Odehrává se rok 2081 a Marcel Šebesta se hlásí do programu SELEN-42. Život na Zemi už jej přestal bavit, a tak chce zkusit práci na Měsíci. Naším štěstím je, že si po celou dobu vede velmi poctivě a podrobně svůj deník. V jiném případě bychom nikdy nezískali odpor k rohlíkům, přerostlým mravencům a ani se nedozvěděli o způsobu cestování časem…

Expert na časoprostorové skoky a vesmírnou turistiku a bývalý deathmetalový křičák Michal Březina už kariéru intergalaktického dobrodruha pověsil na hřebík, usadil se, založil rodinu a zpapučovatěl. Naštěstí se však také rozhodl dát ve volných chvílích průchod své kompulsivní grafomanii. Ta vedla ke zplození jeho prvotiny Čas vesmírných štváčů, která vyšla v roce 2010, a následně Měsíčního deníku. A vypadá to, že se můžeme pomalu začít těšit i na další pokračování.

big_mesicni-denik-qd9-309822Marcel Šebesta se při své práci na měsíčním vrtu setká s podivnými přerostlými a téměř neviditelnými Selenity. Aby toho nebylo málo, objeví ještě další a krásou zrovna neoplývající tvory. Kdyby pro vás jejich slovní popis nebyl v knize dostačující, nebojte, Adam „Butch“ Kubík vám pro tyto případy připravil nejen jejich názorné ilustrace.

Vládce Selenitů – Broga Broga seznamuje Šebestu s Colinem Campbellem. Podivný kostnatý anglán z románu H. G. Wellse se společně se Šebestou vydává transportérem zpět na Zemi. Tam už se každý vypraví na svou vlastní cestu. Tedy až do chvíle, kdy Šebesta zjistí, že se vrátili v čase o 56 let zpátky. Rozhodne se najít Campbella, aby se z téhle šlamastiky nějak dostal. A asi se dá předpokládat, že se zaplete do ještě větší…

Od české humorné sci-fi se dá očekávat ledasco, jedno je ale jisté, u Měsíčního deníku se člověk zasměje. Je plný hlášek, absurdit a cynismu. Snad potěší i čtenáře H. G. Wellse, jehož tvorbu Michal Březina využívá, přetváří a obohacuje svým humorem.

Na Měsíčním deníku se mi zamlouval (mimo jiné i) jeho formát – malá brožovaná knížečka s krátkými úryvky Šebestových postřehů z Měsíce. Marcel nejde daleko pro ostřejší slůvko, jeho slovník není zrovna vybíravý a občas píše každou blbost. Ovšem blbosti se člověk nejvíce zasměje, takže mu to odpouštím.

15178260_216472445445244_7552588928136571668_n“Ještě mě vyškolil v podávání první pomoci. Trvalo to asi pět minut. Bod jedna byl o tom, jak zacpat díru ve skafandru, a bod dvě o tom, jak dotyčnýho rychle umlátit k smrti, abysme mu ušetřili trápení, když to nevyjde s bodem jedna.”

Zprvu jsem měla trochu obavy z jazyka knihy, osobně nemám ráda středočeský dialekt, takže slůvka hezkej a divnej se mi v textu ani trochu nelíběj. Už jsem jen kvůli tomuhle pár knížek odložila. Ale od Měsíčního deníku mě to neodradilo. Je pravda, že když se přidali Selenité (měsíčňané) žvanící polsky a Campbell jakousi čengličtinou, už jsem se musela jen smát. Smysl pro spisovnost je třeba trošku odložit stranou a užít si nějakou tu zábavu.

Celkově jsem se u knížky pobavila. Jsem zvědavá, jestli se vydaří i pokračování nebo jakákoli další tvorba Michala Březiny. Měsíční deník si určitě najde své nadšence, ale pravděpodobně i odpůrce. Pokud však máte rádi sci-fi a nevadí vám si z oblíbeného žánru trochu utahovat, stojí za to ho vyzkoušet.

Vydal: CPress; 2016
Autor: Michal Březina
Ilustrace: Adam “Butch” Kubík
ISBN: 978-80-264-1191-8
EAN:9788026411918
Počet stran: 168