Tento týden do našich kin zavítá nováček v marveláckém univerzu, Doctor Strange. Režie nového snímku se ujal hororový režisér Scott Derrickson (Chraň nás od zlého, Sinister). Na scénáři se podílel spolu s režisérem také C. Robert Cargilli (Sinister). Kamery se chopil Ben Davis a hudbu k filmu složil uznávaný Michael Giacchino.

Ještě před pár lety by člověk nevěřil, že se Doctor Strange má šanci dostat na plátna kin, ale po úspěchu Strážců Galaxie a Ant-Mana to najednou šlo a tak jsme se letos dočkali. Vizuálně se zatím jedná o nejodvážnější snímek ze strany Marvelu, připomíná snímky jako byl Matrix, Počátek nebo Batman začíná. Nedávno navíc bylo v síti kin IMAX (mimo jiné i v Praze) promítáno 15 minutové preview (podobně jako u Avatara šlo o sérii scén propojených pomocí koláží). V něm se objevily následující scény: osudná nehoda na horské silnici, setkání s Prastarou, seznámení s hrozbou v podobě Kaecilia a honička po New Yorku.

Pojďme si hlavní postavu, Stephena Strange, přiblížit. Jedná se o velmi talentovaného, ale pořádně arogantního chirurga. Jeho slibnou kariéru překazí autonehoda na horské silnici, při níž si těžce poraní nervy v rukou, dokonce tak vážně, že již nedokáže udržet nástroje při operaci. Utratí celé své jmění, aby situaci napravil a mohl znovu operovat, ale všechny jeho pokusy jsou neúspěšné.

Pak se ale doslechne o jistém zázračném tibetském mystikovi, který si říká Ancient One (Prastarý). Ten je údajně schopen konat zázraky. Ústředního bývalého chirurga k sobě přijme a začne ho učit umění kouzel a magie a pokusí se z něj udělat nejmocnějšího čaroděje světa.

Mezi jeho magické schopnosti patří přemísťování mezi různými dimenzemi, astrální cestování, také vlastní létající plášť, dokáže tvořit neviditelné štíty, čarodějné blesky a jeho schopnosti posiluje amulet, Agamottovo Oko.

5143227-eyeofagamotto

V propagační kampani byl odhalen pátý z řady Infinity Stones. Jedná se o Time Stone, který napovídá, že se dočkáme hrátek s časem, což potvrdil i televizní spot k filmu (viz níže). Vlastník tohoto kamene má moc nad minulostí, přítomností a budoucností. Dokáže posílat nepřátele do časových smyček a také může měnit věk jakékoliv bytosti či předmětu. Jak víme z minulosti, po takzvaných Infinity Stones prahne arcipadouch Thanos. Ten by se mohl objevit ve třetím Thorovi, kde by se měl objevit poslední kámen, Soul Stone (režisér druhých Strážců Galaxie, James Gunn, v minulosti potvrdil, že v jeho filmu nemáme očekávat žádný Infinity Stone).

Níže si podrobněji rozebereme jednotlivé postavy tohoto snímku.

ds_ancient_one_poster_cropped

Ancient One (Prastarý) je kouzelník a vůdce mistrů Mystic Arts. V komiksu je postava zobrazena jako muž, který se narodil před 500 lety ve vesnici Kamar-Taj v Himalájích na území Tibetu. Jeden muž v této vesnici získal magické schopnosti a podělil se o ně s vesnickou omladinou, ale nakonec magii použil proti vesničanům, což se Prastarému nezamlouvalo a varoval je, jenže bylo pozdě. Tu hrůzu Prastarý viděl na vlastní oči, takže pak svůj život zasvětil boji proti zlým čarodějům. Když ve svém učení pokročil, setkal se s bytostí jménem Eternity, od které dostal amulet Agamotto. V nedávné minulosti oslovil Prastarého baron Mordo z Transylvánie, který si přál stát se jeho žákem. Prastarý cítil, že by mohl být Mordo jeho nástupcem, takže se rozhodl pokusit se jej přivést k magii. A hlavně přetáhnout ho na stranu dobra, jelikož poznal, že v Mordovi dříme zlo. V té době na scénu přichází Doctor Strange, který se po nějaké době dozvídá o plánech Morda a rozhodne se Prastarého varovat. Na to je ale už pozdě a i když Mordo ani jednoho z nich nezabije, jeho temná cesta začíná. Strange zůstává u Prastarého aby se naučil magii a stal se jeho nástupcem.

ds_kaecilius_poster_cropped

Kaecilius, čaroděj a bývalý člen mistrů Mystic Arts, který se postavil Prastarému. Kaecilius se svojí ženou Adriou žili spokojeně v Kodani (i přesto, že se museli vypořádat se smrtí svého syna). Jednoho dne dostihla Adriu u Nyhavn Canal nemoc a i když se Kaecilius snažil, její smrti nemohl zabránit. Nakonec ho Karl Mordo představil Prastarému, který mu slíbil, že mu pomůže najít odpovědi. I přes všechnu snahu začal Kaecilius cítit, že Prastarý selhal a nedostál svému slibu přivést jeho ženu a syna zpět, a tak přešel na stranu zla.

ds_wong_poster_cropped

Wong, Mistr Mystic Arts z Kamar-Taj. Jeho úkolem bylo lokalizovat a zajistit Temné žezlo. Vlastní mystický objekt, který dokáže otevřít ohnivý portál.

ds_palmer_poster_cropped

Christine Palmer, bývalý chirurg a kolegyně doktora Stephena Strange, kterému pomáhá ukotvit jeho lidskost. Navíc mezi ní a Strangem probíhá milostný románek. Účelem této postavy ve filmu je připomínka Strange, že má vazby k New Yorku a normálnímu světu.

Níže si můžete poslechnout soundtrackové preview k filmu, které je první spoluprací Michaela Giacchiana s Marvelem. Giacchian vytvořil soundtracky k řadě pixarovských animáků, posledním třem Star Trekům a v neposlední řadě k Johnu Carterovi.

Na závěr je potřeba zmínit brilantní obsazení, které se podle zákulisních zpráv opravdu povedlo. Strange si zahraje oblíbený Benedict Cumberbatch, Morda stále populárnější Chiwetel Ejiofor, lásku Strange půvabná Rachel McAdams, pomocníka jménem Wong jeho jmenovec Benedict Wong, mocnou Prastarou Tilda Swinton (Ancient One) a hlavního padoucha filmu Kaecilia výtečný Mads Mikkelsen.

Podle posledních odhadů by film měl o prvním víkendu atakovat hranici 65 milionů dolarů, což není špatný start nového hrdiny v MCU. První reakce jsou kladné a i když tentokrát nepadají velká slova o nejlepší marvelovce, můžeme se nejspíše těšit na další nadprůměrnou podívanou, která zaujme zejména postavami a vizuální stránkou.

Zdroj: marvelcinematicuniverse.wikia.com / youtube.com

About The Author