Další vysoce zajímavý kousek, kolem kterého se na říjnovém SPIELu strhla vlna zájmu, se dočká lokalizace. Jedná se o simulaci osídlování rudé planety, Terraforming Mars, kterého se tak v průběhu letošního roku dočkají i tuzemští fajnšmekři. Kolem hry bylo opravdu hodně rušno, o lokalizaci se údajně ucházely i REXhry, tuto sci-fi pecku ale nakonec urval silný český hráč v oblasti euroher, vydavatelství MindOK.

terraforming-mars-iiV Terraforming Mars se jeden až pět hráčů ujme megakorporací v daleké budoucnosti kolem roku 2400, které se snaží kolonizovat Mars tak, aby na něm mohli žít lidé. K tomuto cíli vede jasná cesta, je třeba splnit tři náročné podmínky – zvýšit teplotu na planetě, naplnit ovzduší kyslíkem a pokrýt povrch vodou. Na první pohled hra může znít jako kooperativní záležitost. Do jisté míry tomu tak je, hráči opravdu míří za společným cílem, ale vítězem může být pouze jeden.

Hráči budují svoje „enginy“, které jim nesou peníze a další zdroje, zároveň přispívají k plnění tří klíčových úkolů pro zútulnění rudé planety. Hra probíhá v kolech, během kterých si kolonizátoři lízají karty a dle svých zdrojů se rozhodnou, co provedou. Menších akcí mohou provést více za kolo, ty megalomanské (např. nechat do povrchu Marsu napálit jeho měsíc Deimos) zdroje vyčerpají klidně na celé kolo, ale jejich dopad je hodně znatelný. Partii hry provází neustálý nedostatek zdrojů, není tedy možné provést vše, je třeba dělat obtížná rozhodnutí.

terraforming-mars-iTerraforming Mars by kromě propracovanosti měl zaujmout (podobně jako Scythe) silnou provázaností herních mechanismů s tématem, na což nejsme u eurovek úplně zvyklí. Sci-fi tematika je ve hrách rozhodně méně využívána než různé variace na licencované i no-name fantasy světy či středověk. Proto v redakci vítáme, že se v češtině objeví právě terraformace rudé planety, která nás zaujala již po výstavě v Essenu.

Jakmile bude hra k dispozici, přineseme vám recenzi.

terraforming-mars-iii