bears-vs-babies-iLíbila se vám Vybuchující koťátka (Exploding Kittens)? Ne? Nedivím se, hra je plytká a celkem stereotypní. Případně jste o ní možná ani neslyšeli. Což by byla škoda, kickstarterová kampaň této hry byla totiž historicky nejúspěšnějším projektem/kampaní na tomto crowdfundingovém serveru – alespoň dle počtu přispěvatelů. Těch bylo nakonec cca 220 000!

V tom případě jiná otázka: máte rádi komiks The Oatmeal od Matthewa Inmana? To už je lepší, že? Tak vězte, že na Kickstarteru finišuje kampaň k nové hře, kterou tento tvůrce opět ilustruje. Na hře znovu pracuje stejný kolektiv autorů (design hry zajišťují Elan Lee a Shane Small). Doufejme, že jejich druhý pokus v oblasti deskových her bude kvalitnější než ten předchozí.

Tématem hry je epický souboj medvědů (a dalších kreatur) s malými, roztomilými, ale smrtonosnými děťátky! Bears vs Babies, může být něco praštěnějšího? Asi moc ne.

bears-vs-babies-iiiMechanismus hry spočívá v postupném otáčení karet ze společného balíčku. Na kartě je buď dítě (těch je víc druhů), které se položí doprostřed stolu jako hrozba ohrožující všechny hráče stejnou měrou, nebo něco, co hráčům pomůže v souboji se slintajícími netvory. Jádro hry spočívá v kartách, na kterých jsou různé části „těl“ bojovníků s invazí batolat. Tyto části potom skládáte dohromady a tvoříte tak svého bojovníka, který se plenkové armádě postaví. Pokud si tedy rádi hrajete na Dr. Frankensteina, tady se vyřádíte – je libo hlavu medvěda, tělo dřevorubce, spodek z olihně a místo rukou kulomety a netopýří křídla? Máte to mít! Smyslem hry je bránit se batolatům a zároveň je popohnat k útoku ve správné chvíli (tu poznáte tak, že vaše monstrum/monstra jsou dost silná, aby děti porazila, ale monstra soupeřů ne).

Smyslem hry není sofistikovaně strategicky přemýšlet nad každým tahem, ale primárně se dobře bavit. K tomu více než dobře přispívají šílené kresby, které patří k tomu nejlepšímu, co Inman umí. My bychom uvažovali o podpoře už kvůli vizuálu. Výtečný je i humor, který celou kampaň provází. Fanoušci hry odemykají nové featury fotkami převlečených vlastních dětí, tetováním názvu hry na vlastním těle či tvorbou papírových modelů šílených kreatur s tématikou hry.

bears-vs-babies-iiUvidíme, jak hra nakonec dopadne a pokud to bude možné, pokusíme se vám přinést recenzi.

Projekt už teď, týden před koncem, vybral téměř 240x původně požadovanou částku a má tak nakročeno k dalšímu fenomálnímu úspěchu. V případě zájmu můžete projekt podpořit zde.