Carcassonne bezesporu patří na poli deskových her mezi etalony. Jeho popularitě jistě pomohlo i množství rozšíření základního balení (z u nás vyšlých například Hostince a katedrály, Kupci a stavitelé či Princezna a drak), ale i větších či menších klonů. O jednom z nich Zlaté horečce jsme ostatně psali v roce 2016.

Carcassonne: Star Wars

Autoři Klaus-Jürgen Wrede
V ČR distribuuje MindOK
Počet hráčů 2–5 hráčů
Časová náročnost 35 minut
Vhodné od 7 let
Jazyková závislost Kompletně česky
Rok vydání 2016
Pořadí na BoardGameGeeku 409. (rodinná hra), 1 584. (celkově)
Mechanismy Pokládání kartiček, tvorba krajiny, kontrola prostoru, hod kostkami

K této široké rodině Carcassonne se nedávno připojila další modifikace a světlo světa spatřilo Carcassonne: Star Wars. Jistě si kladete otázku jak se autor popral s přesunem sedláků, lupičů a rytířů do předaleké galaxie? A nejde jen o dojení peněz ze dvou silných značek?

V klasickém středověkém Carcassonne hráči staví společnou krajinu. V každém kole postupně přikládají herní dílky tak, aby navazovaly na již existují mapu, a zároveň se snaží dostat co největší část plochy pod svou kontrolu. Toho dosahují stavbou vhodně umístěných měst, polí, cest a klášterů, a strategickým rozmístěním svých figurek do těchto objektů. Díky tomu, že mapu stavějí všichni, je průběh každé hry jiný a dokáže opakovaně překvapit.

Ve vesmírné variantě zůstala zachována většina základních principů a herních mechanismů, pouze jsou převlečeny do hávu Hvězdných válek. Ve hře však nově existují tři frakce: Povstalci, Impérium a Námezdní lovci, přičemž každý z hráčů přísluší k jedné z frakcí. Pravidla jsou jednoduchá a přehledná, nováčci i zkušení veteráni tak do hry vklouznou skutečně rychle.

BGG IIKlasické cesty byly nahrazeny hyperprostorovými obchodními trasami, které lze obsadit pomocí obchodníka. Aby hráč za obsazenou trasu získal body, musí ji uzavřít toho docílí například šikovně umístěnou planetou, případně křižovatkou těchto tras.

Středověká města jsou z hlediska herních mechanismů nahrazena asteroidovými poli, které se hráči snaží ovládnout pomocí průzkumníků. Místo klášterů pak v krabici naleznete množství více či méně známých planet ze Star Wars univerza, které se hráči snaží obsazovat pomocí dobyvatelů. Za obsazenou planetu získává hráč body tehdy, když je ze všech stran obklopena vyloženými herními dílky.

IMG_20170114_212856V čem tedy spočívá hlavní rozdíl při hraní Star Wars edice? Zcela chybí sedláci, kteří v klasickém Carcassonne dokázali zvrátit dosavadní průběh hry a mnohdy dost nepříjemně překvapit. Oproti tomu přibylo házení kostkou, které zvyšuje vliv náhody, byť lze stále kalkulovat a rozhodovat se mezi větším a menším rizikem.

Pomocí těchto hodů se rozhoduje boj, který nastává tehdy, když se spojí dvě cesty či asteroidová pole, na nichž se nacházejí jednotky různých hráčů, respektive frakcí. Náhodu lze ovlivnit chytrým rozmisťováním svých figurek hráči totiž mají k dispozici čtyři malé a jednu velkou. Za každou figurku, kterou mají na cestě, planetě či mezi asteroidy, házejí jednou kostkou navíc, v případě velké získávají navíc dvě.

Množství kostek také ovlivňují symboly Impéria, Povstalců či Námezdních lovců, které se nacházejí na některých herních dílcích a hráčům příslušné frakce poskytují bonus. Z daného hodu se počítá vždy nejvyšší kostka, jejíž majitel souboj vyhrává a obsazuje oblast. Ostatní se pak musí stáhnout.

BGG ITento mechanismus je vítaným osvěžením klasického Carcassonne, příbývá nejistota a odpadá dlouhé dumání nad vhodným umístěním sedláka, který ve středověké verzi obsazuje mnohdy rozsáhlé lány polí a luk. Průběh hry je díky tomu svižnější a mírně se snižuje výhoda, kterou mají zkušení hráči proti začátečníkům. Neděje se tak ale na úkor zábavnosti, za večer stihnete odehrát bez problémů i více partií. A když Vás klasický režim “všichni proti všem” omrzí, můžete si zahrát týmovou variantu.

Co říci závěrem? Fyzické zpracování hry odpovídá kvalitě, na kterou jsme u Carcassonne zvyklí. Poskládaný vesmír vypadá na stole skvěle, díky kontrastním barvám snad ještě lépe a přehledněji, než jsem zvyklý ze středověké varianty. Do obsahu balení přibyl ještě arch se samolepkami, který figurky stylizuje do podoby stormtrooperů, případně “smečky” Yodů a dalších hrdinů z filmové ságy.

VERDIKT
Veteráni Carcassonne dostanou příjemnou obměnu pravidel, fanoušci Star Wars dostanou možnost vybudovat a ovládnout galaxii. Pro ostatní jde o příjemnou budovatelskou hru, vhodnou pro malé i velké, s jednoduchými pravidly a skvělou znovuhratelností.