Bilancování je oblíbený způsob šéfredaktorů či jiných pověřen-protože-byl-moc-vidět redaktorů, jak sesmolit článek a moc se nenadřít s vymýšlením tématu. Ani naší deskovkové sekci se bilancování nevyhnulo. Bilanční články většinou vznikají na konci roku či naopak na začátku, my ovšem nejsme zrovna konvenční, takže bilancujeme teď. Důvod je jednoduchý.

Přesně před rokem, 4.–5. března, se konala „ustavující” schůze restartované redakce deskovkové sekce MFantasy.cz. Sešli jsme se , Marek Dvořák, Pepa Klement a Michal Stárek, zahráli si deskovky a řekli si, že o nich budeme psát a to tak, že pořádně, pravidelně, s nadšením a co nejčtivěji. Tak, aby se sláva tohoto koníčku šířila napříč republikou i světem, abychom deskovým hrám poděkovali a seznámili je s novými hráči, neboť v souladu s filosofií Terryho Pratchetta víme, že hry chtějí být hrány. A co je neméně překvapivé, druhý den ráno jsme si to pamatovali.

Od té doby uplynulo mnoho času a z našich klávesnic se do světa vydalo přes 140 článků, recenzí či reportů z akcí. Nyní máte díky mé úchylce ve statistikách to štěstí, že vám celou naši roční tvorbu pěkně rozpitvám.

Zrecenzovali jsme 59 her, od těch nejmenších (Boží zboží, Star Realms) přes středně velké kousky (7 divů světa: Duel, Minutová říše: Legendy, Na prodej) a velké hry (Robinson Crusoe, Běsnění Drákuly, XCOM) až po epické monstrzáležitosti (Star Wars: Rebelie, Descent, Arcadia Quest). Proklínali jsme pravděpodobnost při hodech kostkami, navzdory nepřesvědčivosti ve středoškolské matematice jsme počítali akce, zcela v kontrastu s naší životní filosofií jsme zkoušeli předvídat důsledky našich akcí a především, snažili jsme hrát i psát tak naplno, jako by každý den měl být tím posledním (což vzhledem k našemu životnímu stylu nelze nikdy vyloučit).

Navštívili jsme pět větších či menších akcí, od turnaje v Krycích jménech přes letní a podzimní Brnohraní a pražské Deskohraní až po essenský deskoherní veletrh SPIEL. Ze všech jsme vám přinesli postřehy a fotografie.

Nezanedbávali jsme ani tematické články, rozebrali jsme deskoherní mechanismy, sestavili jednoduchý návod, jak přilákat kamarády k hraní deskovek, dali tipy, jak si sestavit vlastní sbírku deskových her. Také jsme se mezi sebou v redakci poprali při sestavování žebříčku našich oblíbených deskoherních designérů.

Mohli jste s námi také nahlédnout do geniálních myslí tvůrců deskovek, vyzpovídali jsme tyto české designéry: Štěpána Štěfaníka (RONE), Michala Suchánka (HOPE), Viktora Bema (WTF, lídr brněnského Deskoherního klubu), popovídali jsme si i s Davidem Hanáčkem, který si jako svůj koníček zvolil vydávání promakaných deskovek pro náročné hráče.

A v neposlední řadě jsme vám přiblížili zajímavé projekty z Kickstarteru (Kharnage, The Edge: Downfall) a uspořádali dvě soutěže o deskové hry (Andor a Limes od Albi).

To by bylo v kostce asi vše. První rok existence našeho týmu jsme si užili, zahráli jsme si opravdu hodně skvělých her, zapotili se při psaní recenzí a stíhání deadlinů, ale hlavně jsme se bavili a doufám, že vy také!

A na závěr si přečtěte, co z deskoherní scény minulého roku nejvíce zaujalo naše redaktory a na kterou novinku se právě teď těší.

David Navrátil

Kdybych měl vybrat pouze jednu, byla by ta největší pecka určitě Star Wars: Rebelie (bohužel se moc často na stůl nedostane, takže bych ještě rád zmínil Mombasu a Adrenalin – recenze již brzy). Nejvíce se těším na trio Mars: Teraformace, Scythe a Godfather.

Marek Dvořák

Jakožto kultista ameritrashové víry vysoko oceňuji do češtiny přeložený XCOM, ale velké popularitě se v mé domácí herně těší také Běsnění DrákulyEldritch Horror. Kdo ale minul Star Wars: Rebelii, jako by nežil. Nejvíce se kvůli steampunkovému bizarnímu světu těším na Scythe, ale zaujala mě i scifi paranoia Nejsme tu sami.

Michal Stárek

Jako člověk s diagnózou herního maniaka většinou sleduju novinky na trhu dřív, než nám je stihnou lokalizovat pro český rybníček. A jako zavilému eurařovi se mi třeba v poslední době hodně líbila Feldova novinka Oracle of Delphi. Z rodinnějších her jsem obdivoval sérii Raiders/Explorers of the North Sea a hra Oceanos (a mrzí mě, že česká lokalizace Oceanu nevyšla – snad k jazykově nezávislé hře stačí online pravidla). Z her, které se chystají k lokalizaci, se těším na Břink a drobnost Hledá se hrdina od REXhry. Taky mám čím dál silnější pocit, že eurařům se vyplatí sledovat portfolio Albi.

P.S.: Podle svých dvou kolegů výše evidentně jako bych nežil. Ale má antipatie ke Star Wars je příliš silná… 🙂

Josef Klement

Rozhodně nejepičtější zážitek nabízí Star Wars: Rebelie. Jenže prakticky vždy se hrají spíše jednoduché rychlovky typu Šerif z Nothinghamu. Moje srdce však tluče pro strategie, takže nemůžu nezmínit výborný Splendor, Star Realms či české RONE a zvědavý jsem i na HOPE. No a jako správný fanoušek sci-fi žánru chci rozhodně prožít teraformaci Marsu a nenechám si ujít ani Scythe.