img_3183Ve středu 26. 10. 2016 v odpoledních hodinách se pražská část naší redakce vypravila navštívit největší deskoherní festival u nás, Deskohraní 2016. Tento festival se odehrával po dobu 9 dnů a to prakticky každý den od rána do večera. Nutno dodat, že jsme se na akci pokusili vypravit i v neděli 23. 10., ale po krátkém telefonátu s pořadatelem jsme zjistili, že Tyršův dům praská ve švech a že by tedy bylo vhodnější navštívit akci ve všední den.

Volba tedy padla na středu a ve tři hodiny jsme dorazili na místo konání. Prostory Tyršova doma jsou přesně tak „sokolské“ (objekt patří České obci Sokolské), jak byste si asi představovali. Vysoké stropy, dlouhé chodby, historická atmosféra, podle nás prostě příjemné místo, kam si jít zahrát deskovky.

img_3200V úvodu odpoledne byly prostory plné rodin s dětmi, tyto skupinky si mohly vybírat z pestré nabídky her pro děti (od her pro předškoláky až po kousky s nádechem strategie pro starší děti), portfolio her pro vyzkoušení bylo ale primárně zaměřeno na dospívající či dospělé hráče. Akce se zúčastnila snad všechna deskoherní vydavatelství, která v ČR jsou. Kromě velkého tria MindOK, Albi a Blackfire na své hráče čekala i velká nálož her od REXhry a svůj stolek s prvotinou Neanderthal tu ve vybraných dnech měl i David Hanáček z Fox in the Box. Kromě her k zahrání zde byly i stánky MindOK, Albi a REXhry, kde bylo možné hry zakoupit za velmi zajímavé ceny (slevy kolem 20 % oproti běžným cenám), což představovalo pro spoustu vášnivých hráčů těžko odolatelné lákadlo.

img_3199Kromě turnajů v různých hrách (Na prodej, Carcassonne, Port Royal, Summoner Wars, Pandemic, Dixit a spousta dalších) šlo na akci především o volné hraní – prostě jste si půjčili hru, v případě potřeby si ji nechali vysvětlit a na některém z desítek stolů si zahráli. Viděli jsme, že jen málokdo zůstal na jednu či dvě partie, my osobně jich stihli kolem deseti. Důkladně jsme okoukli Krycí jména: Obrázky (viz naši recenzi), novinku z Essenu Adrenalin (oboje MindOK), loňské exotické Cacao a epického Robinsona Crusoe od Albi, novinku RONE od REXhry (rozhovor s autorem) a Výbušné lektvary od Blackfire. Naprostým vítězem a největší peckou pro nás ale byla dvojková verze karetky od Antoine Bauzy7 Divů světa: Duel. Tato hra nás nadchla a brzy přineseme její recenzi. Příjemným překvapením pro nás byly i minimalistické Malé velké Galaxie od REXhry, které v malém balení nabídnou spoustu zábavy s dobře zvoleným mixem strategie a náhody.

Akce jako je Deskohraní jsou jednou z nejlepších možností, jak si vyzkoušet nové deskové hry, potkat podobně smýšlející lidi a užít si příjemný den i s rodinou. Na letošním ročníku si přišli na své nejen soutěživci, ale i ti, kteří si chtěli naživo vyzkoušet novinky z Essenu či další připravované hry. Líbila se nám organizace, především příjemní lidé od vydavatelství, kteří zapáleně představovali novinky nebo rychle a profesionálně pomáhali hráčům s pravidly. Výběr her byl obrovský a zábava zaručena.

img_3196img_3189img_3197img_3193img_3191