Fénixcon se zrodil z popela i v roce 2016, tentokrát v brněnském hotelu Vista. A tradiční součástí conu bylo sobotní slavnostní vyhlašování výsledků literárních soutěží. Mezi nimi také nechyběl 6. ročník soutěže O Dračí řád, pořádaný magazínem MFantasy. Tento krátký text proto můžete považovat buď za reportáž z předávání cen, nebo za pseudofilozofickou přiopilou úvahu o nesmrtelnosti fénixe i žánrových autorů. Měl bych to vysvětlit…

Naše malinká soutěž totiž až příliš rychle dospěla. V jednu chvíli zakládáte novou literární soutěž, snažíte se z ní vychovat alternativu k tradičním starým soutěžím, pomáhající začínajícím autorům, no a pak se ohlédnete a najednou je jí šest let a žije si vlastním životem. To úžasné na tom je, že i po té době mezi scifisty a fantazáky pořád přežívá stejné nadšení plodit mraky povídek, číst je, soutěžit mezi sebou, hodnotit své práce navzájem a vůbec organizovat literární soutěže. Pak se všichni sejdou na conu, aby ocenili ty nejlepší a popovídali si nejen o psaní a fantastických žánrech.

V sobotu 3. prosince 2016 se tak konalo vyhlášení výsledků již 27. ročníku soutěže O nejlepší fantasy. Do Daidala zase přišlo 276 – slovy dvě stě sedmdesát šest – povídek. Organizátor soutěže Vlado Ríša přitom zmínil, že 10 procent z tohoto počtu je použitelných, tedy otisknutelných v časopise XB-1. Jinak než nadšením tohoto dosáhnout nelze.

fenixconA také v Dračím řádu bylo opět našlapáno. Martina Ryšková a Jan Alda Belanský, mimochodem profesionálně maskující svou údajnou nervozitu, četli jména dvaceti nejlepších autorů, z nichž někteří se umístili již tradičně, což je při té každoroční konkurenci nepochybně úctyhodné. Mezi vítězi však byla i řada nováčků a za zmínku stojí i skutečnost, že stále (a obstojně) píšou i mladší ročníky.

dscn0070

Výherkyně 6. ročníku O Dračí řád – Monika Leová, povídka Bohové v nás

Pořadí výherců sem blíže rozepisovat nebudu, to si přečtete v jiném článku. Je však na místě všem vítězům, v čele s novou nositelkou Dračího řádu, upřímně pogratulovat. Doufám, že vyšperkují soutěž O Dračí řád svými nápady, zápletkami a pointami i příští rok. Vy si každopádně budete moci jejich letošní příspěvky přečíst v některém z dalších vydání FASCINACE, o které se pilně starají i při všech nástrahách osudu Petr Akoba Šimek a Karel Sikar Doležal.

Děkujeme všem sponzorům soutěže:

jota-logo              index

PR_EUROMEDIA_logo

logo      mytago epocha

triton      ALBATROS_MEDIA_CMYK   Tisk