Před osmi lety to začalo snímkem Iron Man, aktuálně v kinech řádí již čtrnáctý snímek v rámci fenoménu jménem Marvel Cinematic Universe. Je až neuvěřitelné, že se studiu daří tak dlouho držet laťku vysoko.

O postavě jménem Stephen Strange padla první zmínka ve filmu Captain America: Winter Soldier (u nás Návrat prvního Avengera), kde byl zmíněn jako jedna z potencionálních hrozeb pro známou organizaci HYDRA.

Film, po vzoru jiných originů, nám představuje slavného neurochirurga Stephena Strange (Benedict Cumberbatch), který je poslulý svojí neskutečnou arogancí, díky které odpuzuje své okolí jak na pracovišti, tak i v soukromí. Život se mu změní, když ho potká autonehoda, během které si zmrzačí obě ruce, a není, i přes své velké úsilí, schopen nadále vykonávat svoji práci neurochirurga.

Po vyčerpání svých značných finančních prostředků se vydává do Himalájí, přesněji do místa zvaného Kamar-Taj, kde by mu mohla být poskytnuta pomoc a on by tak mohl znovu operovat. V Kamar-Taj sídlí společenství mistrů mystických umění, které vede Prastará (Tilda Swinton). Setkává se tu i s dalšími mistry, kterými jsou Mordo (Chiwetel Ejiofor) nebo Wong (Benedict Wong). I přes jeho úvodní nechuť pochopit, s čím se tu potýká, si pomalu a jistě osvojuje prastaré umění. Zpočátku ho ale výsledky vůbec neuspokojují. Mezitím se na jiném místě naší planety pokouší dostat bývalý mistr Kaecilius (Mads Mikkelsen) k zakázanému učení. Společnost mu dělá skupina Fanatiků, jeho bojem zocelených nohsledů.

I když je snímek zasazen do MCU, moc pojítek k dalším filmům v něm neuvidíme. Na začátku filmu Strange odmítne operaci jednoho vojáka (Rhodey?) a pak přijde zmínka o Avengers, ale jinak si jde film svojí vlastní cestou a je to jedině dobře. Po akčním dobrodružství, týmovce, politickém thrilleru, čisté komedii nebo fantasy z Asgardu tu máme před sebou další neprobádané území, tentokrát film o cestování časem, magii a různých dimenzích.

Mimo herců (ke kterým se ještě vrátím) je největším lákadlem snímku překlápění realit, cestování časem a dimenzemi, kouzlení portálů a zbraní. To vše velmi obohacuje již tak nabitý vesmír MCU. Kostým i samotná výprava filmu jistě potěší fandy, jsou totiž velmi věrné komiksové předloze.

Samostatnou kapitolou filmu jsou herci, hned po pár minutách jsem měl pocit, že studiu se casting opravdu povedl a hercům postavy sedí. Svoji one man show tu parádně rozjíždí Benedict Cumberbatch, který je až úžasně arogantní, přesně takový, jaký má Strange být. Vývoj jeho postavy, charakter, vše na výbornou.

Vedlejší postavy ústřednímu doktorovi zdatně sekundují. Vtipný Benedict Wong a stále populárnější Chiwetel Ejiofor. V kině jsem Marvelu odpustil i změnu barvy kůže postavy (v původním komiksu běloch). Nešlo o jedinou takovou změnu, Prastará je v původním komiksu…Prastarý. Nutno dodat, že představitelka této postavy Tilda Swinton už má s podobnými zvláštními postavami zkušenost (hrála androgynního Gabriela v jiné komiksové adaptaci Constantine). Výtku mám k omezenému času, který je věnovaný rozvoji vedlejších postav. Ejiofor a jeho Karl Mordo, doktorka-kolegyně Rachel McAdams, ti mohli dostat více prostoru a větší hloubku charakterů svých postav. U Morda snad ještě větší vývoj přijde v budoucnu.

Menším zklamáním je také hlavní záporák filmu, Kaecilius, kterého si střihl Mads Mikkelsen. Ten se měl původně objevit v jiné marvelovce (Thor 2), ale nakonec se objevil až ve Strangeovi. Důvodem zklamání je opět nedostatek času na plátně pro jeho postavu, když se totiž objeví, dojem z ní je velmi dobrý.

Mimo efekty a velmi podařený casting nelze opomenout velmi dobrý hudební doprovod. Ten má tentokrát na starosti Michael Giacchino a úspěšně dodává soundtracku svůj osobitý styl, je tedy možné, že si divák nějakou skladbu do budoucna zapamatuje. Některým z vás možná filmové melodie připomenou doprovod ke Star Treku (což je předchozí autorův počin), podobnost tam slyšet je, ale v přijatelné míře.

Jako celek film funguje. Již z upoutávek bylo jasné, že nás sice čeká něco jiného, ale podobnost s konkrétními filmy nelze oddiskutovat. Kupříkladu začátek výcviku Strange v Himalájích silně připomíná první díl Nolanovy netopýří trilogie. U Nolana ještě zůstaneme, protože tu máme Počátkem silně inspirované ohýbání měst. menší opisování asi nelze popřít, omluvou pro nový snímek je, že vždy přinese něco navíc nebo posune scénu o level jinam.

Ve finálním zhodnocení mohu film jen a jen doporučit. Přináší něco nového pro fanoušky Marvelu, pro obyčejného diváka se jedná o úchvatnou vizuální podívanou, kterou podporují precizní herecké výkony a skvělé dialogy. Ochotně tedy promíjím nepříliš výrazného padoucha a okoukaný příběh.

Na závěr si neodpustím doporučení, abyste po filmu vydrželi v sále a nenechali si ujít obě potitulkové scény, stojí za to.

Moje hodnocení: 90 %