Antologie povídek českých a slovenských autorek fantastiky Žena se lvem vyjde počátkem prosince v nakladatelství Fortna. Je úvodním dílem velkolepého projektu Lehké fantazijno, který ani v kontextu zahraniční fantastické literatury nemá obdoby. Ve čtyřech svazcích:  Žena se lvem, Žena se sovou, Žena s drakem a Žena s labutí se představí padesát dva spisovatelek ze středu Evropy. Nabídne tak čtenáři i literárnímu vědci jedinečný, komplexní pohled na současnou paletu žánrové tvorby a unikátní přehled rukopisů českých a slovenských autorek.

obalka_zena_se_lvem

Hodně lidí se domnívá, že fantastika je hlavně doménou mužů. I přes nezapomenutelný odkaz Wellse, Verna, Asimova a dalších spisovatelů musím oponovat. Autorky přispěly stejnou měrou ke zrodu fantastické literatury. Vzpomeňme jen Frankensteina Mary Shelleyové, základního kamene gotické literatury! Ale vezměme si takovou Ursulu Le Guinovou nebo Connie Willisovou, které považujeme za velmistryně žánru,“ říká Zuzana Hloušková, jedna z editorek a iniciátorka projektu.

Ústředním motivem čtyřdílné antologie, odkazující na symboliku tarotu, je představit ženské hrdinky jako silné lidské bytosti, schopné sledovat vlastní cíle, prát se s osudem, ale zároveň volit i neagresivní řešení, a hlavně nebýt jen v roli erotického objektu. Najdete zde příběhy, které konstruují svět, v němž mají ženy i muži své místo a jsou stejně významní pro zachování jeho rovnováhy. Možná s překvapením, možná s uspokojením, zjistíte, že fantastika nejsou jen elfové, meče, draci a blastery. Můžete se těšit na povídky od známých spisovatelek jako Vilma Kadlečková, Julie Nováková, Daniela Kovářová nebo Lucie Lukačovičová, ale také legenda české fantastiky Ludmila Vaňková, i nadaných začátečnic – literárních hvězd dosud schovaných za mlhovinou budoucího času.

kolaz-13_a_jmena

kolaz-13_b1_jmena2

kolaz-13_c1_jmena

Ženě se lvem, stejně jako každém svazku, se můžete těšit na 13 povídek reprezentujících žánrovou pestrost literární fantastiky (fantasy, sci-fi, horor, steampunk, postapo, humor, kyberpunk, alternativní historie aj.). Dvě slovenské povídky byly ponechány v jejich mateřštině. Slovenština byla donedávna zcela přirozenou součástí naší kulturní výbavy a určitá krása textů by zůstala jaksi „ztracena v překladu“. U knihy najdete přiložených 13 z celkových 52 speciálních výkladových karet, vycházejících ze symboliky tarotu, ale přinášejících zcela nové výtvarné pojetí známých symbolů a archetypů, přičemž každá ze zobrazených figur nese podobu „své“ autorky. Naprosto unikátní dojem z knížky vytváří  rovněž obálka z dílny proslulé výtvarnice Jany Maffet Šouflové.

15032053_1665373057108062_2013497781469357603_n

První kniha bude obsahovat tyto povídky:

Vilma Kadlečková: Bez Krásky a bez zvířete
Lucie Lukačovičová: Dům ocelových jehel
Hanina Veselá: Mizera z Mexika
Václava Molcarová: Běžím daleko, žiju blízko
Jana Šouflová: Případ osla canterburského
Karolína Francová: V mysli mojí vidíš stíny
Lenona Štiblaríková: Pekná noc na čary
Zuzana Stožická: Rubinova liečba
Dana Beranová: Nikdy neříkej nikdy
Dagmar Pirochová: Černý samet
Miroslava Dvořáková: Návrat
Zuzana Hloušková: Srdce z kamene
Julie Nováková: Etuda pro výjimečnou mysl

Knihu pomáhají dostat na svět nejen editorky Zuzana Hloušková a Františka Vrbenská, ale i dárci z řad veřejnosti prostřednictvím portálu Startovač. I vy můžete přispět a získat tak první dámy české a slovenské fantastiky pěkně pohromadě!

Více se dozvíte zde: https://www.startovac.cz/projekty/zena-se-lvem/