Hlasy tisíce lidí, kteří se snaží překřičet navzájem, pestré barvy tisíců malých krámků plných zboží tak krásného, až oči přecházejí, nádherná vůně koření zápasící s pachem velbloudího trusu. Vítejte na trhu v Istanbulu! Všichni obchodníci se přátelsky usmívají a klábosí, ale nenechte se zmást, jsou to rivalové. Mají jediný cíl – zbohatnout! Jenže nejbohatší může být jen jeden…

Istanbul
Autor Rüdiger Dorn
V ČR distribuuje Albi
Počet hráčů 2–5 hráčů
Časová náročnost 40–60 minut
Vhodné od 10 let
Jazyková závislost Kompletně česky
Rok vydání 2014
Pořadí na BoardGameGeeku 66. (strategické hry), 91. (celkově)
Mechanismy Pohyb po mapě, házení kostkami, modifikovatelná mapa

Rüdiger Dorn je populární designér zaměřující se především na eurohry. Z jeho bohatého portfolia můžeme jmenovat například The Traders of Genoa, Jambo či Diamonds Club. V současnosti přichází na český trh jeho pecka Istanbul.

V roli prohnaného obchodníčka se spolu s jeho družinou čtyř pomocníků proplétáte istanbulským tržištěm, které je tvořeno šestnácti kartičkami lokací – například kolárna, kde si vylepšujete vozíky, sklad koření či obchod s drahokamy. Vašim cílem je nasbírat jako první pět diamantů. Ty se ale neválí na zemi, musíte si je vyobchodovat.

V každém tahu se můžete pohnout o jedno až o dvě políčka na nějakou z lokací. Tam necháte jednoho ze svých pomocníků a on za vás na oplátku aktivuje akci dané lokace – naloží vozík kořením, nakoupí drahokamy, lízne speciální karty či zařídí cokoliv potřebného. Vaším cílem je pohybovat se efektivně a logisticky, abyste nebyli nuceni chodit na políčka, která aktuálně nepotřebujete, a aby se vaše obchody hezky hýbaly. Také počítejte s tím, že čas od času musíte navštívit lokaci Fontána, kde posbíráte všechny pomocníky – sbírat je po mapě po jednom je většinou velká ztráta času. Váš pohyb navíc není úplně neomezený, pokud na políčku již nějaký obchodník stojí, musíte mu zaplatit dvě mince.

istanbul3Některá políčka nabízí speciální schopnosti. Například v čajovně si můžete tipnout, kolik hodíte na dvou kostkách, a pokud se trefíte nebo alespoň výsledek „podstřelíte“, obdržíte sumu, kterou jste tipovali. Pokud řeknete pět, patrně to dvěma kostkami hodíte, ale pět mincí není tolik. Pokud vsadíte na devítku, výhra bude bohatá, ale úspěch akce není příliš jistý. Kostky v této hře hrají občas důležitou roli, ale nebojte se, do Temného znamení máme pořád daleko a Istanbul je i přes občasné házení stále klasické euro.

Hra má velmi svižné tempo. Vzhledem k tomu, že váš tah je poměrně krátký – někam dojdete, vyřešíte akci a případně zaplatíte jinému obchodníkovi – celá partie nádherně odsýpá a ani v pěti hráčích nemáte pocit, že byste museli na své kolo čekat dlouho.

istanbul4Podobně jako u dalších euroher, i zde je celá řada možností, jak vyhrát. Můžete nabrat hromadu zboží a směnit je se sultánem za drahokamy – nebo zboží prodáte a cenné kamínky nakoupíte na trhu. Také jdou získat jako speciální prémie na jiných políčkách, například kolář vám dá prémii jeden drahokam, pokud váš vůz vylepšíte na maximum. Ceny rostou s každým drahokamem, který si hráči pořídí, musíte tedy improvizovat a odhadovat vaše soupeře.

istanbul2Další velkou výhodou jsou přátelská a snadno pochopitelná pravidla – i herní laik nemá problém po jednom, maximálně po dvou kolech pochopit veškeré strategické nuance a zavařit vám. Herní plán je variabilní – jednou si nastavíte rozložení pro začátečníky a budete mít na sebe navazující lokace kousek od sebe, podruhé zvolíte jiné rozložení nebo karty na stůl naházíte náhodně, takže vás čeká opravdová škola logistiky. V neposlední řadě musíme zmínit také pěkné grafické zpracování.

Istanbul je svěží vítr na poli euroher, který příjemně potěší každého fanouška žánru. Je vhodný i pro menší děti a posadíte kolem něj až pět náruživých hráčů. Když k tomu přičteme i cenu, která je podle mě vzhledem k velikosti hry přátelská, máme jasný tip na obohacení vaší sbírky.

VERDIKT
Rychlá akční eurohra v pěkném kabátku potěší všechny od malých dětí až po hardcore hráče.