Emmeline ústřední protagonistkou a vypravěčem příběhu, autorka se v porovnání s prvním dílem více zabývá i dalšími postavami, což je docela příjemným zpestřením.

Právě postava Em je pro mě ale stále atraktivní a zajímavá. Bavilo mě prozkoumávat její osobnost a její myšlení. Vždy chce udělat to správné, jenže to v její situaci není vždy jednoduché. Vlivem všemožných nástrah začíná pochybovat o svých rozhodnutích. Měla vůbec opouštět svou pevnost a vydávat se za Matisinými lidmi? Neměla se na cestu raději vydat sama, bez Kanea a jeho rodiny? Mladá Em tak neřeší jen svůj život, ale také bezpečí svých blízkých.

Ani v druhém díle trilogie se nedozvídáme více o době, ve které se celý příběh odehrává. Místní zasazení je také nejasné, alespoň se ale s našimi hrdiny vydáváme dál za hranice Emmeliny osady. Když se vypravili na svou cestu a poznávali obyvatele jiných osad a jejich kulturu, připadalo mi, jako by ta Emina žila v jiné, dávnější době. Jejich usedlost se vlivem naprosté izolace od ostatních nevyvíjela stejným tempem. Docela bych uvítala, kdyby toto zasazení do místa a doby přišlo v posledním díle. Snad se dočkám. Autorka už třetí pokračování napsala, teď jen vyčkat na český překlad.

Stěžejní linií příběhu je sice romantická story mladých lidí, ale Temná tání nejsou žádnou přeslazeným klišé. Nějaké to cukrování sice v knize objevíte, nicméně myslím si, že je ho tam tak akorát. A když už se objeví, je opatrné a roztomilé. Tak trochu vzpomínka na první zamilovanost, na přechod mezi nevinností a touhou.

Temnota, napětí, ale také naděje – to jsou tři slova, která se mi vybaví, když se zamyslím nad Temným táním. Kniha se čte jedním dechem. Myslím, že za to můžou i dobře uspořádané kapitoly – na konci téměř každé dojde děj ke zvratu, takže jednoduše nemůžete knihu odložit. Přečtení rozhodně stojí za to, já osobně jsem s knihou velmi spokojená a doufám, že ani třetí díl nepokazí dojem z celé série. Nejsem si jistá, jestli Smrtná zima zaujme i muže, vzhledem k dívčí hlavní hrdince. Na druhou stranu, i v tohle příběhu najdete akci a napětí.

Temná tání jsou příjemným čtením na ponuré večery společně s horkým čajem a dekou – přece jen, to pravé jaro teprve přijde.

Vydal: 2016; Host
Autor: Kate A. Boormanová
Překlad: Markéta Polochová
ISBN: 978-80-7491-784-4
EAN: 9788074917844
Počet stran: 368