Jedním z nejnovějších kickstarterových počinů, který zaujal naši redakci, je s velkým lomozem přicházející novinka The Edge: Dawnfall od společnosti Awaken Realms. Ve zkratce se jedná o masivní figurkovou bojovku od polského designéra Michała Oracze (Neuroshima Hex!), kterou však řada inovací staví do role originálního a velmi očekávaného projektu. V čem se tedy liší od zbylých podobných her?

Za prvé, je kooperativní i kompetentní. Pokud náhodou nemáte po ruce žádné kamarády, můžete si klidně sami zahrát kampaň proti Temnotě. Chopíte se jedné ze šesti frakcí, její armády a jdete na to. Důraz na kvalitní příběh by měl být jednou z ozdob hry. Scénáře by na sebe měl logicky navazovat a vaše rozhodnutí v jednom ovlivní hru v dalším.

edge1 V momentu, kdy máte k dispozici jak dva hráče, tak dvě armády, můžete spustit bratrovražednou válku. V tu chvíli přichází na řadu také kampaň, další neotřelý prvek hry. Hra se totiž hraje, podobně jako třeba počítačová série Total War, na dvou mapách. Jedna z nich je kampaňová, druhá bitevní. Na té kampaňové řešíte politiku a ekonomiku, na té bitevní sundáte diplomatické rukavičky a nasadíte okované boxery. Hra je nicméně hratelná až ve čtyřech hráčích, přičemž záleží jen na vás, zda vyhlásíte brutální deathmatch či se kooperativně postavíte zlu.

Co se frakcí týče, hra nabízí například démony, přírodní síly nazvané Reborn či mechanické Dvergary. A tím se dostáváme k samotným figurkám, které mají být tajnou zbraní hry. Nejen kvůli jejich detailnosti a estetice, ale především díky velikosti! Více je někdy více, takže se můžete těšit na až 9 centimetrů vysoké giganty, kteří ve vašem obýváku rozpoutají opravdovou válku. Větší figurky můžou dokonce využít své brutální síly a odstrčit ty menší. Své jednotky můžete v rámci kampaně také upgradovat.

edge2Slabší stránkou projektu je pro člověka s českým platem patrně cena. To nejmenší balení, které nabídne jednu frakci na sólo hru a kompletní kampaně – neumožní tedy hru 1 vs 1 – vyjde na 45 liber, což činí nezanedbatelných cca 1 400 Kč. Větší balení se třemi frakcemi vyjde na dva a půl tisíce, balení „máme všechno“ na čtyři a půl.

Více informací najdete na kickstarterové stránce hry. Financování projektu bylo úspěšně ukončeno, bylo vybráno téměř půl milionu liber! Uvidíme, jak projekt přijmou fanoušci a zda půjde zakoupit i jako „late pledge“.