Dovedete si proto představit, jaké bylo mé překvapení, když mě na úsvitě probudil zvláštní hlásek: „Prosím pěkně… udělej mi planetu…“ „Cože?“ „Udělej mi planetu…“ Vyskočil jsem, jako by do mne hrom uhodil. Dobře jsem si protřel oči. Pozorně jsem se podíval a spatřil jsem prazvláštního človíčka, který si mě vážně prohlížel.

Malý princ: Udělej mi planetu!

Autoři Antoine Bauza, Bruno Cathala
V ČR distribuuje REXhry
Počet hráčů 2–5 hráčů
Časová náročnost 20 minut
Vhodné od 8 let
Jazyková závislost Kompletně česky
Rok vydání 2013
Pořadí na BoardGameGeeku 156. (rodinná hra), 805. (celkově)
Mechanismy Draftování, pokládání dílků, proměnné pořadí tahů

Těžištěm evropské deskovkové kultury jsou převážně milé rodinné hry, s nekofliktním téma a jednoduché na pochopení. Takový je i Malý princ: Udělej mi planetu dua zvučných jmen Antoine Bauza a Bruno Cathala.

Co tedy čekat v roztomilé tmavěmodré krabičce s ilustracemi z původní knihy? Především je to hra jednoduchá, na jejíž dokončení Vám stačí 20 minut. Každý hráč si v ní z 12 čtvercových dílků postaví vlastní malou planetku (vzniknuvší planetka je jen pro efekt, herní mechanismus nijak nepoužívá vzájemnou polohu dílků), která bude mít na dalších 4 dílcích v rozích 4 postavy. Ty určují, jaké konkrétní sady předmětů si hráč oboduje… jeden má body za hvězdičky, jiný za lampy, další za východy slunce.

udelej-mi-planetu-ivPrůběh hry (a její gró) je následující: Jeden hráč si vždy vezme dílky stejného typu (okraj planety, střed planety, nebo postava s bodováním) v takovém počtu, kolik hraje hráčů. Z nich si jeden vybere a přiloží do své planety… a pak si vybere, který hráč si bude vybírat po něm. Toto proměnlivé a naprosto volitelné pořadí hráčů je dobrý sluha, ale zlý pán. Někdy se hráči spiknou, aby jeden z nich ostrouhal, jindy Vám poslední dílek pomůže nebo aspoň přinese možnost být první, kdo si vybere příště.

K tomu ještě dva drobné mechanismy, oba inspirované knihou: Sopky přináší -1 bod za kus, ale pouze tomu hráči, který jich má nejvíce… a kdykoli se na kterékoli planetě objeví třetí dílek s baobabem, musí majitel této planety všechny tyto dílky otočit rubem vzhůru, čímž přichází o všechno ostatní na daných dílcích.

udelej-mi-planetu-iPo 16. kole a přiložení 16 dílků do planet každého z hráčů hra končí a všichni si obodují věci na své planetě dle toho, jaké postavy dlí v rozích jejich herního pole. Ten chce beránky, tenhle lišky, jiní zase slony, kobry, lampy, baobaby, vzácné růže… jedna postava dokonce dává body i za ty dílky, které hráč musel kvůli baobabům otočit na rub. Každý je tu v nemilosti svých soupeřů, ale protože je to fakt dokonale vzájemný, je to fér. Navíc podupání od štěstěny v dvacetiminutové hře tolik nevadí. Máte-li rádi odpočinkové hry, které Vám mozek nezavaří a půlden neseberou, a obzvláště máte-li rádi Malého Prince, můžeme Udělej mi planetu směle doporučit!

VERDIKT
Roztomilá hříčka, která se ujme na odpočinkovém přátelském posezení svátečních hráčů nebo pro hru s dětmi. Využitím původních ilustrací potěší i fanoušky knihy Malý princ.