Akvin ze Sarakeshe, premiant čarodějné Akademie, má před sebou poslední zkoušku. Prázdniny s jeho láskou jsou již na dosah ruky. Jenže tajuplná minulost tohoto učedníka magie začíná vystrkovat drápky a Akvin se stane terčem pokusu o vraždu. Léta bezstarostného mládí definitivně končí. Mladý mág je vyslán do války, aby odhalil zrádce Attarmie a také zjistil, jakým je on sám člověkem…

Pavel Mareš na literární scéně debutoval prvním dílem své série Akvin – Cesta čaroděje. Debut vydaný prostřednictvím crowdfundingové kampaně nabídl obstojnou epickou fantasy s promyšleným světem. Druhý díl tak na sebe nedal dlouho čekat a v současnosti míří na pulty obchodů. Co od něj můžeme očekávat?

akvin2Především pořádný nástup děje! První díl série byl vyloženě rozjezdový a příliš mnoho konfliktů, intrik a zápletek jsme si v něm neužili, jen náznaky. Well, časy se mění. Druhý Akvin je naopak nabitý událostmi a akcí. Příběhová linie postaví hlavního hrdinu mezi mlýnské kameny, a když zrovna neloví medvědy nebo nebojuje s orky, snaží se vykrást kouzelnou věž či si dopřává zakázanou lásku. Trochu nám roste, chlapec!

S dospívajícím Akvinem zmizela také část naivity a „sluníčkovitosti“ prvního dílu. Život je hned škaredější, když smrt zatančí svůj čardáš. Nechápejte mě špatně, dark fantasy ala Lota plná sexu a urvaných končetin se nám z knihy nestala, ale dílo působí přeci jen realističtěji a dramatičtěji.

Autor výborně navazuje na popis světa, který si už nachystal v minulém díle. Konečně se dozvíme, jak vlastně vypadají bitky mezi mágy, jak funguje inkvizice a kdo vlastně vládne daleké Kurytě. Svět je inspirován hrou Dračí doupě, takže se můžete těšit na pro českého čtenáře klasickou fantasy s hraničáři a zloději, skřety a nemrtvými. A samozřejmě, sledujeme magického učedníka, takže dojde i na nějakou tu alchymii, mentální souboje, tajemné artefakty a odhalování smyslu světa. Tak to má být!

Na samotném stylu psaní od stylistiky po syžet se mnohé zlepšilo, přesto bych pár věcí ještě doladil. Domnívám se, že zejména vedlejší dějové linie plynou příliš hladce a nebylo by od věci jim dát více prostoru a rozvětvit je. Třeba linka, ve které se Akvin v podstatě náhodou zamiluje, sice provází celou knihu, ale domnívám se, že z hlediska hloubky měla větší potenciál, jež zůstal nenaplněn. To samé vedlejší postavy, jejichž příběhy by si často zasloužily delší povídání. Pokud na tomto aspektu autor zapracuje, může se posunout dál.

Akvin – Druhá tvář nabízí klasický fantasy román s propracovaným atraktivním prostředím a klasickou zápletkou. I přes nezkušenost autora se dílo dobře čte a výborně poslouží jako oddychová literatura. V současnosti již probíhají práce na třetím dílu, jsme tedy velmi zvědaví, co nabídne – a především, jak to vlastně s Akvinem celé dopadne.

Autor: Pavel Mareš
Série: Akvin 2
Vydal: Nová Forma, 2016
ISBN: 978-80-7453-750-9
EAN: 9788074537509
Počet stran: 374

Marek Dvořák