Roven. Tajemný ostrov plný magie a zázraků; více legenda nežli skutečnost. Alespoň tak si to ředitel divadelní společnosti Filip vždy představoval. Když se jeho život obrátí vzhůru nohama, kariéra shoří jako suchý troud a on skončí na lodi plné černých námořníků spolu s tajuplnou čarodějkou a zuřivým válečníkem, začne chápat, že ne všechny mýty jsou vylhané…

Jindřich Rohlík je pro mnohé známý spíše jako tvůrce počítačových her než jako spisovatel, nenechte se však zmást. Po povídkové e-knize Světlu vstříc a románovém debutu Země bez zákona, ve kterých se ukázal jako nadějný spisovatel, přichází knižní verze jeho nejslavnějšího díla, hry Brány Skeldalu. První díl je pojmenován Legenda o Rovenu.legendaorovenu

Bez mučení se přiznám, že jsem Brány Skeldalu nehrál – dungeony z první osoby zkrátka nemám rád. Alespoň jsem mohl ke knize přistoupit bez zbytečných očekávání či předsudků. A ačkoliv jsem byl překvapen – hlavně v první třetině knihy nemáte pocit, že byste vůbec byli ve světě fantasy hry, natož dungeonu – i přes pomalejší rozjezd má autor co nabídnout.

Legenda o Rovenu je především humornou fantasy. Samozřejmě, skrývá se v ní také solidní příběh, jenže ten dostane v prvním díle jen velmi nejasné obrysy. Čeká nás spíše pomalé zanořování do celé problematiky než akční řežba. Což ale nevadí, protože právě vtip je Rohlíkovou nejsilnější zbraní. I když jeho úroveň ještě kolísá a někdy máte dojem, že se vás autor snaží rozesmát na sílu, zejména v druhé části knihy je momentů, kdy se budete popadat za břicho, až až. Styl chvílemi připomíná mistra Pratchetta, což je sám o sobě obrovský kompliment.

Kapitolou – velmi humornou – jsou postavy. Na „povolání“ čaroděje a válečníka jsme zvyklí, ale jejich charaktery i se svými vadami skutečně stojí za to. Nymfomanka, která by se vyspala i s kaktusem, bezcharakterní parchant s psychopatickými rysy, intelektuál, který se do prostředí drsného fantasy hodí asi jako koncert Ortelu do Národního divadla, a učenec, jehož největším úkolem je nezbláznit se ze svých podřízených. Tahle sestavička vás bude hodně bavit, tomu věřte.

Svět díla je pro nehráče zatím stále zahalen tajemstvím. Sice se dozvídáme, jaký je problém Rovenu, jak zde lidé žijí a co se vlastně děje, přesto o něm máme také s ohledem na jeho magické vlastnosti a záhady jen nejasnou představu. Těším se, až nám autor v dalším díle naservíruje více informací.

Legenda o Rovenu je především dlouhým, avšak poměrně zábavným úvodem do celého příběhu. Pro hráče Bran Skeldalu je patrně povinností si ji přečíst, ovšem má co nabídnout i běžným čtenářům, zejména milovníkům humorného fantasy. Vánoce se blíží, proč si nenadělit něco z české kuchyně?

Autor: Jindřich Rohlík
Vydal: Straky na vrbě, 2016
Série: Brány Skeldalu 1
ISBN: 978-80-87364-56-7
EAN: 9788087364567
Počet stran: 348