Areston. Vězení plující vesmírem, ve kterém nejsou třeba dozorci, neboť spravedlnost je záležitostí síly. Přežijí jen ti, kteří se nebojí zabíjet – nebo ti, kteří lidskou důstojnost nechali na Zemi. Svět psychopatů, manipulátorů, lhářů a vrahů. Sršeň, který se sem dostal po odsouzení v politickém procesu, se umí ohánět nožem, ale jeho ambice jsou větší. Chce poznat tajemství Arestonu, vědět, kdo jej vytvořil a proč, a ukončit šílenství, které se tu děje. Jenže jeho nepřátelé nebudou čekat, než se jeho plány naplní…

Josef Pecinovský je veteránem domácí sci-fi. Nejvíce proslul patrně sérií Plástev, která čtenářům nabídla neutěšenou vizi budoucnosti v podobě obřího úlu, ve kterém lidé degradují na pouhé mravence. Úvah o společnosti žijící na směšně malém prostoru se drží i ve své nejnovější trilogii Areston, jejíž druhý díl právě přichází.

Prostřední díly trilogií nebývají čtenářsky příliš vděčné. Často vysvětlí příliš mnoho z tajemné zápletky či jen vytváří most mezi úvodem a velkým finále. Jenže Útěk z Arestonu takový není. Ačkoliv od minulého dílu ubylo trošku mystérií a Sršeň lecčemu přijde na kloub, ačkoliv již není otloukánkem, kterým si neznámé síly vytírají zadnici, děj je přesto neskutečně nabitý. Hlavní zápletka se točí kolem úvahy, zda je možné uprchnout z věznice, když za jejími zdmi čeká jen vakuum a nekonečná temnota kosmu. Zdá se, že takovou věc nelze dokázat – ale vždycky se najdou blázni schopní pokusit se o cokoliv. Nebudu dále vyzrazovat děj, ale máte se na co těšit.

Vývoj hlavní postavy postupuje očekávatelným směrem. Zatímco zezačátku se Sršeň musel bát, kdy poruší jaké nepsané pravidlo a kdy se znelíbí jaké šedé eminenci, nyní je ve hře o moc jedním z významných hráčů. To ale přináší také zodpovědnost za druhé, drobné ústupky, preventivní používání násilí… Zkrátka, co se morálky týče, musí Sršeň leccos přehodnotit. Z oběti se stává jakýmsi antihrdinou. Snaží se konat správné věci, ale když všichni kolem prosazují své názory mečem, dojde mu, že bez nějaké té facky a pár chladnoucích těl to zkrátka nejde. Ztratí svoji lidskost úplně, nebo je věc, za kterou bojuje, větší než svědomí jednotlivce?

V důsledku jeho vývoje se také emoce knihy posunuly směrem od depresí k černému humoru. Jak jinak přežít něco tak příšerného, jako je Areston? Jedině s šibeničním vtipem na rtech. Pocit deprese a rezignace, který prostupoval prvním dílem, pomalu, ale jistě nahrazuje pohrdavé odplivnutí, klení nad nespravedlivostí světa, vztyčený prostředníček těm, kdo za všechno můžou, a koneckonců i všem ostatním.

Zajímavé je, jak se vyvíjí samotný svět. Jak se, k čertu, může vyvíjet kovová koule, která nemá vchod ani východ? A přeci! Z lidských těl jde získat každý prvek. A pak už stačí jen mít odborníka, který ví, jak se vyrábí baterie, jaké jsou základy metalurgie či jak získat sklo. Útěk v Arestonu v tomto s nadsázkou připomíná Robinsona Crusoe. A nad tím vším se jako noční můra vznáší otázka: jak dlouho bude trvat, než někdo z vězňů vyrobí první palnou zbraň?

Útěk z Arestonu je výtečným druhým dílem skvěle se rozvíjející trilogie. Nabízí zapeklitý příběh s mnoha zajímavými postavami, který okořeňuje atmosféra tajemství, netradiční svět a ta správná dávka cynismu. Pokud jste Arestonu ještě nedali šanci a líbilo se vám třeba Metro 2033, nemáte nač čekat. Přečtěte si jej dřív, než… kdo ví…

Třeba i vás jednou zavřou…

Autor: Josef Pecinovský
Série: Areston 2
Vydal: Epocha, 2017
ISBN: 978-80-7557-050-5
EAN: 9788075570505
Počet stran: 360