Summoner Wars (česky Války vyvolavačů) nejspíš není třeba dlouze představovat. Jedná se o strategickou karetní hru kombinující v sobě prvky válečných her s miniaturami (wargamingu), sběratelských karetních her jako Magic The Gathering a living card games jako Hra o trůny. V češtině si můžeme díky vydavatelství MindOK zahrát národy ze základní sady (Fénixovi Elfové a Orkové z tundry), šest národů z Mistrovské sady a dalších šest ze samostatně prodejných balíčků. Z původních národů chybí do češtiny přeložit jen defensivně laděné Guild Dwarves a v hordách bojující Cave Goblins a dostaneme se na šestnáct armád.

sum4Kladná hodnocení a celosvětová popularita, kterou si Summoner Wars od svého uvedení na trh v roce 2009 nastřádaly, stojí za nepřetržitým vývojem světa této deskové hry. Příkladem je nejnovější velké rozšíření (na způsob původní Mistrovské sady) s názvem Alliances Master Set, nabízející osm aliancí vzniklých kombinací již existujících ras (dvě rasy tvoří vždy jednu alianci). Spojením Padlého království a Fénixových Elfů vzniká aliance Padlých Elfů a podobně. Aliance nabízí nové jednotky, události a také vyvolavače, což do hry přináší nové hybridní mechanizmy a strategie.

Další ukázkou vývoje Vyvolavačů jsou samostatně prodejné „druhé edice“ původních národů. Tyto balíčky obsahují karty náležící již existující rase, ale podobně jako v Alliances Master Set můžete nahrazovat jednotky, hrdiny i samotné vyvolavače ve svém balíčku alternativními verzemi z „druhé edice“. Více informací lze najít na samotném webu Plaid Hat Games.

Protože na oficiálních turnajích v České republice mohou hráči používat pouze balíčky v českém jazyce, zajímalo nás, jestli se české vydavatelství MindOK chystá uvést výše zmíněné novinky u nás. Pavel Prachař z této společnosti celou situaci okomentoval takto:

„V současné době bohužel žádné novinky oznámit nemůžeme. Vzhledem k tomu, že se vydavatelství Plaid Hat aktuálně ocitlo pod křídly Asmodee a situace tam není úplně ujasněná, nemáme momentálně žádné přesné zprávy. Pokud to jen trochu půjde, další Summoner Wars budou, ale prozatím to bohužel nemůžeme slíbit.“

Na novinky si tedy budeme muset ještě počkat. A aby se čekání lépe snášelo i na cestách nebo mimo herní stůl, mohou si fanoušci stáhnout elektronickou verzi Summoner Wars pro Android i iOS. Hru jsme vyzkoušeli a navzdory některým kritickým reakcím herní komunity nám fungovala velmi dobře. Atmosféře deskové verze se ale přece jen nevyrovná. Nakonec, zkuste si ji i vy!

sum8

sum5sum-odsum3