Jenom obhospodařovat políčka vás nebaví? A co víc byste jako chtěli? Roboty? Eurohru líznutou ameritrashem s příchutí alternativní historie? Nevymýšlíte si trochu moc?

No počkat, něco takového se na nás zrovna valí!

V minulých týdnech, v každoročním šumu, který následuje po essenském SPIELu, prosákla na veřejnost informace, že jedné z velkých strategických pecek, Scythe, se již brzy dočkáme v české lokalizaci.

scythe-iiiA je to tak, vydavatelství Albi (už jste viděli jejich novou FB stránku zaměřenou na deskovky?) oficiálně oznámilo, že tuzemským hráčům na přelomu prvního a druhého čtvrtletí roku 2017 přinese tento počin Jameye Stegmaira (spoluautor Euphorie).

Příběh Scythe jde za hranici toho, na co jsme zvyklí z většiny euroher. Píše se rok 1920, ale ne ten, který známe z učebnic dějepisu, tento je alternativní. V první světové válce bylo mnoho poražených, neslavně dopadla i Továrna, místo, které válečnou frontu zásobovalo těžce obrněnými bojovými roboty. A to teď, v dobách poválečné obnovy, láká okolní státy, které si na tuto lukrativní oblast dělají nárok…

scythe-iScythe (česky kosa, v ČR bude vydáno pod původním názvem) je hra, která pojme 1 až 5 hráčů, nejlepší zážitek by ale měla nabídnout pro 4 hráče. Ti se budou snažit vést svůj národ vstříc ekonomické prosperitě, územní převaze a celkovému náskoku oproti ostatním civilizacím ve hře. Hra klade důraz na asymetrii, herní zážitek při hře za různé národy/frakce by se měl prý výrazně lišit. Kromě obligátního hospodaření a snahy získávat suroviny se hráči snaží vylepšovat svoje možnosti (tedy stavba enginu), postavení na mapě (zaujetím strategické polohy a kontroly nad územím) a získávat nové rekruty pro svůj národ. A v neposlední řadě aktivují své mechy! Ano, ty obrovské bojové roboty, které do válečné vřavy posílala Továrna. V podání Scythe jde o parou poháněná monstra, kterými lze bojovat s protihráči. Scythe ale není žádná wargame ani figurkový ameritrash, boje se pečlivě plánují a na kostky se nikdo spolehnout nemůže. Hlavním prvkem náhody jsou ve hře karty setkání/střetnutí tažené v situaci, kdy hráč vstoupí do nové lokality.

Cílem hry je získat 6 hvězd symbolizujících úkoly, které hráči plní (zisk hvězdy např. za stavbu budov, úspěšné rekrutování, zvýšení popularity či za výhry v soubojích). Na konci hry proběhne závěrečné bodování, ve kterém jde o to mít co nejvíce peněz (ty lze získat za umisťování hvězd, kontrolu teritorií, kontrolu zdrojů více peněz získávají hráči výše umístění na ukazateli popularity).

Scythe původně vyšlo díky úspěšné kickstarterové kampani, v průběhu které vypukl kolem hry opravdu nevídaný humbuk, přetrvávající i dlouho po ukončení kampaně. Scythe díky tomu našlo vydavatelství v jednotlivých vybraných zemích a i díky zájmu českých fanoušků se Albi rozhodlo, že se také můžeme těšit na souboje o post vůdce nejúspěšnějšího národa v této strategické hře!

Jakmile bude české vydání k dispozici, přineseme vám recenzi.

scythe-ivscythe-ii