Jen malá chvilka uplynula od poražení Mistra Snovače a Krák je zase v nebezpečí. Kdo je ona krásná mladá dívka, kterou našel v domě svých rodičů? Co má znamenat artefakt, který dostal od tajemného cizince? Proč po něm cizí feralové tak pasou? Otázek je spousta, ale čas běží a Krák a jeho přátele se rázem ocitnou v ohrožení života. Dokáže si Krák poradit s dědictvím vraní linie a naplnit přísahu svého předka?

Jacob Grey je momentálně autorem jedné série – Feralové, která má v současné době tři díly. Českým čtenářům se aktuálně do rukou dostává druhý z nich, Černý roj útočí. A stejně jako v prvním díle, i zde Grey potvrzuje svoji schopnost psát pro děti a náctileté kvalitní literaturu.

feralovePrvní díl, Pod křídly vran, nebyl nikterak přelomovým či zázračným dílem. Jenže, jeho originalita, jednoduchost, dobrý svět a řemeslná zručnost autora z něj udělaly knihu, která si zaslouží vaši pozornost. Jak je na tom pokračování? Musím říct, že velice podobně.

Feralové jsou sice označováni primárně jako urban fantasy, ale stejně blízko mají i k young adult. Hlavní hrdina Krák je teenager „harrypotterovského“ typu, což znamená, že se snaží o morálně správná rozhodnutí, v milostných záležitostech je stydlivější než papež a vůbec, světem, ve kterém žijí dnešní mládežníci z masa a kostí, je prakticky netknutý. Knize to dodává jistou pohádkovou naivitu, která ale není sama o sobě na škodu. Jen počítejte s tím, že i když se Feralové tváří temně, s tou syrovostí je to všelijak.

Dějová linie je poměrně předvídatelná (což mě dráždilo hlavně u pasáží s dívkou Selinou) a nijak nevybočuje z žánru. Proti Krákovi a jeho spojencům se formuje nová síla, jež dosud čekala v pozadí a tahala za nitky, aby naplnila svůj zvrhlý plán na získání moci. Nepřátelé se neleknou ničeho – lstí, podrazů, vydírání ani násilí. Vranomluvec velmi rychle zjistí, že nezbývá než bojovat. Otázkou ale bude, kdo bude stát po jeho boku?

Nejlepší devizou knihy je svět, který má potenciál v postupném odhalování historie, svých pravidel a zákonitostí. Objevují se staří hrdinové, mocné artefakty a kočičí feral opět poodkryje Krákovi oponu tajemství dějin tohoto nadaného rodu. Pasáží podobného typu by mohlo být i více; právě ty často zdobí knihy napsané v tomto duchu.

Pozitivní je, že i přes řadu dílčích nedostatků kniha dokáže to nejdůležitější – dobře bavit. Ačkoliv tušíte, že zlo nejspíš nikoho nezmasakruje a že se apokalypsa nekoná, stejně jste zvědaví, jak se to celé vyvrbí. Po dočtení jistá zvědavost zůstává – jak se rozsekne nastolený platonický milostný trojúhelník? Co se bude dít? A především, máte pocit, že o feralech byste se toho rádi dozvěděli víc.

Černý roj útočí je důstojným, i když nepříliš inovátorským pokračováním série. Pro její fanoušky bude nicméně dobrou volbou a domnívám se, že uspěje i jako čtení pro mladší či literatuře neholdující ratolesti. A když ne, však on si je rád přečte i tatínek, třeba na dovolené…

Autor: Jacob Grey
Vydal: Host, 2016
Série: Feralové 2
ISBN: 978-80-7491-786-8
EAN: 9788074917868
Počet stran: 248