Anitinu šéfovi v Sant Luiské kanceláři pro oživovatele svítí očička, a tak je všem hned jasné, že je ve hře hodně peněz. Otázkou je, který z oživovatelů ve státech má dostatečné schopnosti, aby zvládl oživit dvě stě či tři sta let staré zesnulé, když se nějakému chytrákovi podařilo rozbagrovat jim hřbitov a pomíchat kosti. Samozřejmě je to Anita, kdo se loučí se svým vlkodlačím přítelem Richardem a přes svůj ohromný strach z létání sedá do vrtulníku. Doprovod jí dělá její zrzavý učedník Larry a jak to vypadá, tentokrát půjde do tuhého a dokonce i on přijde o svou nevinnost.

Jak tomu bývalo u staré dobré Anity od Laurell K. Hamiltonové, k oživování se přimíchá také nějaká ta práce členky jednotky pro vyšetřování supernaturálních zločinů a na dvojici oživovatelů tak čeká pár zmasakrovaných těl – tu chybí končetina, tu kus lebky. A nakonec samozřejmě nechybí lov upírů…

Anita je ještě člověkem do té míry, do jaké jako nekromantka člověkem být může a proto také řeší lidské starosti. Co si zase vymyslel šéf? Který z těch dvou chlapů je ten pravý? Měla jsem si s sebou na spaní vzít svého plyšáka? A protože ještě není super mocná, řeší věci jako například: co na sebe, aby nebyla vidět pistole, a které náboje budou na kterou příšeru lepší. Anitina morálka je ještě lidská a tudíž se dočkáme i trochy cudného boje s Jean Claudovou přitažlivostí. Jednoduše řečeno – paní popravčí je tu hrdinkou, o kterou se čtenář může bát, se kterou může soucítit, ztotožnit se, sympatizovat s ní, což je jedním ze základních předpokladů opravdové knižní zábavy.

Kniha je místy vtipná, že se zasmějete nahlas. Obsahuje také mou nejoblíbenější (nejvtipnější) scénu z celé série, a to „když se upíří vládce města, Jean Claude, opije“.

Některé knihy stojí za to číst dvakrát, a pokud jste fandové této netvoří série, pak Krvavé koleno zde rozhodně patří. Jedná se o výtažek toho lepšího z Anity při absenci toho horšího. Text je úderný, nebrzdí ho přemíra popisů. Dialogy jsou vtipné a posouvají děj. Akce má spád a boj se odehrává v reálném světě, zatímco kouzla se odbudou na pár stránkách.

Tedy nejen pro nováčka ve světě, kde se upíři stávají právoplatnými občany, je Krvavé koleno výborným akčním čtivem. A pokud jste knihu nepořídili napoprvé, teď když je vydaná ve slušivé reedici, už neváhejte.

Název: Krvavé koleno
Autor: Hamiltonová, Laurell K.
Nakladatel: Epocha
EAN: 9788075570451
ISBN: 978-80-7557-045-1
Překlad: Moulíková, Dominika
Popis: vázaná, 368 stran, česky
Rozměry: 13,5 × 20 cm
Rok vydání: 2017

Již dvě dekády let jsem vášnivá čtenářka fantastiky. Setkala jsem se snad se všemi subžánry a v každém jsem si našla knihu hodnou přízně. Mezi oblíbené autory řadím C. Barkera, R. A. Heinleina, A. C. Clarka, D. Simmonse, A. McCaffrey, P. Bretta, R. Zelaznyho, F. Herberta, J. Nowak, L. Hamiltonovou…

Vlastní literární tvorbě se intenzivněji věnuji zhruba od začátku roku 2010.

KatyRZ@mfantasy.cz

About The Author

Již dvě dekády let jsem vášnivá čtenářka fantastiky. Setkala jsem se snad se všemi subžánry a v každém jsem si našla knihu hodnou přízně. Mezi oblíbené autory řadím C. Barkera, R. A. Heinleina, A. C. Clarka, D. Simmonse, A. McCaffrey, P. Bretta, R. Zelaznyho, F. Herberta, J. Nowak, L. Hamiltonovou... Vlastní literární tvorbě se intenzivněji věnuji zhruba od začátku roku 2010. KatyRZ@mfantasy.cz