Nakladatelství Epocha přináší na český trh detektivní román Bolest, první z volně propojené série jedenácti příběhů komisaře Ricciardiho, jež díky řadě překladů zaujala čtenáře po celém světě. Jejím autorem je italský bestsellerista Maurizio de Giovanni, který (pro tento žánru tak typickou) zápletku vyšetřování vraždy ozvláštnil hned několika originálními nápady. Nejzajímavější je fakt, že hlavní hrdina, samotářský Ricciardi, vidí mrtvé. Ne duchy, spíše fyzicky vnímá poslední myšlenky živých. „Není schopen se odvrátit od bolesti druhých, jako to děláme soustavně my, živí. Cítí nezměrnou melancholii odloučení, ztrátu smyslů, uvědomění si krásy života, který oběť opouští. Tupou, oslepující, zoufalou bolest, od které si nemůže ulevit,“ přibližuje autor.

bolest_front_small_web

Kniha boduje nejen silnou postavou hlavního hrdiny, ale i zasazením do – pro české čtenáře netypického – prostředí: fašistické Itálie třicátých let. Ze stránek čiší atmosféra města, ostře rozděleného na dva světy – čtvrti bohatých plné vznosných paláců a širokých tříd střídají temné, zapáchající uličky chudiny. Mysteriózní charakter dodávají knize i scény setkání Ricciardiho s mrtvými, ze kterých mrazí v zádech tak, že by se za ně nemusel stydět ani čistokrevný horor.

Když svíral ledovými prsty teplý šálek, přiblížila se k oknu holčička se zamračenou tvářičkou. V pravé ruce, kterou měla podél těla, držela uzlík hadrů – asi to byla panenka. Levou paži neměla, z potrhaného masa koukala ulomená kost, bílá jako kousek nového dřeva. Hrudník měla dívenka promáčklý a bok vtlačený dovnitř. Nějaký kočár, pomyslel si Ricciardi. Děvčátko se na něj koukalo a najednou zvedlo uzlík hadříků směrem k němu: To je moje dcera. Dávám jí papat a koupu ji. 

První případ Ricciardiho zavede čtenáře do prostředí italské opery, na divadelní prkna zbrocená krví světově proslulého tenora. Kdo ho zavraždil a proč? Komisař musí proniknout do pěvcovy černé duše, která v masce klauna zpívá svou poslední árii: toužím po pomstě, oddávám se zášti, v nenávisti skončí všechna má láska…

Kniha Bolest je k dostání na pultech knihkupectví od listopadu 2016. Čtenáři si ji ale mohou pořídit i na knižních e-shopech, nebo s 25% slevou přímo na stránkách Nakladatelství Epocha: http://www.epocha.cz/detailknihy.php?id=765, kde naleznete další informace.

Kniha je k dispozici i jako e-book, zakoupíte za 109 Kč například na https://www.palmknihy.cz/detail/ebook_149522/Bolest?a_box=5zteq9b3%3C/a

Ukázka z knihy:

https://issuu.com/epocha/docs/bolest_ukazkasil1

Temná detektivka ve stylu noir s mystickými prvky měla zajímavý děj a rychlý spád. Svojí ponurostí a nesmiřitelnou přímočarostí může Bolest směle konkurovat severským dílům, a i když se příběh odehrává v Itálii, má s prosluněnou prázdninovou riviérou pramálo společného. Tvrdý nacistický režim, chudoba, hlad, to vše prosakuje celým případem. Po celou dobu čtení máte pocit, jako kdyby panovalo neustálé příšeří nebo nevlídné počasí těsně před bouřkou. – z recenze (http://holkamodrookata.blogspot.cz/)

Info o knize:

Bolest / Autor: Maurizio de Giovanni / Překlad: Helena Schwarzová / Obálka: Shutterstock (grafická úprava Lukáš Tuma) / Formát: váz. s přeb., 145×205 mm / Počet stran: 192 / Cena: 185 Kč (e-kniha: 109 Kč)  / Nakladatel: Nakladatelství Epocha (www.epocha.cz) / ISBN: 978-80-7557-036-9

Anotace:

Komisař Luigi Alfredo Ricciardi vidí mrtvé. Zjevují se mu obrazy zločinců i dětí sražených kočárem. Vnímá lásku, kterou prožívají, i překvapení z nejzazšího momentu. Cítí jejich bolest. Slyší jejich poslední slova. Uzavírá se proto do sebe a straní se ostatních lidí. Své schopnosti však zároveň využívá a s obrovskou vervou a dopadá jednoho vraha za druhým. Vidění však mohou být zavádějící. Když je brutálně zavražděn světově proslulý tenor Arnaldo Vezzi, Riccardi musí případ vyřešit v rekordním čase, protože se o případ zajímá samotný Duce. Musí nejen proniknout do světa opery, ale zejména do hlubin pěvcovy černé duše. Pomůžou mu jeho schopnosti k rozlousknutí případu? Vydejte se do spletitých uliček Neapole třicátých let a doprovázejte osamělého komisaře na jeho cestě za nalezením spravedlnosti i lidskosti.