Krák vypadá na první pohled jako obyčejný mladý kluk, kterému se štěstí vyhýbá už nějaký ten pátek. Toulá se ulicemi Blackstone, přespává v opuštěném parku a občas vyrazí do okolních ulic najít něco k jídlu. Jedinými společníky jsou mu tři vrány. Když z vězení uprchnou nebezpeční zločinci a Krák je okolnostmi donucen se jim postavit, zjistí, že jeho minulost skrývá mnohá tajemství a podivné noční můry, jež ho sužují, nemusí být tak daleko od pravdy, jak se zdají…

Jacob Grey není autorem, který by o sobě a svém životě vykřikoval do světa. Víme pouze, že žije ve Spojených státech. Jeho nejznámějším dílem je zatím trilogie Feralové, která dosáhla mezi čtenáři velkého úspěchu a připravuje se její filmové zpracování. Nyní vychází v češtině její první díl Pod křídly vran.

feralove1Pod křídly vran jsou klasickým představitelem young adult žánru v prostředí urban fantasy, nicméně patří mezi nejlepší díla, které se v dnešní doslova džungli podobných knih objevila. Samotná myšlenka je do jisté míry originální. Existují lidé označovaní jako feralové, kteří dokáží komunikovat se zvířaty, ovládat je – a využívat je jako zbraň. Asi nikoho nepřekvapí, že vraní chlapec Krák je taktéž feralem, zákonitosti tohoto podivného světa spolu s jeho identitou už vám ale neprozradím. Máte se ale skutečně na co těšit. Feralská historie je fascinující záležitost plná mýtů, zvláštních pravidel a událostí, které změnily svět. V tomto ohledu mi kniha připomínala Sirotčinec slečny Peregrinové, což je samo o sobě kompliment.

Díky dobře navrženému světu měl autor dostatek prostoru vystavět kvalitní příběh, což se mu s jistými výhradami povedlo. Slabší je trošku očekávatelná hlavní dějová linka, jedoucí podle klasického schématu žánru, ve které vás překvapí asi jen máloco. O dost silnější stránkou knihy je ale atmosféra, které se v její zejména počáteční tajuplnosti a záhadnosti daří navázat například na zmíněný Sirotčinec či Harryho Pottera (samozřejmě předtím, než jej znal úplně každý).

Kniha je, podobně jako další díla young adult, poměrně jednoduchá. Nečeká vás pět propojených linek, Ecova mnohovrstevnatost ani fascinující symbolika Rogera Zelaznyho – jen klasický poctivý příběh dobra se zlem. Nebál bych se říct, že je určený především mladším čtenářům a teenagerům, na druhou stranu věřím, že zvířecí téma a propracovanost světa mohou lákat ženské publikum či náruživé konzumenty urban fantasy. Jen je trošku škoda, že všechny postavy jsou prakticky černobílé, a i když se mezi nimi odehrávají jisté vnější i vnitřní konflikty, o tom, kdo pevně stojí za Krákem, nemusíte vůbec pochybovat.

Feralové jsou zajímavou položkou do knihovničky dospívajícího či – pro ostřílenější čtenáře – odlehčený, zábavný výlet do netradičního světa. Kniha dobře utíká a máte chuť po ní stále sahat, takže ke konci dosvištíte dřív, než stihnete říct lykantrop. Milovníci hlubší četby sice raději sáhnou po něčem jiném, přesto se domnívám, že na podobně podařený kousek v žánru si zase budeme muset nějakou dobu počkat.

Autor: Jacob Grey
Série: Feralové 1
Vydal: Host; 2016
ISBN:978-80-7491-483-6
EAN: 9788074914836
Počet stran: 255